5 mało znanych faktów na temat implantów zębowychImplanty stomatologiczne to te małe tytanowe śrubki mocowane w kości szczęki pacjenta, aby uzupełnić jego braki w uśmiechu. Choć stosowane są powszechnie do rekonstrukcji uzębienia, to wciąż wielu pacjentów ma nikłą wiedzę na ich temat. O czym warto w ich przypadku pamiętać?

Fakt 1. Implanty wspierają zdrowie całego zgryzu

Gdy tracisz ząb z powodu urazu lub choroby, np. próchnicy czy paradontozy, to jego brak prędzej czy później odbije się na zdrowiu pozostałych. Może mieć to swoje konsekwencje także dla zdrowia zgryzu (każdy utracony ząb to utrata 10% całkowitej zdolności żucia), a nawet zdrowia ogólnego. Nie mówiąc już o skutkach dla estetyki uśmiechu.

Większość dentystów przyzna, że to właśnie implanty stomatologiczne spośród wszystkich metod stanowią najlepsze rozwiązanie problemu. Dlaczego? – Implanty stanowią alternatywę 1:1 dla naturalnych zębów, więc można nimi zastąpić uszkodzone lub utracone zęby bez ingerencji w te zdrowe. Implanty w przeciwieństwie do mostów protetycznych nie wymagają szlifowania uzębienia, a więc utraty części tkanek twardych – mówi lek. stom. Waldemar Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

W przypadku mostów opiłowuje się zęby własne pacjenta, a następnie mocuje na nich pracę protetyczną. – Zęby przyjmujące role filarów dla mostów są obciążone. To może spowodować ich przemieszczanie i większą podatność na ubytki. Z kolei implanty wszczepia się w kość szczęki, co pozwala uniknąć konsekwencji dla zgryzu. Co więcej, implanty zintegrowane z kością stanowią jedną całość i zapobiegają jej zanikowi. W ten sposób wspierają zdrowie zgryzu oraz w sposób najbardziej fizjologiczny zastępują naturalne zęby. Struktura twarzy pozostaje niezmieniona, a linia żuchwy się nie zmienia – mówi ekspert.

Fakt 2. Implanty również należy szczotkować

To prawda, że implanty są najtrwalszą metodą rekonstrukcji zębów ze średnim czasem żywotności sięgającym nawet 25 lat. Mają 50-krotnie dłuższą żywotność od klasycznych protez zębowych, z kolei korony zębowe osadzone na moście w większości przetrwają 7-10 lat. Skąd taka różnica?

Implanty to sztuczne korzenie, które wykonane są z tytanu, tego samego materiału, który używany jest przy produkcji promów kosmicznych. Ta przewaga wpływa na stabilizację wszczepów oraz ich trwałość, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach. O zęby na implantach również należy dbać i regularnie odwiedzać dentystę.

– To prawda, że próchnica nie zagraża implantom, ponieważ tytanowe wszczepy są całkowicie odporne na atak drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie tyczy się to jednak żywych tkanek wokół implantu. Gdy pacjent poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej nie usuwa płytki nazębnej, tworzącej się na powierzchni implantów, może dojść do rozwoju schorzenia tzw. periimplantitis. Jest to zapalenie tkanek otaczających implant, które swym zasięgiem może objąć dziąsła, ale także tkanki twarde, czyli kość w której osadzony jest tytanowy korzeń. Jeśli nie zareagujemy na czas, może dojść do odrzucenia wszczepu i wypadnięcia implantu – ostrzega stomatolog.

Sposób na uniknięcie periimplantitis? Stosujmy się do zaleceń stomatologa, który wykonywał zabieg wszczepienia implantów. Implanty wymagają regularnej kontroli, by sprawdzić, czy procesy gojenia przebiegają prawidłowo oraz dbałości ze strony pacjenta m.in. odstawienia papierosów, codziennego szczotkowania oraz nitkowania przestrzeni między implantami.

Fakt 3. Implanty mogą być nie do odróżnienia gołym okiem

Jeśli rozpatrując wszczepienie implantów, obawiamy się rażącego sztucznością i niespotykaną w naturze bielą uśmiechu, to niepotrzebnie. Gdy zdecydujemy się na implanty dobrej jakości i zabieg przeprowadzony pod okiem doświadczonego chirurga stomatologa, to efekt będzie nie do odróżnienia dla innych.

Implanty wykonane są na podobieństwo prawdziwych zębów, w oparciu o ich anatomię i wygląd. Rolę korzenia przyjmuje więc tutaj tytanowy wszczep, natomiast naturalne korony zębowe zastąpić możemy koronami pełnoceramicznymi, które najlepiej naśladują naturę, są estetyczne i bardzo wytrzymałe. W dopasowaniu odpowiednich koron pomoże nam podczas wizyty stomatolog.

– Dobrze dobrane implanty sprawiają, że uśmiech jest atrakcyjny, zwraca uwagę, ale nie potrafimy domyślić się, że miała miejsce jakakolwiek ingerencja. W tym celu kształt, odcień i rozmiar korony osadzonej na implant zawsze wybierane są po konsultacji z pacjentem. Korony muszą pasować do reszty zębów, ale także karnacji czy rysów twarzy. Doświadczony dentysta nie doradzi np. kobiecie o delikatnych rysach masywnych koron i odwrotnie. Dlatego tak ważne jest poczucie estetyki u stomatologa. Ważne są proporcje i harmonia, które przełożą się na zadowolenie pacjenta –
mówi dr Stachowicz.

Zanim ostatecznie stomatolog osadzi nasze korony na implancie, dojdzie do przymiarek, podczas których pacjent będzie mógł zweryfikować efekt i ocenić, czy jest on zgodny z jego oczekiwaniami. Dopiero wówczas korona mocowana jest na stałe na tytanowym korzeniu. W takiej sytuacji szansa, że znajomi zdemaskują nasze implanty jest bardzo mała, chyba, że sami się tym faktem pochwalimy.

Fakt 4. Zabieg implantacji nie jest bolesny

Tym, co dystansuje pacjentów od zabiegu wszczepienia implantów jest również widmo bólu. Prawda jest jednak całkiem inna. Mimo że jest to, jak każda ingerencja chirurgiczna zabieg inwazyjny, to procedura jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Wszystko dzięki znieczuleniu, które zawsze poprzedza proces implantacji.

– Przed zabiegiem możemy wykonać znieczulenie miejscowe lub znieczulenie przewodowe, rzadziej jest to znieczulenie całkowite czyli tzw. narkoza. Znieczulenie wymagane jest zarówno, gdy bezpośrednio przed zabiegiem usuwany jest uszkodzony ząb, jak i wtedy, gdy wszczepiamy implant w puste już miejsce. Nie tylko pozwala zredukować stres u pacjenta, ale także zwiększa powodzenie zabiegu, który wymaga idealnej precyzji ze strony stomatologa – mówi ekspert.

Wielu doświadczonych stomatologów powie ci, że zabieg wszczepienia implantów, który polega na umieszczeniu implantu głęboko w kości szczęki, jest zabiegiem stosunkowo krótkim i dość rutynowym. – Jedyne, co odczuwa pacjent na fotelu to wibracje wiertła i niewielki nacisk. To więc nie ból podczas zabiegu, ale oczekiwanie i strach przed nieznanym sprawia, że nasza wyobraźnia pracuje. Dlatego przed zabiegiem zgłośmy swoje wątpliwości dentyście, który wyjaśni, czego możemy się spodziewać – dodaje dr Stachowicz.

W większości przypadków ból pozabiegowy jest minimalny, pacjent może wrócić do domu i wykonywać codzienne czynności, zgodnie ze wskazówkami stomatologa. Warto na okres około tygodnia przejść na dietę miękką oraz unikać wysiłku fizycznego, ale w zależności od sytuacji i ilości wszczepionych implantów, pacjent może nawet pracować stosując objawowo leki przeciwbólowe. W wielu przypadkach jest to procedura wiążąca się z mniejszym dyskomfortem dla pacjenta, niż np. chirurgiczne usuwanie ósemki.
Fakt 5. Założenie implantu jest procedurą wieloetapową

Procedura implantologiczna to nie borowanie zęba, nie wystarczy jedna wizyta u dentysty. Cały proces implantacji jest wieloetapowy. Najpierw stomatolog wszczepia implant lub implanty w kość pacjenta, rozpoczynając tym samym proces gojenia i tzw. osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością. Średnio etap ten trwa od 3 do 6 miesięcy, zakładając, że stosujemy się do zaleceń. Ważne, by proces gojenia przebiegał stopniowo, co zmniejsza ryzyko powikłań oraz determinuje, czy zabieg zakończy się powodzeniem.

W tym czasie pacjent nie musi się obawiać, że będzie musiał chodzić z luką w uśmiechu. Stomatolog mocuje w tym miejscu tymczasowe uzupełnienie protetyczne w oparciu o inne zęby albo na implantach tymczasowych wszczepionych pomiędzy implanty docelowe. Gdy proces gojenia się zakończy, dopiero wówczas na tytanowy korzeń osadza się docelową koronę, czyli widoczną część implantu zastępującą ząb.

Co więcej, czas procedury implantologicznej jest również zależny od stanu naszej kości. Jeśli ilość tkanki kostnej w szczęce będzie niewystarczająca, stomatolog przed wszczepieniem implantów być może będzie musiał ją odbudować poprzez chirurgiczny zabieg tzw. sterowanej regeneracji kości.

– W takim wypadku musimy jeszcze dodać 5-6 miesięcy oczekiwania, aby kość mogła się odbudować, a co za tym idzie posłużyć za stabilny fundament dla implantu. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia indywidualna. To, że znajomy musiał przejść przeszczep kości nie znaczy, że wymaga tego każdy. To stomatolog poprzez odpowiednie badania weryfikuje ilość oraz gęstość kości i dopiero wówczas podejmuje działania – tłumaczy ekspert.

Co ciekawe, w przypadku dużego zaniku kości, jest alternatywne rozwiązanie do zabiegu jej regeneracji. – Często zamiast odbudowywać kość na wysokość, możemy zastosować specjalne krótkie implanty stomatologiczne u pacjenta, co pozwala uniknąć dłuższego leczenia i większych kosztów zabiegu – wyjaśnia ekspert.

Kiedy możemy posiadać niewystarczającą ilość kości? Przyczyną zaniku kości jest utrata zęba lub zębów, których nie uzupełnimy protetycznie. Do zaniku kości prowadzić mogą także periodontopatie, czyli np. paradontoza, zmiany okołowierzchołkowe toczące się w kości otaczającej wierzchołek korzenia czy nieprawidłowo przeprowadzone ekstrakcje zębów.

Niecierpliwi pacjenci powinni pamiętać, że mimo dłuższego oczekiwania na ostateczny efekt, niż ma to miejsce w przypadku mostów czy protezy, implanty są inwestycją na lata. – Komfort związany z tym, że implanty są integralną częścią naszego ciała, dzięki czemu nie musimy sobie odmawiać żadnych grup produktów, bez obaw śmiać się i swobodnie rozmawiać, rekompensuje cały ten proces. Jeśli pacjent zastanawia się, czy implanty będą dobrym rozwiązaniem dla niego, warto udać się na wstępną konsultację do stomatologa, która wyjaśni cały proces krok po kroku – podsumowuje dr Stachowicz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ

Jesienne obniżenie nastroju – jak sobie z nim radzić? Niezawodne źródła wsparcia

Po intensywnym lecie, kiedy jesteśmy pełni aktywności i pozytywnej motywacji, chłodniejsza pogoda może wpłynąć na naszą psychikę. Czy jednak winna…
CZYTAJ

Kluczowe trendy w dietetyce a dieta idealna

Globalne trendy żywieniowe, mimo że zmieniają się dość dynamicznie, to jednak konsekwentnie ewoluują w jednym kierunku – dążymy do tego,…
CZYTAJ

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie, odprężyć się i cieszyć wspaniałym wypoczynkiem.…
CZYTAJ

Odmłodzenie i odświeżenie – Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich…
CZYTAJ

„Wspólnie rozgrzewamy serca seniorów” Knorr wspiera Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Obecność drugiego człowieka, chęć rozmowy, otwartość, ciepły posiłek - mają moc, by odmienić choć na chwilę życie osamotnionych, starszych osób.…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów, często wymaga zastosowania antybiotyków. Z okazji…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne oznaki mokrej i zimnej jesieni. Za wymienione objawy…
CZYTAJ

Wpływ konieczności przesiedlenia na zdrowie psychiczne i dobrostan psychospołeczny dzieci

„Bez wątpienia jest tu fajnie; ale prawdziwy dom, to własny dom...” - Badanie subiektywnego dobrostanu dzieci i młodzieży mieszkających w…
CZYTAJ

Rola białka w zrównoważonej diecie

Białko stanowi około 20% masy ciała człowieka, z czego mniej więcej 300 g ulega wymianie w ciągu doby. Ten niezbędny…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne…
CZYTAJ

Cukrzyca: znaj ryzyko – bądź odpowiedzialny. Kto jest na nią szczególnie narażony? Czy można obniżyć ryzyko zachorowania? Co jeść przy cukrzycy?

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku hasłem przewodnim…
CZYTAJ

Samobadanie piersi ratuje życie

Rak piersi to choroba podstępna, gdyż początkowo nie daje symptomów, a pierwszym…
CZYTAJ