Specjalne wymagania skóry zimą



Chłodniejsze miesiące w roku stanowią ogromne wyzwanie dla naszej skóry. Jest ona wtedy narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przez co jej stan bardzo szybko ulega pogorszeniu. Jakie zimowe wymagania skóry należy spełnić, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie?

Skóra w zimie może prezentować się bardzo dobrze, być promienna i nawilżona lub wręcz przeciwnie – łuszczyć się i przejawiać oznaki starzenia. Z tą drugą sytuacją mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy nie wiemy, jak poprawnie zatroszczyć się o skórę w okresie jesiennym i zimowym.

Największe zagrożenia dla twojej skóry w zimie

Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla naszej skóry, która zawsze źle reaguje na nagłe zmiany temperatur. Ogrzewanie wysusza powietrze w pomieszczeniach, gruba i wielowarstwowa odzież utrudnia skórze oddychanie, mróz panujący na zewnątrz również nie działa na nią korzystnie. Tak samo jak wilgoć.

Trudno zatem dziwić się, że skóra może temu nie podołać. Tym bardziej wtedy, gdy jest delikatna, nadwrażliwa, atopowa lub nie jest dostatecznie nawilżona. Traci swój naturalny ochronny płaszcz lipidowy, szybciej ulega odwodnieniu, staje się nadwrażliwa i łatwo powstają na niej różne podrażnienia. Często też reaguje alergicznie, co może przyczynić się do powstania drobnych ran, które są jak otwarta brama do wnikania w głąb organizmu chorobotwórczych patogenów.




Jak sprostać specjalnym wymaganiom skóry w okresie zimowym?

W zimie należy zadbać przede wszystkim o dogłębne nawilżenie skóry. W tym celu warto codziennie aplikować na nią kosmetyki nawilżające, które są w stanie utrzymać optymalny poziom nawilżenia w jej zewnętrznych warstwach, a także wpłynąć na nawodnienie i odżywienie jej głębszych warstw.

Polecanymi do tego kosmetykami są wszelkie kremy i balsamy nawilżające o lekkiej żelowej konsystencji, które z jednej strony będą się szybko wchłaniać, a z drugiej skutecznie nawilżać i odżywiać skórę. Dzięki temu naskórek stanie się nie tylko nawodniony, ale również elastyczny i gładki oraz bardziej odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Przez kosmetologów szczególnie polecane są kremy z witaminą PP, poprawiającą sprężystość skóry, oraz z naturalnymi woskami (np. z owoców mango), które odżywiają i nawilżają skórę. Doskonałym przykładem takiego kosmetyku jest lekki żelowy balsam nawilżający Maldives marki Dr Irena Eris.

Nawilżenie skóry i utrzymanie w niej odpowiedniego poziomu nawodnienia w ciągu dnia i w nocy to nasze najważniejsze zadanie, jeśli zależy nam na zachowania skóry ciała i cery w jak najlepszej kondycji na wiele lat. To trudne wyzwanie, ponieważ należy zadziałać wielokierunkowo, szczególnie jeśli nasza skóra ma tendencję do przesuszenia i często pojawia się na niej łuszczenie. Nie jest to łatwe także wtedy, gdy mamy skórę wrażliwą i alergiczną lub łojotokową, bo takie typy skór są szczególnie wymagające.

Najlepszą metodą na kompleksowe zatroszczenie się o dobre nawilżenie skóry jest codzienne nakładanie kremów nawilżających i balsamów, nawadnianie organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie codziennie przynajmniej dwóch litrów. Istotne jest również uważanie na skórę podczas codziennych zabiegów higienicznych. Kąpieli w wannie czy pod prysznicem nie powinno się brać w gorącej wodzie, która dodatkowo wysusza skórę. Niewskazane jest także używanie silnych kosmetyków do mycia twarzy, które w swym składzie mają np. drażniący i wysuszający alkohol. Dobrze jest też raz na kilka dni wykonać delikatny enzymatyczny peeling, aby móc usunąć martwe komórki naskórka.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ