Baby Blues – nie daj się depresji poporodowej



Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. Pojawia się już w pierwszych dniach po porodzie i może utrzymać się przez wiele miesięcy. Nie poddawaj się – szukaj pomocy.

Baby blues – przyczyny

Narodziny dziecka to piękny czas – wręcz przełom w życiu. Tymczasem Ty, zamiast radości odczuwasz smutek lub lęk. Nie sądziłaś, że to będzie tak wyglądało. Pamiętaj, że Twoje emocje są w dużej mierze podyktowane burzą hormonalną, jaką przechodzisz.

W czasie porodu przeszedł przez Ciebie huragan hormonalny. Po porodzie znacznie zmniejsza się ilość uwalnianych hormonów, stąd emocje, które odczuwasz mogą być skrajne.

Często także oczekiwania zderzają się z rzeczywistością, gdy się okazuje, że nie tak sobie wyobrażałyśmy opiekę nad maluchem. O swoich emocjach opowiada Daria, która o tym, że ma depresję poporodową dowiedziała się, gdy jej dziecko miało pół roku. – Po porodzie, mojego syna umieszczono w inkubatorze, bo miał żółtaczkę. Siedziałam przy nim i cały czas płakałam. W szkole rodzenia mówiło się dużo o bliskości z dzieckiem, o budowaniu więzi, tymczasem on leżał tam sam, z zakrytymi oczami – co miało chronić jego wzrok od lamp. Gdy już wyszliśmy ze szpitala wpadłam w stan permanentnego lęku. Nieustannie się bałam, że coś mu się stanie. Wydawało mi się, że ja się do tego nie nadaję – byłam wykończona fizycznie i psychicznie. Pierwsze trzy miesiące wspominam jak koszmar. Biegałam od lekarza do lekarza. Byłam pewna, że dziecku coś dolega. Bardzo schudłam, byłam wykończona. – Moje irracjonalne czasami zachowania zaprowadziły mnie do psychologa, który uświadomił mi, że cierpię na depresję poporodową..

Depresja poporodowa, a baby blues

Baby blues dotyka większości kobiet, a związany jest z burzą hormonalną, jaka przechodzi przez organizm kobiety w czasie porodu. Objawy zarówno depresji poporodowej, jak i baby blues są podobne, jednak w przypadku depresji poporodowej są silniejsze i długotrwałe. Symptomy baby blues znikają samoistnie po kilku dniach czy tygodniach, wraz z uporządkowaniem się gospodarki hormonalnej. Depresja poporodowa natomiast rozwija się i trwa wiele miesięcy.




Objawy depresji poporodowej

Już w pierwszych dniach możesz doświadczyć objawów baby bluesa. Jeśli towarzyszą Ci:

• ciągły smutek,
• lęk o zdrowie dziecka, swoje lub innych bliskich,
• ciągłe zmęczenie,
• poczucie beznadziei,
• przekonanie, że nikt nie jest w stanie Ci pomóc,
• poczucie winy,
• niemożność podjęcia najprostszych decyzji,
• brak apetytu,
• wilczy apetyt,
• ciągły płacz,
powinnaś skorzystać z pomocy psychologa, zanim baby blues przekształci się w depresję.

Leczenie

Baby blues nie musi zostać z Tobą na dłużej, zmieniając się w depresję poporodową. Czasem ustępuje samoistnie, wraz z uporządkowaniem się gospodarki hormonalnej i wejściu w rytm nowych obowiązków oraz zyskaniem pewności siebie w nowej roli. Bywa jednak, że zły nastrój się przedłuża przekształcając się w depresję poporodową. Ta wymaga czasem nawet leczenia farmakologicznego. Pierwszym krokiem jest chęć uzyskania pomocy. Psycholog, jest w stanie rozpoznać problem i zalecić właściwy sposób leczenia, poprzez psychoterapię czy uczestnictwo w grupach wsparcia.

Badania pokazują, że większość kobiet po porodzie przeżywa baby blues – nie jesteś sama. Nowa rola w życiu może przerazić, a w połączeniu z nieuporządkowanymi hormonami, wywołać smutek poporodowy. Nie bój się szukać pomocy.

BabyMama.pl (www.babymama.pl) to nie tylko sklep dla kobiet w ciąży i mam – to nasza filozofia życia. Zawsze staramy się, by dostarczać najlepsze, sprawdzone produkty, a Wasz komfort jest naszym priorytetem. Dbamy, abyście zawsze mogły znaleźć to, czego szukacie. W razie wątpliwości i pytań, chętnie służymy pomocą. Zapraszamy do BabyMama.pl – strefy, stworzonej z myślą o potrzebach kobiet.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ