Drugi poród – większy strach



Pierwszy poród to zawsze wielka niewiadoma. Strach przed nieznanym. Drugi, i każdy kolejny, to obawa przed tym, co już raz przeżyłyśmy. Czy rzeczywiście boimy się bardziej kolejnych porodów?

Pierwszy poród

Od początku ciąży, większość z nas, zastanawia się, jak to naprawdę jest z tym porodem. Czy to rzeczywiście wygląda tak, jak na filmach? Krzyk i panika już od pierwszych skurczów? Szybki wyjazd do szpitala, bo dziecko już w samochodzie może przyjść na świat? W szkole rodzenia dowiadujemy się, że to nie do końca wygląda w ten sposób. Bóle nie od razu są tak silne, a krótki, szybki poród zdarza się szczęściarom. Spokojnie zdążymy do szpitala, a nawet zanim wyjdziemy z domu, weźmiemy jeszcze prysznic. A w szpitalu zwykle, najpierw przejdziemy badanie KTG, by ustalić dobrostan malucha oraz siłę skurczów, a także badanie ginekologiczne, które pomoże określić, rozwarcie szyjki macicy.

A co z tym bólem? Trzeba powiedzieć krótko: poród boli. Wiele zależy od tego, jaki masz próg bólu, oraz nastawienie do tego, co ma się wydarzyć. Najlepszym sposobem jest skupienie się na celu, swego rodzaju zadaniowości. Musisz urodzić dziecko – ból potrwa najwyżej kilka godzin, a potem odejdzie. I będziesz mogła, swoje upragnione dziecko, przytulić.

Strach przed znanym

Mówi się, że najbardziej boimy się tego, co jest nieznane. Tymczasem wiele kobiet bardziej niż pierwszego porodu, boi się kolejnych. Okazuje się, że choć wiemy, co nas czeka, to właśnie dlatego się boimy. Czy to strach przed bólem nas tak paraliżuje? Zapewne w dużej mierze właśnie tak jest, ale nie tylko on jest powodem lęku. Za nasz strach odpowiada często niewłaściwa opieka okołoporodowa. Wystarczy zapytać kobiet, jakie mają wspomnienia z porodów – usłyszymy wiele historii z bólem i upokorzeniem w tle. Choć w Polsce dużo mówi się o rodzeniu po ludzku, to nadal tego ludzkiego czynnika brakuje na wielu porodówkach.

To dlatego kobiety opłacają prywatne położne czy doule, by w momencie, gdy tracą kontrolę nad sytuacją, mogły przekazać ją osobie, której ufają i która pomoże im przejść przez najtrudniejsze momenty. Trudno się temu dziwić, gdy wiele z nas ma przykre wspomnienia z własnych porodów.




Zrób to po swojemu

Jak zatem opanować strach, emocje i co zrobić, by strach przed porodem nie paraliżował, a sam poród wspominać lepiej? Przede wszystkim przygotować się. Jeśli emocje z pierwszego porodu nadal tkwią w nas głęboko, warto porozmawiać o tym z psychologiem, który pomoże uporządkować myśli i opanować lęki.

Planując kolejny poród warto przygotować się. Gdy już wiemy, czego nam brakowało najbardziej, trzeba zaspokoić tę potrzebę. Wybrać szpital, który umożliwia podanie znieczulenia, zatrudnić położną, która będzie z nami cały czas, zdecydować się na całkowicie prywatną opiekę. Są w Polsce szpitale, w których kobiety chcą rodzić i polecają je sobie wzajemnie.

Oczywiście nie zawsze jest możliwy wybór najlepszego szpitala, czy opieki prywatnej, ale czasem wystarczy obecność, coraz bardziej popularnej, douli – kobiety, która służy wsparciem fizycznym i emocjonalnym, opartym zwykle na doświadczeniu. Może ona okazać się nieocenioną pomocą podczas porodu.

Czasem dobrym rozwiązaniem jest poród domowy. Choć ciągle wiele kobiet obawia się go, to trzeba wiedzieć, że dobrze przygotowany, przeprowadzony ze wsparciem wykwalifikowanej położnej, jest bezpieczny.

Dużo się mówi dziś o obecności partnera w czasie porodu, ale czasem wolałybyśmy być same, lub mieć przy sobie przyjaciółkę lub mamę. Trzeba o tym mówić. Poród to doświadczenie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym. Rodząc po raz kolejny, jesteśmy bardziej świadome własnych potrzeb, z nim związanych.

Przygotujmy sobie plan przejścia przez poród ułożony dla nas samych, by wszelki dyskomfort związany z fizjologią porodu oraz emocjami, jakie nam towarzyszą, był możliwie najmniejszy. Poród może być naprawdę dobrym i miło wspominanym przeżyciem, jeśli tyko będziemy czuły się bezpieczne, uszanowane i spokojne o życie dziecka i własne.

W BabyMama.pl dbamy o komfort nie tylko maluchów, ale także ich mam. Znajdziecie u nas akcesoria, które pomogą Wam przejść przez poród. Polecamy zarówno bieliznę, jak również koszulki do karmienia. U nas znajdziesz także stymulatory bólu porodowego, które zmniejszą napięcie w czasie porodu. Zapraszamy do BabyMama.pl, gdzie mamy są ważne.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ