Endolift – jednoczesny lifting, wyszczuplenie i ujędrnienie – wszystko co chcielibyście o nim wiedzieć – rozmowa z ekspertem



Zabieg Endolift szturmem zdobywa serca kolejnych pacjentów oraz lekarzy. Nadal jednak jest to stosunkowo nowy zabieg, dostępny tylko w wybranych gabinetach medycyny estetycznej w Polsce, dlatego pacjenci zadają wiele pytań na temat jego działania. W styczniowym „Rynku Estetycznym” podczas wywiadu z ekspertem Prof. Aleksandrą Lesiak zostały wyjaśnione najbardziej nurtujące kwestie.

Czym charakteryzuje się laseroterapia światłowodowa Endolift? Wydaje się, że jest to nowe, ciekawe rozwiązanie…

– Wykorzystywany jest tu klasyczny laser o powszechnie znanej i często używanej długości fali 1470 nm. Natomiast forma użycia lasera jest specyficzna. Sposób podania energii świetlnej poprzez światłowód o średnicy około 300 µm, czyli porównywalnej do włosa, daje możliwość wykonania zabiegu liftingująco-lipolitycznego z małym obciążeniem dla pacjenta – odpowiada prof. Aleksandra Lesiak.

W tej metodzie działamy światłem jednak jego źródło jest wprowadzane w skórę…

– Energia lasera powoduje lipolizę, czyli – upraszczając – dokonuje się rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony poprzez oddziaływanie temperaturą wpływamy na kolagen w skórze, stymulując jej odnowę. Przy czym dzięki tej specjalnej formie dostarczenia energii działamy bardzo precyzyjnie. Naszym celem jest tkanka tłuszczowa i włókna kolagenowe. Poprzez wprowadzenie podskórne źródła energii przez bardzo cienki światłowód możemy działać dokładnie tam, gdzie chcemy dotrzeć, zmniejszając ryzyko powikłań.

Czy to jest zabieg skomplikowany do wykonania z punktu widzenia lekarza?

– Moim zdaniem jest to procedura, która wymaga wprawy operatora i wcześniejszego zaplanowania zabiegu. Oczywiście każdy zabieg nawet kosmetyczny wymaga przemyślenia, nawet nakładanie hybrydowego lakieru.

Na jakie efekty możemy liczyć?

– Do tej pory nie mieliśmy takiej mniej inwazyjnej metody, która pozwalałaby w skuteczny sposób precyzyjnie niwelować tkankę tłuszczową w dolnej partii twarzy i jednocześnie stymulować produkcję kolagenu. Nie mówię o chirurgicznym liftingu twarzy, który należy do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Procedurę z wykorzystaniem laseroterapii światłowodowej można wykonać w warunkach zabiegowego gabinetu dermatologicznego. Na pewno wymaga ona sterylności. Procedurę powinien wykonać lekarz, najlepiej z doświadczeniem dermatochirurgicznym.




Jakie są Pani zdaniem główne wskazania do tego rodzaju zabiegu?

– Dla mnie najlepszym wskazaniem jest utrata jędrności – tzw. „chomiki”, czy „druga broda” – w obrębie dolnej część twarzy. Poza tym możliwe jest działanie w okolicy oka, choć nie radzę zaczynać od takiego zabiegu, ponieważ wymaga on większej wprawy. Zmieniając grubość mikrowłókna na większą można działać na powierzchniową tkankę tłuszczową na ciele. Mam na myśli takie obszary jak okolice kolan, brzucha.

Wygląda na to, że technologia ta pozwala na radzenie sobie z trudnymi obszarami i problemami, z którymi niełatwo było sobie poradzić przy pomocy dostępnych do tej pory metod?

– Rzeczywiście innowacyjny sposób dostarczania energii poprzez mikrowłókna pozwala na skutecznie i precyzyjne działanie w trudnych obszarach.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ