Specjalne wymagania skóry zimą



Chłodniejsze miesiące w roku stanowią ogromne wyzwanie dla naszej skóry. Jest ona wtedy narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przez co jej stan bardzo szybko ulega pogorszeniu. Jakie zimowe wymagania skóry należy spełnić, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie?

Skóra w zimie może prezentować się bardzo dobrze, być promienna i nawilżona lub wręcz przeciwnie – łuszczyć się i przejawiać oznaki starzenia. Z tą drugą sytuacją mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy nie wiemy, jak poprawnie zatroszczyć się o skórę w okresie jesiennym i zimowym.

Największe zagrożenia dla twojej skóry w zimie

Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla naszej skóry, która zawsze źle reaguje na nagłe zmiany temperatur. Ogrzewanie wysusza powietrze w pomieszczeniach, gruba i wielowarstwowa odzież utrudnia skórze oddychanie, mróz panujący na zewnątrz również nie działa na nią korzystnie. Tak samo jak wilgoć.

Trudno zatem dziwić się, że skóra może temu nie podołać. Tym bardziej wtedy, gdy jest delikatna, nadwrażliwa, atopowa lub nie jest dostatecznie nawilżona. Traci swój naturalny ochronny płaszcz lipidowy, szybciej ulega odwodnieniu, staje się nadwrażliwa i łatwo powstają na niej różne podrażnienia. Często też reaguje alergicznie, co może przyczynić się do powstania drobnych ran, które są jak otwarta brama do wnikania w głąb organizmu chorobotwórczych patogenów.




Jak sprostać specjalnym wymaganiom skóry w okresie zimowym?

W zimie należy zadbać przede wszystkim o dogłębne nawilżenie skóry. W tym celu warto codziennie aplikować na nią kosmetyki nawilżające, które są w stanie utrzymać optymalny poziom nawilżenia w jej zewnętrznych warstwach, a także wpłynąć na nawodnienie i odżywienie jej głębszych warstw.

Polecanymi do tego kosmetykami są wszelkie kremy i balsamy nawilżające o lekkiej żelowej konsystencji, które z jednej strony będą się szybko wchłaniać, a z drugiej skutecznie nawilżać i odżywiać skórę. Dzięki temu naskórek stanie się nie tylko nawodniony, ale również elastyczny i gładki oraz bardziej odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Przez kosmetologów szczególnie polecane są kremy z witaminą PP, poprawiającą sprężystość skóry, oraz z naturalnymi woskami (np. z owoców mango), które odżywiają i nawilżają skórę. Doskonałym przykładem takiego kosmetyku jest lekki żelowy balsam nawilżający Maldives marki Dr Irena Eris.

Nawilżenie skóry i utrzymanie w niej odpowiedniego poziomu nawodnienia w ciągu dnia i w nocy to nasze najważniejsze zadanie, jeśli zależy nam na zachowania skóry ciała i cery w jak najlepszej kondycji na wiele lat. To trudne wyzwanie, ponieważ należy zadziałać wielokierunkowo, szczególnie jeśli nasza skóra ma tendencję do przesuszenia i często pojawia się na niej łuszczenie. Nie jest to łatwe także wtedy, gdy mamy skórę wrażliwą i alergiczną lub łojotokową, bo takie typy skór są szczególnie wymagające.

Najlepszą metodą na kompleksowe zatroszczenie się o dobre nawilżenie skóry jest codzienne nakładanie kremów nawilżających i balsamów, nawadnianie organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie codziennie przynajmniej dwóch litrów. Istotne jest również uważanie na skórę podczas codziennych zabiegów higienicznych. Kąpieli w wannie czy pod prysznicem nie powinno się brać w gorącej wodzie, która dodatkowo wysusza skórę. Niewskazane jest także używanie silnych kosmetyków do mycia twarzy, które w swym składzie mają np. drażniący i wysuszający alkohol. Dobrze jest też raz na kilka dni wykonać delikatny enzymatyczny peeling, aby móc usunąć martwe komórki naskórka.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ