Rolada ze szpinakiem z gnocchi, oliwkami i sosem pomidorowym, podawana z sałatką z rukoli i pomidorków koktajlowych



Popraw sobie humor jesienią: zainspiruj się słoneczną Italią, przygotuj obiad we włoskim stylu. Kiedy za oknem deszczowo i pochmurno, a na dworze szybko robi się ciemno często dopada nas jesienna chandra. Jeśli i Ty masz nie najlepszy nastrój, to czas, żeby poprawić sobie humor. Istnieje wiele sposobów, które przywrócą Ci uśmiech na twarzy, także kulinarnych. Wypróbuj nasz przepis na roladę ze szpinakiem z gnocchi, oliwkami i sosem pomidorowym. Ten obiad w stylu słonecznej, włoskiej kuchni od razu poprawi Ci samopoczucie!

Gnocchi to znany włoski przysmak, którym całe włoskie rodziny zajadają się od wieków. Chociaż w każdym regionie Włoch przyrządza się gnocchi trochę inaczej, to te najbardziej popularne przypominają polskie kopytka. Bazą tej tradycyjnej, rodzinnej, włoskiej potrawy są ziemniaki i mąka, a jej przygotowanie wcale nie jest trudne. Najpierw ugniata się ciasto, a następnie formuje małe kluseczki. Potem wystarczy za pomocą widelca wygnieść rowki, aby sos lepiej się trzymał i nie spływał. Te ziemniaczane kluseczki doskonały duet smakowy tworzą z sosem pomidorowym lub pesto.

– Gnocchi świetnie sprawdzą się także jako dodatek do mięs. Jeśli chcemy przygotować sycący obiad, ale zależy nam na tym, aby danie nie było zbyt skomplikowane i pracochłonne, włoskie kluseczki podane z gotową roladą ze szpinakiem (np. ZM Pekpol) i sosem pomidorowym będą idealne. Aby urozmaicić posiłek warto zaserwować danie z sałatka z rukoli i pomidorków koktajlowych – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.






Rolada ze szpinakiem z gnocchi, oliwkami i sosem pomidorowym, podawana z sałatką z rukoli i pomidorków koktajlowych

Składniki:

– 1 rolada ze szpinakiem ZM Pekpol
– 500 g ugotowanych ziemniaków
– 50 g mąki pszennej
– 1 jajko
– 1 płaska łyżeczka soli
– 4 duże pomidory lub puszka krojonych
– 10 pomidorków koktajlowych
– 20 szt. czarnych oliwek
– 1 cebula
– 1 ząbek czosnku
– 1 łyżka posiekanej bazylii
– 1 małe opakowanie rukoli
– 2 łyżki octu balsamicznego
– oliwa
– sól, pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki przecisnąć przez praskę. Szybko połączyć ziemniaki, mąkę, jajko i łyżeczkę soli, wyrobić w kulę. Rozwałkować w wałeczki o średnicy około 2 cm. Kroić w poprzek i dociskając widelcem nadać kształt gnocchi. Gotować partiami w dużej ilości osolonej wody. Będą gotowe jak tylko wypłyną na powierzchnię.

Roladę podgrzać w piekarniku przez 15 minut w 160°C. W rondlu zagotować wodę, pomidory naciąć delikatnie z dołu i góry. Blanszować przez 20 sekund, wyciągnąć i schłodzić w zimnej wodzie. Obrać ze skórki, usunąć nasiona i pokroić w drobną kostkę. Cebulę, czosnek i 5 oliwek posiekać drobno.

Na patelni rozgrzać oliwę, przesmażyć cebulę z czosnkiem, dodać posiekane oliwki i smażyć jeszcze 2 minuty. Następnie dodać pomidory. Podlać odrobinę wodą lub bulionem i gotować przez 5 minut.

W misce wymieszać rukolę, pokrojone pomidorki koktajlowe i parę oliwek. Dodać ocet, szczyptę soli, wymieszać i dodać 2 łyżki oliwy.
Na talerzu układać ciepłe gnocchi, parę sztuk oliwek, polać sosem pomidorowym i pokrojoną w plastry roladę. Podawać z sałatką.

Smacznego!

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ