Uciążliwe cienie pod oczami? Z pomocą kwasu hialuronowego zapomnisz o nich na długo!



Jeszcze przed zabawą sylwestrową, wielu z nas zaplanowało noworoczne postanowienia. Te z kolei często dotyczą… naszego wyglądu. Zazwyczaj chcemy schudnąć czy poprawić stan cery. Jak skutecznie wygładzić zmarszczki, poprawić gęstość skóry, owal twarzy i uzyskać tym samym naturalny efekt odmłodzenia? Jedną z możliwości współczesnej medycyny estetycznej, które gwarantują zadowalające efekty są zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Co to za substancja, na czym polega jej działanie – wyjaśnia dr n. med. Joanna Wiśniewska- Goryń, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej z Centrum Medycznego Damiana.

Rozpoczął się Nowy Rok, który dostarczy nam wiele okazji do spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Nie tylko przed ważnym wydarzeniem, ale także na co dzień chcemy wyglądać pięknie, czuć się dobrze i zdrowo. Jeśli chodzi o twarz – stosujemy kremy, maseczki czy masaże. Niestety nie zawsze są one skuteczne. Czasem nawet najlepszy krem, wysypianie się i picie dużych ilości wody nie wystarczy, by pozbyć się np. uciążliwych cieni pod oczami. Wtedy z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą te z użyciem kwasu hialuronowego. Jakich efektów możemy się spodziewać?

Kwas hialuronowy – czym jest?

Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie zmniejsza się. Przyczynia się to do ograniczenia poziomu nawilżenia i odżywienia skóry. W efekcie dochodzi do spadku jej napięcia i elastyczności (utrata jędrności i sprężystości), co skutkuje powstawaniem zmarszczek.
Kwas hialuronowy znamy doskonale jako popularny składnik kremów do twarzy i wielu innych produktów pielęgnacyjnych. Jednak ze względu na trudności wchłonięcia przez skórę jego cząsteczek, możliwości jego działania w tej formie są mocno ograniczone (cząsteczki są zbyt duże).

Zupełnie inaczej działa kwas hialuronowy podawany za pomocą miejscowych wstrzyknięć. Tak dostarczony, odpowiada za nadawanie tkankom optymalnego poziomu nawilżenia. To zasługa jego wyjątkowych właściwości higroskopijnych – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie wiązać wodę w ilości ok. 1000 razy większej niż sama waży.

Jeden kwas, wiele możliwości

Za pomocą kwasu hialuronowego wypełnia się np. oczodoły i tzw. „dolinę łez”. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w połączenie skórno-naskórkowe szybko dociera do skóry właściwej. Skutkuje to znaczną odbudową przestrzeni międzykomórkowej oraz zdrowym wyglądem skóry. Wstrzyknięty pod skórę kwas hialuronowy wypełnia okolicę powieki dolnej od wewnątrz i zmniejsza w ten sposób zagłębienie skóry.

W efekcie, możemy liczyć na odmłodzenie twarzy, która przybiera weselszy wygląd, a oczy nie wydają się już na przemęczone. Wypełnienie tkanki podskórnej kwasem hialuronowym utrzymuje się co najmniej kilka miesięcy – następnie zabieg należy powtórzyć w celu podtrzymania efektu. Co ważne, jest on szybki i wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a zmiana widoczna jest od razu po wyjściu z gabinetu lekarza.

Innym zabiegiem, który gwarantuje zadowalające efekty jest lifting hybrydowy z użyciem kwasu hialuronowego. Dzięki niemu mamy szansę odbudować utraconą warstwę tkanki podskórnej oraz nawilżyć i rozjaśnić skórę – czyli działamy na dwóch poziomach. Metoda ta pozwala na odmłodzenie naszej twarzy poprzez wypełnianie zmarszczek, a działanie substancji jest oparte na utrzymywaniu stanu maksymalnego nawilżenia (warto przy tym przypomnieć, że takich efektów nie da stosowanie np. serum do twarzy zawierające kwas hialuronowy).

Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się zazwyczaj kilka preparatów – to połączenie różnych produktów (kwas hialuronowy o różnej gęstości), gdzie każdy z nich oddzielnie ma zapewnić pożądane rezultaty – liftingu, poprawy objętości, odżywienia czy rozjaśnienia skóry. Efekt odmłodzenia jest natychmiastowy, a przy tym naturalny i delikatny.




Ponadto, za pomocą kwasu hialuronowego możemy uzyskać efekt:

• wypełnienia zmarszczek i fałdów,
• rewitalizacji skóry na danym obszarze,
• przywrócenia objętości tkanek.

Zabieg może być przeprowadzany w wielu okolicach ciała, jak np.:

• zmarszczki nosowo-wargowe,
• okolica skroniowa,
• skóra szyi i dekoltu,
• usta,
• podbródek,
• nos,
• płatki uszu.

Czy kwas hialuronowy może być dla nas niebezpieczny?

Pamiętajmy, że modelując okolice twarzy, preparat wprowadza się w okolice kości policzkowych, policzków, fałdów nosowo-wargowych czy kącików ust. Mimo że jest to substancja naturalna, to w bardzo nielicznych przypadkach może się zdarzyć, że pojawią się komplikacje (np. reakcja uczuleniowa). Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty – lekarza oraz miejsca z dobrze rozwiniętym zapleczem medycznym – dr n. med. Joanna Wiśniewska- Goryń, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej z Centrum Medycznego Damiana.

Do dyspozycji pacjentów są obecnie zarówno gabinety kosmetyczne, jak i placówki medyczne. Usługi z zakresu medycyny estetycznej mogą świadczyć kosmetyczki, kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej. Niestety, na wypadek pojawienia się komplikacji kosmetyczka ani kosmetolog nie będzie mogła wypisać recepty na antybiotyk ani podać odpowiednich leków np. w przypadku wystąpienia alergii. Dlatego za każdym razem pacjent powinien sprawdzić, czy osoba wykonująca zabieg jest lekarzem (posiada prawo wykonywania zawodu).


dr n. med. Joanna Wiśniewska- Goryń, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej z Centrum Medycznego Damiana

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ