Smog niszczy twoją skórę. Jak ją pielęgnować zimą?



Nadmierna suchość, podrażnienia oraz przedwczesne starzenie się skóry – smog destrukcyjnie wpływa na cały nasz organizm. Niszczy również skórę. Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, spaliny samochodowe i dym papierosowy podrażniają ją i mogą przyczyniać się do powstawania alergii. Zastanawiasz się, jak chronić skórę zimą? Mamy kilka sposobów!

Zimowe miesiące nie sprzyjają urodzie. To czas, gdy coraz więcej osób boryka się z problemami skórnymi. Na mrozie policzki i nos pieką, dłonie pierzchną, a skóra staje się przesuszona i mało elastyczna. Nasze ciało woła o pomoc i wymaga natychmiastowej regeneracji.

– Duże różnice temperatur sprawiają, że skóra traci sporo wody, a co za tym idzie staje się podrażniona, szorstka w dotyku i mało elastyczna. Wyjście z pomieszczenia, w którym jest +20°C , na mróz sprzyja rozszerzaniu się naczynek i powstawaniu nieestetycznych pajączków. Zimą łatwiej o przesuszenia, ponieważ gruczoły łojowe produkują mniej sebum –
wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.

Pielęgnacja skóry zimą – jak zabezpieczyć cerę przed mrozem i smogiem?

W chłodne dni skóra potrzebuje przede wszystkim odżywienia. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków, zwróć szczególną uwagę na skład. Wybieraj te z gliceryną, mocznikiem czy naturalnymi olejkami, które zawierają cenne witaminy. Ważne, by zabezpieczyć skórę przed zanieczyszczonym powietrzem, które przyczynia się do powstawania zmarszczek i alergii skórnych. Można temu zapobiegać, sięgając po preparaty z kompleksem anti-pollution, które stanowią przeciwsmogową tarczę ochronną.

– By utrzymać skórę w dobrej kondycji warto postawić na kompleksową pielęgnację. Podstawę powinien stanowić odpowiedni krem, który nawilży skórę, zabezpieczy ją przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza. Warto pamiętać o odżywczych maseczkach, które zregenerują naskórek. Zima to również odpowiedni czas, by pomyśleć o zabiegach, które pomogą zachować skórę w dobrej formie – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska.




Zabiegi w gabinecie, które warto wykonać zimą

W zimowe miesiące warto zdecydować się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Mniejsze promieniowanie słoneczne powoduje, że skóra jest mniej narażona na ryzyko przebarwień, a niskie temperatury sprawiają, że ewentualne podrażnienia pozabiegowe szybciej się goją. Zacznij od Oxybrazji. To odmiana mikrodermabrazji mechanicznej, która jest wykonywana przy użyciu sprężonego tlenu i soli fizjologicznej.

– W odróżnieniu od innych mikrodermabrazji ten zabieg wykonywany jest na zimno i mokro, co sprawia, że nie ma efektu podrażnienia skóry. Jest polecany nawet osobom z cerą naczyniową. Oxybrazja rozjaśnia, odświeża i wygładza skórę. Rozszerzone pory zostają zmniejszone. Sam zabieg jest dość krótki. Trwa około 20 minut i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji – wyjaśnia ekspert.

Co jeszcze polecamy? Zima to idealny moment na mezoterapię. To zabieg, który polega na płytkich nakłuciach skóry w celu wprowadzenia do niej odpowiednich substancji (najczęściej kwasu hialuronowego). – Zabieg mezoterapii ujędrnia i nawilża skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zmarszczki zostają zmniejszone, a owal twarzy ulega znacznej poprawie – mówi dr Kuźmińska. Czy są jakieś przeciwskazania do zabiegu?

– Skóra, na której wykonywany jest zabieg, nie może mieć m.in. oznak stanu zapalnego, zmian o charakterze ropnym czy opryszczki. Po mezoterapii mogą wystąpić podrażnienia, zaczerwienienia i niewielkie ślady po nakłuciach. Objawy mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni – dodaje ekspert.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ