Siła tkwi w synergii i regularności, czyli przepis na skuteczne odchudzanie i piękną sylwetkęSiła tkwi w synergii i regularności, czyli przepis na skuteczne odchudzanie i piękną sylwetkę. Wiele osób marzy o idealnej figurze. Chcemy ją uzyskać zwłaszcza teraz – przed karnawałem, a potem po sylwestrze jako postanowienie noworoczne, albo na chwilę przed latem. Tymczasem bywa, że plany pełzną na niczym. Być może dzieje się tak, ponieważ pomijamy któryś z istotnych elementów dbania o swoje ciało lub robimy to niewłaściwie. O sposobach na skuteczne i przyjemne odchudzanie opowiada mgr Magdalena Najbar – dietetyk i kosmetolog z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w Warszawie.

Podstawową zasadą dla każdego człowieka, bez względu na to, czy cieszy się on piękną sylwetką, czy też dopiero o nią zabiega, powinno być dbanie o siebie i swój organizm. W zdrowym ciele zdrowy duch i jeszcze zdrowsza psychika! Większość aktywności i prawidłowych nawyków, które opisujemy w poniższym artykule, powinno więc dotyczyć nas wszystkich.

Oczywiście jest spora grupa osób, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, do czego motywowane są nie tylko zdrowiem, ale zwykle chęcią poprawy wyglądu swojego ciała. Często dziwią się, dlaczego efekty są powolne lub zatrzymują się na pewnym etapie. Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i wprowadzaniem zbyt restrykcyjnych diet, o czym za chwilę, oraz niewystarczającą aktywnością fizyczną, która jest niezbędna w redukcji tkanki tłuszczowej.

Szukamy drogi na skróty, a ona niestety nie istnieje. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty odchudzające należy połączyć właściwie zbilansowaną dietę z ćwiczeniami. Tylko wówczas mamy odpowiednio wysokie tempo metabolizmu, nasz organizm nie chce niepotrzebnie magazynować tłuszczu, a dzięki ćwiczeniom zaczyna go spalać. Co więcej, ważna jest długofalowość, czyli wprowadzenie synergii obu tych elementów na stałe do swojego życia.

Mgr Magdalena Najbar – dietetyk i kosmetolog z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium podkreśla, że zdrowe odżywianie i sport powinny zawsze nam towarzyszyć. – W ten sposób możemy nie tylko uzyskać prawidłową wagę, ale też zachować ją na stałe. Poza tym zdrowa dieta i sport są źródłem siły i energii do codziennego funkcjonowania, są więc nam niezbędne. To dlatego odchudzając się nie powinniśmy się decydować tylko na czasowe zmiany przyzwyczajeń. Taka strategia nie tylko nie przynosi efektów i może skutkować efektem jo-jo, ale również jest dla człowieka zazwyczaj destrukcyjna. Nie może być tak, że głodzimy się lub jemy rzeczy, które nam nie smakują albo chodzimy na treningi, które są dla nas pewnego rodzaju karą. Nie o to w tym chodzi. Każdy człowiek powinien te dwa elementy wprowadzić na stałe do swojego życia, tak aby poprawiały funkcjonowanie jego organizmu i jednocześnie były dla niego czymś przyjemnym.

Po pierwsze – ćwiczenia

Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna pełni jedną z głównych ról w procesie spalania tkanki tłuszczowej oraz dbania o własne ciało. Zdaniem mgr Magdaleny Najbar, w tym przypadku najważniejsza jest jej regularność: – Najlepiej byłoby ćwiczyć codziennie, ale większość osób nie ma na to zwyczajnie czasu, dlatego zalecałabym wykonać jakąś aktywność fizyczną minimum trzy razy w tygodniu przez około 60 minut. Warto dopasować rodzaj uprawianego sportu do naszych upodobań i stylu życia. Jeżeli wykonywanie ich będzie nas cieszyć, nigdy nie będziemy do nich podchodzić jak do przykrego obowiązku – radzi specjalistka Triclinium.

Rower, basen, wspinaczka czy zumba – różnorodność sportów jest ogromna. Niektórzy lubią sporty grupowe i towarzystwo, które motywuje do kolejnych treningów. Inni wolą ćwiczyć sami. Tak naprawdę każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie nam pomagał schudnąć i utrzymać wagę na odpowiednim poziomie.
Po drugie – dieta

Niestety, dieta wciąż kojarzy się wielu osobom z głodzeniem się i mało smacznymi potrawami. Tymczasem ją również należy rozpatrywać jako stały element stylu życia. Jedzenie to w końcu jedna z największych przyjemności i tak powinno zostać. Ważne natomiast, aby dawkować sobie je w odpowiednich proporcjach i regularnie. Dieta ma ogromny wpływ na całe nasze zdrowie. Odpowiednio zbilansowana, pomoże uniknąć w przyszłości takich chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie, a nawet nowotwory. Co więcej, podchodząc holistycznie do właściwego odżywiania i stosując się do kilku prostych zasad, kilogramy same zaczną znikać!

W tym przypadku, im mniej jedzenia, wcale nie znaczy, jak niektórzy wciąż uważają, mniej kilogramów. Należy spożywać dziennie minimum 3 posiłki, a najlepiej 5. Śniadanie, obiad i kolacja to obowiązek, do którego dochodzą opcjonalne dwie przekąski (po śniadaniu oraz obiedzie). Z wymienionych posiłków, najważniejsze jest śniadanie. Daje nam energię na cały dzień oraz usprawnia metabolizm. Pierwszy posiłek dnia powinien być pożywny, dosyć kaloryczny oraz pełnowartościowy. Ma zawierać węglowodany, białka oraz tłuszcze.

– Kluczową kwestią jest regularność posiłków, najlepiej, żeby były rozłożone mniej więcej co 3-4 godziny. Jeżeli organizm jest przyzwyczajony, że dostaje pożywienie w niedużych odstępach czasu, nie będzie magazynował dostarczonej z pożywieniem energii. Gdy metabolizm jest „rozkręcony”, nic nam się w ciele niepotrzebnie nie odkłada – wyjaśnia dietetyk Magdalena Najbar.

Niestety, sporo osób zamiast regularnych, zbilansowanych posiłków stara się maksymalnie ograniczyć spożycie kalorii, co w późniejszym okresie skutkuje efektem jo-jo. Jeżeli jednak nasza dieta jest bogata w pełnoziarniste składniki, pozbawiona przetworzonej żywności oraz słodyczy, na rzecz owoców i warzyw, a posiłki spożywamy regularnie, chudnięcie będzie dużo skuteczniejsze i będzie przychodziło samo, naturalnie. Nie należy także zapominać o uzupełnianiu płynów. 2l dziennie w postaci wody i ziołowych herbat zapewni odpowiednie nawodnienie i pomoże w pozbyciu się toksyn z organizmu.

Po trzecie – wspomagające zabiegi

Osoby, którym bardzo zależy na szybszym pozbyciu się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej, która gromadzi się miejscowo w problematycznych obszarach takich jak np. brzuch, boczki, uda, czy pośladki, mogą dwa podstawowe elementy, czyli sport i dietę, uzupełniać zabiegami odchudzającymi i modelującymi sylwetkę.

– Medycyna estetyczna i kosmetologia oferują w tym zakresie wiele metod. Pacjentom możemy zaproponować zabiegi typowo redukujące tkankę tłuszczową, jak na przykład ciepły laser lipolityczny 1060nm. Penetruje on i podgrzewa odpowiednie fragmenty ciała. Ciepło powoduje trwałe zniszczenie komórek tłuszczowych, co daje efekt wyszczuplenia bez uszkadzania skóry. Podobnie kriopoliza, która pomaga zmetabolizować niepożądany tłuszcz również przy użyciu temperatury, jednak w tym przypadku znacząco obniżonej. Już w trakcie jednego zabiegu zredukowane może zostać około 20% tłuszczu z zassanego obszaru – tłumaczy mgr Magdalena Najbar. – Ponadto zimny laser, kawitacja ultradźwiękowa czy lipoliza iniekcyjna są świetnymi metodami wspomagającymi odchudzanie. Masaż podciśnieniowy przyspiesza ponadto pracę układu limfatycznego, co ułatwia odprowadzanie toksyn i usprawnia metabolizm. Jeśli ktoś boryka się z cellulitem, polecam karboksyterapię – dodaje specjalistka Triclinium.

Warto łączyć zabiegi tego typu z dietą i ćwiczeniami oraz należy pamiętać, że działają one głównie miejscowo. Dlatego bardziej właściwe jest powiedzenie, że modelują one sylwetkę, gdy chcemy zlikwidować nadmiernie wystający brzuch czy boczki, a nie odchudzają nas całościowo. Metody należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Często należy wykonywać je w serii kilku powtórzeń.

Na dbanie o figurę należy patrzeć długofalowo. Efektów nie uzyskamy ani szybko, ani na długo, jeśli nie wprowadzimy na stałe opisanych zmian w stylu życia. Co więcej wprowadzając je właściwie i stosując się do opisanych wskazówek, marzenia o pięknym ciele staną się rzeczywistością, bez katowania się drastyczną dietą czy wykańczającymi ćwiczeniami. Synergia trzech powyższych składowych daje najlepsze rezultaty odchudzające i poprawiające wygląd sylwetki, a także co bardzo ważne, realnie wpływa na całościową poprawę naszego zdrowia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ

Jesienne obniżenie nastroju – jak sobie z nim radzić? Niezawodne źródła wsparcia

Po intensywnym lecie, kiedy jesteśmy pełni aktywności i pozytywnej motywacji, chłodniejsza pogoda może wpłynąć na naszą psychikę. Czy jednak winna…
CZYTAJ

Kluczowe trendy w dietetyce a dieta idealna

Globalne trendy żywieniowe, mimo że zmieniają się dość dynamicznie, to jednak konsekwentnie ewoluują w jednym kierunku – dążymy do tego,…
CZYTAJ

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie, odprężyć się i cieszyć wspaniałym wypoczynkiem.…
CZYTAJ

Odmłodzenie i odświeżenie – Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich…
CZYTAJ

„Wspólnie rozgrzewamy serca seniorów” Knorr wspiera Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Obecność drugiego człowieka, chęć rozmowy, otwartość, ciepły posiłek - mają moc, by odmienić choć na chwilę życie osamotnionych, starszych osób.…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów, często wymaga zastosowania antybiotyków. Z okazji…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne oznaki mokrej i zimnej jesieni. Za wymienione objawy…
CZYTAJ

Wpływ konieczności przesiedlenia na zdrowie psychiczne i dobrostan psychospołeczny dzieci

„Bez wątpienia jest tu fajnie; ale prawdziwy dom, to własny dom...” - Badanie subiektywnego dobrostanu dzieci i młodzieży mieszkających w…
CZYTAJ

Rola białka w zrównoważonej diecie

Białko stanowi około 20% masy ciała człowieka, z czego mniej więcej 300 g ulega wymianie w ciągu doby. Ten niezbędny…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne…
CZYTAJ

Cukrzyca: znaj ryzyko – bądź odpowiedzialny. Kto jest na nią szczególnie narażony? Czy można obniżyć ryzyko zachorowania? Co jeść przy cukrzycy?

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku hasłem przewodnim…
CZYTAJ

Samobadanie piersi ratuje życie

Rak piersi to choroba podstępna, gdyż początkowo nie daje symptomów, a pierwszym…
CZYTAJ