Specjalne wymagania skóry zimą



Chłodniejsze miesiące w roku stanowią ogromne wyzwanie dla naszej skóry. Jest ona wtedy narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przez co jej stan bardzo szybko ulega pogorszeniu. Jakie zimowe wymagania skóry należy spełnić, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie?

Skóra w zimie może prezentować się bardzo dobrze, być promienna i nawilżona lub wręcz przeciwnie – łuszczyć się i przejawiać oznaki starzenia. Z tą drugą sytuacją mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy nie wiemy, jak poprawnie zatroszczyć się o skórę w okresie jesiennym i zimowym.

Największe zagrożenia dla twojej skóry w zimie

Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla naszej skóry, która zawsze źle reaguje na nagłe zmiany temperatur. Ogrzewanie wysusza powietrze w pomieszczeniach, gruba i wielowarstwowa odzież utrudnia skórze oddychanie, mróz panujący na zewnątrz również nie działa na nią korzystnie. Tak samo jak wilgoć.

Trudno zatem dziwić się, że skóra może temu nie podołać. Tym bardziej wtedy, gdy jest delikatna, nadwrażliwa, atopowa lub nie jest dostatecznie nawilżona. Traci swój naturalny ochronny płaszcz lipidowy, szybciej ulega odwodnieniu, staje się nadwrażliwa i łatwo powstają na niej różne podrażnienia. Często też reaguje alergicznie, co może przyczynić się do powstania drobnych ran, które są jak otwarta brama do wnikania w głąb organizmu chorobotwórczych patogenów.




Jak sprostać specjalnym wymaganiom skóry w okresie zimowym?

W zimie należy zadbać przede wszystkim o dogłębne nawilżenie skóry. W tym celu warto codziennie aplikować na nią kosmetyki nawilżające, które są w stanie utrzymać optymalny poziom nawilżenia w jej zewnętrznych warstwach, a także wpłynąć na nawodnienie i odżywienie jej głębszych warstw.

Polecanymi do tego kosmetykami są wszelkie kremy i balsamy nawilżające o lekkiej żelowej konsystencji, które z jednej strony będą się szybko wchłaniać, a z drugiej skutecznie nawilżać i odżywiać skórę. Dzięki temu naskórek stanie się nie tylko nawodniony, ale również elastyczny i gładki oraz bardziej odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Przez kosmetologów szczególnie polecane są kremy z witaminą PP, poprawiającą sprężystość skóry, oraz z naturalnymi woskami (np. z owoców mango), które odżywiają i nawilżają skórę. Doskonałym przykładem takiego kosmetyku jest lekki żelowy balsam nawilżający Maldives marki Dr Irena Eris.

Nawilżenie skóry i utrzymanie w niej odpowiedniego poziomu nawodnienia w ciągu dnia i w nocy to nasze najważniejsze zadanie, jeśli zależy nam na zachowania skóry ciała i cery w jak najlepszej kondycji na wiele lat. To trudne wyzwanie, ponieważ należy zadziałać wielokierunkowo, szczególnie jeśli nasza skóra ma tendencję do przesuszenia i często pojawia się na niej łuszczenie. Nie jest to łatwe także wtedy, gdy mamy skórę wrażliwą i alergiczną lub łojotokową, bo takie typy skór są szczególnie wymagające.

Najlepszą metodą na kompleksowe zatroszczenie się o dobre nawilżenie skóry jest codzienne nakładanie kremów nawilżających i balsamów, nawadnianie organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie codziennie przynajmniej dwóch litrów. Istotne jest również uważanie na skórę podczas codziennych zabiegów higienicznych. Kąpieli w wannie czy pod prysznicem nie powinno się brać w gorącej wodzie, która dodatkowo wysusza skórę. Niewskazane jest także używanie silnych kosmetyków do mycia twarzy, które w swym składzie mają np. drażniący i wysuszający alkohol. Dobrze jest też raz na kilka dni wykonać delikatny enzymatyczny peeling, aby móc usunąć martwe komórki naskórka.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ