Jak bezpiecznie pozbyć się niechcianego tatuażu?



Tatuaż może być efektowną ozdobą skóry, jednak warto dobrze przemyśleć podjęcie decyzji o jego wykonaniu. Z czasem wybrany wzór może przestać się podobać, a nawet przestać wyglądać estetycznie. Pomocna okazuje się w takim przypadku medycyna estetyczna. Nowoczesne metody pozwalają na bezpieczne i skuteczne usunięcie tatuażu. Dotyczy nawet dużych, kolorowych i mocno pigmentowanych wzorów, które często wydają się niemożliwe do zlikwidowania.

Zabieg laserem Harmony XL Pro Q-switch

Jednym z najefektywniejszych narzędzi do usuwania tatuaży jest laser Harmony XL Pro Q-switch. Urządzenie to pozwala na nieinwazyjne i bezpieczne zlikwidowania niechcianego wzoru na skórze. Laser jest w stanie poradzić sobie zarówno ze świeżymi, jak i starszymi tatuażami. Harmony XL Pro Q-switch znajduje zastosowanie również w usuwaniu przebarwień posłonecznych i potrądzikowych czy też makijażu permanentnego. Urządzenie to emituje krótką wiązkę światła o długości fali uzależnionej od typu tatuażu oraz rodzaju wykorzystanego barwnika.

Światło pochłaniane jest przez komórki barwnikowe, dzięki czemu rozbija je na drobne fragmenty. W następstwie są one pochłaniane przez układ odpornościowy, a konkretnie komórki zwane makrofagami. Laser nie tylko usuwa z organizmu barwnik, ale również stymuluje procesy regeneracyjne oraz immunologiczne skóry. W rezultacie następuje jej szybsza odnowa, a pigment usuwany jest zaraz po wykonaniu zabiegu.

Laserowe usuwanie tatuaży trwa jednak nieco dłużej, ponieważ barwnik stopniowo znika w ciągu kilku miesięcy. Długość zastosowanej wiązki zależy od rodzaju użytych barwników. Ciemne kolory w rodzaju niebieskiego, granatowego czy czarnego mogą być pochłonięte przez fale o długości 1064 nm. Żółty, czerwony, zielony oraz inne jasne barwniki likwidują fale o długości o połowę mniejszej – 532 nm. Zaletą zabiegu jest przystępny koszt usunięcia tatuażu.




Zalecenia do zabiegu

Laser do usuwania tatuażu jest bezpieczny w użytkowaniu. Zastosowanie odpowiedniej maści znieczulającej sprawia, że zabieg nie wywołuje bólu. Pacjent odczuwa jedynie delikatny dyskomfort. Aby laseroterapia była skuteczna, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Należy przede wszystkim upewnić się, że na skórze poddawanej zabiegowi nie występują żadne zmiany alergiczne lub chorobotwórcze. W przeciwnym razie trzeba je wyleczyć jeszcze zanim laserowe usuwanie tatuażu zostanie przeprowadzone. Istotnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest korzystanie z solarium lub opalanie się na słońcu.

Decydując się na usuwanie tatuażu laserem należy koniecznie zrezygnować z tego typu aktywności co najmniej na kilka tygodni. Powrót do codziennych aktywności jest możliwy od razu po zabiegu. Po zastosowaniu lasera mogą się pojawić niewielkie strupki, które schodzą po upływie kilku dni.

Istnieje też ryzyko lekkiego obrzęknięcia, podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Zwiększenie wrażliwości sprawia, że konieczne jest unikanie noszenia obcisłych ubrań na częściach ciała poddawanych zabiegowi. Skórę należy też smarować odpowiednimi kremami regenerującymi, łagodzącymi i nawilżającymi.

Laser do usuwania tatuażu cena

Usunięcie tatuażu laserem powinno być przeprowadzane w serii kilku zabiegów. Ich częstotliwość oraz dokładna ilość pozostaje kwestią indywidualną, uzależnioną od rozmiaru, głębokości oraz jakości wykonanego wzoru. Nie bez znaczenia pozostaje wiek pacjenta. Laseroterapia znajduje się ofercie kliniki Anlaya (anlaya.pl/pricelist/291-harmony-xl-pro-q-switch).

W zależności od rozmiarów, cena usunięcia tatuażu w pakiecie 6 zabiegów wynosi od 1400 zł do 3800 zł. Tatuaże wykonane z zużyciem kiepskiej jakości barwników można usunąć już w ciągu 3-5 zabiegów. Bardziej profesjonalne tatuaże powstają zwykle przy użyciu mocniejszych, gęstszych i trwalszych pigmentów, przez co wymagają większej liczby powtórzeń – najczęściej około 5-7 zabiegów. Pomiędzy kolejnymi seriami konieczne jest zachowanie odstępów parotygodniowych. Tatuaż z każdym kolejnym zabiegiem staje się mniej widoczny, a ostatecznie całkowicie znika.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ