Drugi poród – większy strach



Pierwszy poród to zawsze wielka niewiadoma. Strach przed nieznanym. Drugi, i każdy kolejny, to obawa przed tym, co już raz przeżyłyśmy. Czy rzeczywiście boimy się bardziej kolejnych porodów?

Pierwszy poród

Od początku ciąży, większość z nas, zastanawia się, jak to naprawdę jest z tym porodem. Czy to rzeczywiście wygląda tak, jak na filmach? Krzyk i panika już od pierwszych skurczów? Szybki wyjazd do szpitala, bo dziecko już w samochodzie może przyjść na świat? W szkole rodzenia dowiadujemy się, że to nie do końca wygląda w ten sposób. Bóle nie od razu są tak silne, a krótki, szybki poród zdarza się szczęściarom. Spokojnie zdążymy do szpitala, a nawet zanim wyjdziemy z domu, weźmiemy jeszcze prysznic. A w szpitalu zwykle, najpierw przejdziemy badanie KTG, by ustalić dobrostan malucha oraz siłę skurczów, a także badanie ginekologiczne, które pomoże określić, rozwarcie szyjki macicy.

A co z tym bólem? Trzeba powiedzieć krótko: poród boli. Wiele zależy od tego, jaki masz próg bólu, oraz nastawienie do tego, co ma się wydarzyć. Najlepszym sposobem jest skupienie się na celu, swego rodzaju zadaniowości. Musisz urodzić dziecko – ból potrwa najwyżej kilka godzin, a potem odejdzie. I będziesz mogła, swoje upragnione dziecko, przytulić.

Strach przed znanym

Mówi się, że najbardziej boimy się tego, co jest nieznane. Tymczasem wiele kobiet bardziej niż pierwszego porodu, boi się kolejnych. Okazuje się, że choć wiemy, co nas czeka, to właśnie dlatego się boimy. Czy to strach przed bólem nas tak paraliżuje? Zapewne w dużej mierze właśnie tak jest, ale nie tylko on jest powodem lęku. Za nasz strach odpowiada często niewłaściwa opieka okołoporodowa. Wystarczy zapytać kobiet, jakie mają wspomnienia z porodów – usłyszymy wiele historii z bólem i upokorzeniem w tle. Choć w Polsce dużo mówi się o rodzeniu po ludzku, to nadal tego ludzkiego czynnika brakuje na wielu porodówkach.

To dlatego kobiety opłacają prywatne położne czy doule, by w momencie, gdy tracą kontrolę nad sytuacją, mogły przekazać ją osobie, której ufają i która pomoże im przejść przez najtrudniejsze momenty. Trudno się temu dziwić, gdy wiele z nas ma przykre wspomnienia z własnych porodów.




Zrób to po swojemu

Jak zatem opanować strach, emocje i co zrobić, by strach przed porodem nie paraliżował, a sam poród wspominać lepiej? Przede wszystkim przygotować się. Jeśli emocje z pierwszego porodu nadal tkwią w nas głęboko, warto porozmawiać o tym z psychologiem, który pomoże uporządkować myśli i opanować lęki.

Planując kolejny poród warto przygotować się. Gdy już wiemy, czego nam brakowało najbardziej, trzeba zaspokoić tę potrzebę. Wybrać szpital, który umożliwia podanie znieczulenia, zatrudnić położną, która będzie z nami cały czas, zdecydować się na całkowicie prywatną opiekę. Są w Polsce szpitale, w których kobiety chcą rodzić i polecają je sobie wzajemnie.

Oczywiście nie zawsze jest możliwy wybór najlepszego szpitala, czy opieki prywatnej, ale czasem wystarczy obecność, coraz bardziej popularnej, douli – kobiety, która służy wsparciem fizycznym i emocjonalnym, opartym zwykle na doświadczeniu. Może ona okazać się nieocenioną pomocą podczas porodu.

Czasem dobrym rozwiązaniem jest poród domowy. Choć ciągle wiele kobiet obawia się go, to trzeba wiedzieć, że dobrze przygotowany, przeprowadzony ze wsparciem wykwalifikowanej położnej, jest bezpieczny.

Dużo się mówi dziś o obecności partnera w czasie porodu, ale czasem wolałybyśmy być same, lub mieć przy sobie przyjaciółkę lub mamę. Trzeba o tym mówić. Poród to doświadczenie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym. Rodząc po raz kolejny, jesteśmy bardziej świadome własnych potrzeb, z nim związanych.

Przygotujmy sobie plan przejścia przez poród ułożony dla nas samych, by wszelki dyskomfort związany z fizjologią porodu oraz emocjami, jakie nam towarzyszą, był możliwie najmniejszy. Poród może być naprawdę dobrym i miło wspominanym przeżyciem, jeśli tyko będziemy czuły się bezpieczne, uszanowane i spokojne o życie dziecka i własne.

W BabyMama.pl dbamy o komfort nie tylko maluchów, ale także ich mam. Znajdziecie u nas akcesoria, które pomogą Wam przejść przez poród. Polecamy zarówno bieliznę, jak również koszulki do karmienia. U nas znajdziesz także stymulatory bólu porodowego, które zmniejszą napięcie w czasie porodu. Zapraszamy do BabyMama.pl, gdzie mamy są ważne.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ