Smog niszczy twoją skórę. Jak ją pielęgnować zimą?



Nadmierna suchość, podrażnienia oraz przedwczesne starzenie się skóry – smog destrukcyjnie wpływa na cały nasz organizm. Niszczy również skórę. Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, spaliny samochodowe i dym papierosowy podrażniają ją i mogą przyczyniać się do powstawania alergii. Zastanawiasz się, jak chronić skórę zimą? Mamy kilka sposobów!

Zimowe miesiące nie sprzyjają urodzie. To czas, gdy coraz więcej osób boryka się z problemami skórnymi. Na mrozie policzki i nos pieką, dłonie pierzchną, a skóra staje się przesuszona i mało elastyczna. Nasze ciało woła o pomoc i wymaga natychmiastowej regeneracji.

– Duże różnice temperatur sprawiają, że skóra traci sporo wody, a co za tym idzie staje się podrażniona, szorstka w dotyku i mało elastyczna. Wyjście z pomieszczenia, w którym jest +20°C , na mróz sprzyja rozszerzaniu się naczynek i powstawaniu nieestetycznych pajączków. Zimą łatwiej o przesuszenia, ponieważ gruczoły łojowe produkują mniej sebum –
wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.

Pielęgnacja skóry zimą – jak zabezpieczyć cerę przed mrozem i smogiem?

W chłodne dni skóra potrzebuje przede wszystkim odżywienia. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków, zwróć szczególną uwagę na skład. Wybieraj te z gliceryną, mocznikiem czy naturalnymi olejkami, które zawierają cenne witaminy. Ważne, by zabezpieczyć skórę przed zanieczyszczonym powietrzem, które przyczynia się do powstawania zmarszczek i alergii skórnych. Można temu zapobiegać, sięgając po preparaty z kompleksem anti-pollution, które stanowią przeciwsmogową tarczę ochronną.

– By utrzymać skórę w dobrej kondycji warto postawić na kompleksową pielęgnację. Podstawę powinien stanowić odpowiedni krem, który nawilży skórę, zabezpieczy ją przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza. Warto pamiętać o odżywczych maseczkach, które zregenerują naskórek. Zima to również odpowiedni czas, by pomyśleć o zabiegach, które pomogą zachować skórę w dobrej formie – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska.




Zabiegi w gabinecie, które warto wykonać zimą

W zimowe miesiące warto zdecydować się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Mniejsze promieniowanie słoneczne powoduje, że skóra jest mniej narażona na ryzyko przebarwień, a niskie temperatury sprawiają, że ewentualne podrażnienia pozabiegowe szybciej się goją. Zacznij od Oxybrazji. To odmiana mikrodermabrazji mechanicznej, która jest wykonywana przy użyciu sprężonego tlenu i soli fizjologicznej.

– W odróżnieniu od innych mikrodermabrazji ten zabieg wykonywany jest na zimno i mokro, co sprawia, że nie ma efektu podrażnienia skóry. Jest polecany nawet osobom z cerą naczyniową. Oxybrazja rozjaśnia, odświeża i wygładza skórę. Rozszerzone pory zostają zmniejszone. Sam zabieg jest dość krótki. Trwa około 20 minut i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji – wyjaśnia ekspert.

Co jeszcze polecamy? Zima to idealny moment na mezoterapię. To zabieg, który polega na płytkich nakłuciach skóry w celu wprowadzenia do niej odpowiednich substancji (najczęściej kwasu hialuronowego). – Zabieg mezoterapii ujędrnia i nawilża skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zmarszczki zostają zmniejszone, a owal twarzy ulega znacznej poprawie – mówi dr Kuźmińska. Czy są jakieś przeciwskazania do zabiegu?

– Skóra, na której wykonywany jest zabieg, nie może mieć m.in. oznak stanu zapalnego, zmian o charakterze ropnym czy opryszczki. Po mezoterapii mogą wystąpić podrażnienia, zaczerwienienia i niewielkie ślady po nakłuciach. Objawy mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni – dodaje ekspert.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ