Badania dla babci i dziadka



Instytucja babci i dziadka jest nieoceniona. Pomoc, wsparcie i troska na co dzień, bezwarunkowa miłość, mądrość życiowa… Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka pokaż swoim seniorom jak ważni są dla Ciebie i zadbaj o ich zdrowie!

Dziadkowie pełnią w naszym życiu ogromną rolę, uczą nas różnych rzeczy, często są przewodnikami w tych zwyczajnych sprawach i tych wyjątkowych. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem i czasem. Dają ciepło, troskę, uwagę, akceptację i bliskość. Aby odwdzięczyć za to, że są, za dobre słowo i każdy uśmiech możemy – zwłaszcza w dniu ich święta – podarować im badania sprawdzające stan ich zdrowia.

Starość bywa trudna, czasem samotna, czasem na tyle skromna, że ciężko zadbać o podstawowe potrzeby i dobrą jakość życia. Wielu seniorów spędza czas w czterech ścianach, przed telewizorem, zmagając się różnymi dolegliwościami. Niektóry zaniedbują ruch potrzebny również w ich wieku, nieprawidłowo się odżywiają ze względu na wysokie ceny zdrowych produktów, złe przyzwyczajenia kulinarne (np. monotonna dieta) czy niegotowanie tylko dla jednej osoby.

– Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Obserwacja własnego organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, należy też robić regularne badania. Do tych wykonywanych samodzielnie należą samobadanie piersi u kobiet i jąder u mężczyzn, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. Nawet zupełnie zdrowe osoby przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się też do lekarza na podstawowe badania krwi i moczu oraz EKG serca, a także udać się na kontrolę stomatologiczną i czyszczenie zębów. Ponadto kobiety powinny regularnie wykonywać badanie ginekologiczne, w tym cytologię i mammografię, a każdy mężczyzna obowiązkowo co roku powinien przejść badanie prostaty. – tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo i dodaje: Po 60. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, który często rozwija się bezobjawowo. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie przynajmniej raz na dwa lata badania na obecność krwi utajonej w kale oraz, jeśli wynik jest dodatni, kolonoskopii. Pamiętajmy, że nawet dobrze widzący i słyszący seniorzy co dwa – trzy lata powinni kontrolować swój wzrok i słuch u okulisty i laryngologa. Podobnie często lekarze zalecają wykonanie badania poziomu elektrolitów, lipidogramu i RTG płuc. Każdy senior powinien też pamiętać o regularnym badaniu gęstości kości.

Rodzaj badań laboratoryjnych i diagnostycznych wykonywanych u osób w wieku powyżej 60. roku życia powinien być dostosowany do stanu zdrowia seniorów, chorób współistniejących, stosowanych leków i innych czynników. Badania przydatne są zarówno w ogólnej ocenie stanu organizmu, jak i profilaktyce chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory. Zakres badań rekomendowanych w opiece geriatrycznej jest szeroki i obejmuje badania laboratoryjne oraz badania diagnostyczne.




Do badań laboratoryjnych należą:

Morfologia krwi obwodowej z leukogramem – Wstępna ocena układu czerwonokwinkowego, białokrwinowego i płytkowego. Wykrywanie niedokrwistości oraz zaburzeń ilościowych i jakościowych granulocytów i limfocytów.

Białko CRP – Białko ostrej fazy towarzyszące stanom zapalnym o podłożu bakteryjnym i wirusowym oraz chorobom autoimmunologicznym. CRP jest także markerem ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kreatynina, eGFR – Diagnostyka chorób nerek oraz ocena ich funkcji filtracyjnej.

Cholesterol całkowity, cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy – Ocena gospodarki lipidowej i ryzyka sercowo-naczyniowego. Badanie zalecane u osób po 50 roku życia, a także przy występowaniu otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, w chorobach układu krążenia i u osób palących papierosy.

Glukoza na czczo – Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy oraz stanów przedcukrzycowych.

Hemoglobina glikowana – Retrospektywna ocena glikemii w rozpoznanej i nierozpoznanej cukrzycy.

Albumina – Ocena zaburzeń stanu odżywiania.

Elektrolity Na, K, Ca, P – Ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej, wodno-elektrolitowej i nawodnienia organizmu. Zmiany stężenia potasu związane są z zaburzeniami funkcji serca oraz przewodnictwa mięśniowo-nerwowego.

TSH, fT4 – Ocena funkcji czynnościowej i metabolicznej tarczycy.

Witamina B12 – Diagnostyka niedoboru witaminy B12 mogącego występować u osób starszych. Objawy niedoboru manifestują się anemią oraz zaburzeniami neuropsychatrycznymi.

Witamina D – Diagnostyka niedoboru witaminy D biorącej udział głównie w regulacji gospodarki wapniowej i mineralizacji kości. Dodatkowe działanie witaminy D to regulacja czynności wydzielniczej innych narządów oraz aktywności układu immunologicznego.

ALT, AST, GGTP, ALP – Enzymy służące do wykrywania uszkodzeń hepatocytów – komórek wątroby, w przebiegu różnych chorób.

Bilirubina całkowita – Parametr przydatny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych.

Badanie ogólne moczu – Wieloparametrowe badanie obejmujące ocenę właściwości fizykochemicznych i elementów morfotycznych moczu przydatne w diagnozowaniu chorób nerek, dróg moczowych i innych.

PSA (dla mężczyzn) – PSA to parametr swoisty narządowo dla stercza. Wzrost stężenia towarzyszy chorobom stercza o charakterze nienowotworowym – gruczolak, jak i nowotworowym – rak stercza.

Krew utajona w kale – Badanie nieinwazyjne, wykrywające obecność krwi niewidocznej makroskopowo, przydatne głównie w określeniu przyczyny utraty żelaza oraz jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Badania diagnostyczne to:

Kolonoskopia – badania endoskopowe wykonywane w celu wykrycia raka, polipów oraz zapaleń jelita grubego.

Mammografia (dla kobiet) – badanie przesiewowe wykrywania raka piersi.

Densytometria – badanie gęstości mineralnej kości w diagnostyce osteoporozy i ocenie ryzyka złamań

Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja, by zrobić naszym bliskim seniorom przyjemność w postaci niezapowiedzianej wizyty, przesłać ciepłe życzenia czy porozmawiać dłużej. Pamiętajmy, że szczególnie w starszym wieku dobre zdrowie stanowi o jakości życia. Przypominajmy więc naszym seniorom o regularnych badaniach, wysyłajmy ich kontrole lekarskie, organizujmy wizyty, w prezencie przekazujmy pakiet badań. Dbajmy o nasze babcie i dziadkóe na co dzień, nie tylko w dniu ich święta.

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ