Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację powinnaś stosować w zanieczyszczonym środowisku!



Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w nieskończoność… Smog jest szkodliwy dla całego organizmu – ma negatywny wpływ również skórę. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja, i jak chronić cerę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami? Odpowiadamy razem z ekspertem marki Germaine de Capuccini – Anną Antosik.

Skóra narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – a w szczególności na działanie wspomnianego wyżej smogu – będzie się starzeć szybciej.

– Teorii mówiących o przyczynach przedwczesnego starzenia skóry jest wiele, jednak większość sprowadza się do wskazania na stopniowo rosnące upośledzenie zdolności skóry do regeneracji. Zatem działanie mające na celu wzmocnienie ochrony komórek przed uszkodzeniami oraz zwiększenie mocy samoodnowy jest wyzwaniem współczesnej kosmetyki – wyjaśnia Anna Antosik. Jednym z najnowszych odkryć ostatnich lat są stosowane miejscowo na skórę cytokiny.

– Cytokiny to białka naturalnie występujące m.in. w tkance łącznej, które znajdują się w przestrzeniach międzykomórkowych i są odpowiedzialne ze identyfikację uszkodzeń oraz aktywowanie szlaków autonaprawy, są nośnikiem informacji. Ich działanie to aktywizacja podziałów komórkowych, wpływają na zwiększenie proliferacji keratynocytów oraz ich aktywność wydzielniczą – regenerację naskórka, mają także wpływ na fibroblasty – stymulując biosyntezę cząsteczek budulcowych (kolagen, elastyna, GAG’s). Ponadto cytokiny wzmacniają system obronny skóry, wzmocnienie tzw. bariery immunologicznej, zwiększając odporność na czynniki zewnętrzne, stany zapalne, podrażnienia, alergie. To, co istotne działanie cytokin jest ograniczone do miejsca ich aplikacji – tłumaczy ekspert Germaine de Capuccini.

Szara i matowa skóra – jak ją „ożywić”?

Długotrwałe narażanie skóry na kontakt z zanieczyszczeniami środowiska powoduje nie tylko przedwczesne starzenie się skóry, ale również to, że staje się ona szara, matowa i „pozbawiona życia”. – Szare, matowe zabarwienie skóry związane jest głównie z zaburzeniem procesu naturalnej odnowy naskórka. W normalnych warunkach wymiana komórek następuje co mniej więcej 28 dni, warstwa rogowa złuszcza się regularnie i ma określoną grubość. W przypadku pojawienia się odwodnienia, stanów zapalnych, podrażnień dochodzi do zaburzeń tego procesu. Naskórek odnawia się wolniej, warstwa rogowa ulega pogrubieniu, pojawiają się zagłębienia, nierówności, zmienia się tzw. fluorescencja skóry. Skóra zanieczyszczona smogiem, dymem tytoniowym jest niedotleniona i procesy metaboliczne ulegają zaburzeniom – tłumaczy Anna Antosik.

Nie bez znaczenia jest również stres oksydacyjny, który powstaje na skutek zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. – W efekcie skóra wygląda na zmęczoną. W tym przypadku przede wszystkim działanie ukierunkowane jest na odnowę zewnętrznych warstw – czyli przyspieszenie złuszczania martwych komórek, dotlenienie skóry np. poprzez masaż, wspomaganie neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Jednym słowem – regularne złuszczanie, stosowanie antyoksydantów oraz filtrów chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi – dodaje ekspert.




Pielęgnacja do zadań specjalnych

Smog oraz inne zanieczyszczenia powietrza to problem, który najmocniej dotyka nas właśnie w sezonie zimowym. Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ma ogromne znaczenie – i dosłownie potrzebujemy pielęgnacji do zadań specjalnych, dlatego, że oprócz ochrony przed zanieczyszczeniami środowiska musimy zapewnić również skórze odpowiednie nawilżenie, dotlenienie oraz mieszankę wartościowych składników odżywczych.

Odpowiedzią na potrzeby skóry jest Pollution Defence Cream od Germaine de Capuccini. Jest to najnowocześniejsza terapia przeciwzanieczyszczeniowa z silnymi substancjami aktywnymi o działaniu przeciwstarzeniowym, które zapewniają skórze wysoką dawkę tlenu, wzmacniają jej mechanizmy obronne i reaktywują jej wewnętrzną zdolność do samoodnowy. „Druga skóra”, która blokuje potencjalne szkody, które mogą spowodować zanieczyszczone powietrze, słońce, zanieczyszczenia domowe i cyfrowe – niebieskie światło

– Cząsteczki tlenu zamknięte w ceramidach, rozpuszczone w perfluorodekalinie (substancji zwanej „niebieską krwią”) są transportowane w głąb skóry. Perfluorodekalina jest w stanie transportować tlen podobnie jak hemoglobina. Dzięki specyficznej budowie otoczki ceramidowej o strukturze zasadniczo takiej samej jak ceramidy skórne, pokonanie bariery naskórkowej jest możliwe. Następnie dochodzi do enzymatycznego rozkładu nośnika, uwolnienia zawartości i optymalnej dyfuzji do otaczających komórek. Zatem komórki, w których brakuje tlenu dostaną go w pierwszej kolejności – wyjaśnia Anna Antosik. Jedną z innowacyjnych technologii zastosowanych w Pollution Defence Cream jest Blue Light Block. – Czyli L-karnozyna, peptyd mimetyczny o dużej mocy przeciwutleniającej, który działa jak wygaszacz ekranu dla skóry, blokując stres oksydacyjny spowodowany falami elektromagnetycznymi emitowanymi przez urządzenia elektroniczne, ekrany komputerów, smartfony, tablety, lampy LED. Wzmacnia komórki skóry chroniąc przed uszkodzeniami, hamuje aktywność metaloproteinaz, które niszczą włókna kolagenowe i elastyczne – tłumaczy ekspert Germaine de Capuccini.

Germaine de Capuccini, Linia Excel Therapy O2, Pollution Defence Cream, Krem Ochronny Przed Zanieczyszczeniami, 50ml/236 zł

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ