Baby Blues – nie daj się depresji poporodowej



Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. Pojawia się już w pierwszych dniach po porodzie i może utrzymać się przez wiele miesięcy. Nie poddawaj się – szukaj pomocy.

Baby blues – przyczyny

Narodziny dziecka to piękny czas – wręcz przełom w życiu. Tymczasem Ty, zamiast radości odczuwasz smutek lub lęk. Nie sądziłaś, że to będzie tak wyglądało. Pamiętaj, że Twoje emocje są w dużej mierze podyktowane burzą hormonalną, jaką przechodzisz.

W czasie porodu przeszedł przez Ciebie huragan hormonalny. Po porodzie znacznie zmniejsza się ilość uwalnianych hormonów, stąd emocje, które odczuwasz mogą być skrajne.

Często także oczekiwania zderzają się z rzeczywistością, gdy się okazuje, że nie tak sobie wyobrażałyśmy opiekę nad maluchem. O swoich emocjach opowiada Daria, która o tym, że ma depresję poporodową dowiedziała się, gdy jej dziecko miało pół roku. – Po porodzie, mojego syna umieszczono w inkubatorze, bo miał żółtaczkę. Siedziałam przy nim i cały czas płakałam. W szkole rodzenia mówiło się dużo o bliskości z dzieckiem, o budowaniu więzi, tymczasem on leżał tam sam, z zakrytymi oczami – co miało chronić jego wzrok od lamp. Gdy już wyszliśmy ze szpitala wpadłam w stan permanentnego lęku. Nieustannie się bałam, że coś mu się stanie. Wydawało mi się, że ja się do tego nie nadaję – byłam wykończona fizycznie i psychicznie. Pierwsze trzy miesiące wspominam jak koszmar. Biegałam od lekarza do lekarza. Byłam pewna, że dziecku coś dolega. Bardzo schudłam, byłam wykończona. – Moje irracjonalne czasami zachowania zaprowadziły mnie do psychologa, który uświadomił mi, że cierpię na depresję poporodową..

Depresja poporodowa, a baby blues

Baby blues dotyka większości kobiet, a związany jest z burzą hormonalną, jaka przechodzi przez organizm kobiety w czasie porodu. Objawy zarówno depresji poporodowej, jak i baby blues są podobne, jednak w przypadku depresji poporodowej są silniejsze i długotrwałe. Symptomy baby blues znikają samoistnie po kilku dniach czy tygodniach, wraz z uporządkowaniem się gospodarki hormonalnej. Depresja poporodowa natomiast rozwija się i trwa wiele miesięcy.




Objawy depresji poporodowej

Już w pierwszych dniach możesz doświadczyć objawów baby bluesa. Jeśli towarzyszą Ci:

• ciągły smutek,
• lęk o zdrowie dziecka, swoje lub innych bliskich,
• ciągłe zmęczenie,
• poczucie beznadziei,
• przekonanie, że nikt nie jest w stanie Ci pomóc,
• poczucie winy,
• niemożność podjęcia najprostszych decyzji,
• brak apetytu,
• wilczy apetyt,
• ciągły płacz,
powinnaś skorzystać z pomocy psychologa, zanim baby blues przekształci się w depresję.

Leczenie

Baby blues nie musi zostać z Tobą na dłużej, zmieniając się w depresję poporodową. Czasem ustępuje samoistnie, wraz z uporządkowaniem się gospodarki hormonalnej i wejściu w rytm nowych obowiązków oraz zyskaniem pewności siebie w nowej roli. Bywa jednak, że zły nastrój się przedłuża przekształcając się w depresję poporodową. Ta wymaga czasem nawet leczenia farmakologicznego. Pierwszym krokiem jest chęć uzyskania pomocy. Psycholog, jest w stanie rozpoznać problem i zalecić właściwy sposób leczenia, poprzez psychoterapię czy uczestnictwo w grupach wsparcia.

Badania pokazują, że większość kobiet po porodzie przeżywa baby blues – nie jesteś sama. Nowa rola w życiu może przerazić, a w połączeniu z nieuporządkowanymi hormonami, wywołać smutek poporodowy. Nie bój się szukać pomocy.

BabyMama.pl (www.babymama.pl) to nie tylko sklep dla kobiet w ciąży i mam – to nasza filozofia życia. Zawsze staramy się, by dostarczać najlepsze, sprawdzone produkty, a Wasz komfort jest naszym priorytetem. Dbamy, abyście zawsze mogły znaleźć to, czego szukacie. W razie wątpliwości i pytań, chętnie służymy pomocą. Zapraszamy do BabyMama.pl – strefy, stworzonej z myślą o potrzebach kobiet.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ