Animal print: kiedyś i dziś



Animal print: kiedyś i dziś. Zwierzęce printy od kilku sezonów królują na światowych wybiegach, nic więc dziwnego, że zawładnął on sercami miliona kobiet. Panterka, wzór zebry czy imitacja skóry węża to najgorętszy must have i za każdym razem robi furorę na ulicach miast. Co sprawia, że utrzymuje się on z niezwykłą siłą? Czy zastanawiałyście się, kto wykreował ten trend? Jaka jest historia tego printu i kto pierwszy wprowadził go na salony?

Przez wieki prążki, cętki oraz skóry egzotycznych zwierząt były oznaką męstwa, władzy i prestiżu. Na wzory te mogli sobie pozwolić tylko nieliczni ze względu na trudną dostępność tych materiałów, co czyniło je jeszcze cenniejszymi. Noszone tylko przez królów, władców oraz wielkich tego świata.

W latach 30 XX wieku prawdziwą erę animal print wśród kobiet zapoczątkowała aktorka Maureen O’ Sullivan grająca Jane w filmach o Tarzanie. Dziesięć lat później motyw ten był równie silnie akcentowany w różnego rodzaju dodatkach i akcesoriach np. podszewki płaszczy, czapki. W 1940 roku Vouge wydał okładkę, na której pojawiło się cętkowane czarne futro.

W latach 50 modę na panterkę wylansowała Mitzah Bricard osobista asystentka oraz muza Christina Diora. Ekstrawagancka, zmysłowa i pewna siebie była definicją wrodzonego seksapilu. Cętkowany print łączyła z perłami, okularami przeciwsłonecznymi i czerwoną szminką. Mówi się, że Madame Bricard miała w zwyczaju nosić szyfonowy szal we wzór lamparta wokół nadgarstka, aby ukryć bliznę, po rzekomej próbie samobójczej. To ona zainspirowała Diora do stworzenia płaszczu w lamparci print. Jej wdzięk, zwierzęcy magnetyzm i śmiałość nadal można odczuć w kolekcjach tego czołowego domu mody.

W latach 60 w nieco lżejszej i subtelniejszej wersji promowała ten wzór Jackie Kennedy, dodając eleganckiej świeżości. W tym samym czasie środowiska hipisowskie próbowały go ujarzmić i narzucić zwykle, codzienne oblicze dodając do niego róż czy zieleń, co miało być oznaką zerwania z bogactwem i elitarnością.

Lata 70 ukazały wzory zwierzęce w najbardziej kiczowatej i tandetnej odsłonie. Drukowane na obcisłych i elastycznych materiałach, w każdym kolorze i formie. Łączne ze wszystkim i aż do przesady, a to wszystko w akompaniamencie piosenkarki Blondie… Kolejne lata tylko pogłębiły niechęć do zwierzęcych wzorów za sprawą organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Animal print stał się passe.

Styl ten wraca do łask dopiero w latach 90. Lamparcie cętki chętnie przyodziewa Naomi Campbell czy Gwyneth Paltrow, a Cindy Crawford bryluje w „wężowej” sukience.

Obecnie moda na zwierzęcy print jest jednym z najbardziej zapadającym w pamięć trendem. Wzór w swoich kolekcjach na wiosnę 2020 wykorzystali David Koma czy Dolce&Gabbana. Jest on przebojowy i drapieżny, ale używany z wyczuciem i rozwagą, tworzy niezwykle eleganckie stylizacje, jednocząc sobie coraz większe grupy zwolenników.

Stylizacja nr 1: Spódnica ombre w panterkę – Modern Line/modernline.pl, torebka – Menbur/menbur.pl, spódnica w zebrę – Cotton Club/cottonclub.pl, futro – Fratelli/fratelli.com.pl, botki – Mebur/menbur.pl, dodatki – TK MAXX

Stylizacja nr 2: botki – Menbur/menbur.pl, sukienka w niebieską panterkę – Midori Feminine Fashion/midori.pl, sukienka w klasyczną panterkę – Modern Line/modernline.pl, torebka – Menbur/menbur.pl, naszyjnik – TK MAXX




Stylizacja nr 3: Rozkloszowana sukienka w zebrę – Midori Feminine Fashion/midori.pl, kurtka – Kamy made in Krakow/kamydesign.pl, sukienka w fantazyjną zebrę z bufkami – Cosel/cosel.moda, botki i torebka – Menbur/menbur.pl

Stylizacja nr 4: Sukienka w zebrę – Midori Feminine Fashion/midori.pl, torebka – Menbur/menbur.pl, płaszcz – Karko/karko.pl, kozaki – Menbur/menbur.pl, dodatki – TK MAXX

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ