Jak dbać o skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień? 5 praktycznych wskazówek



Wiele osób ma wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę, dlatego szukając kosmetyków zwracają uwagę na ich skład. Obecność parabenów i sztucznych środków konserwujących jest dyskwalifikująca podczas zakupów. Niewątpliwie produkty dla skóry wrażliwej powinny mieć jak najkrótszy i naturalny skład. Ważna jest ilość mikroelementów, które wspierają skórę wrażliwą. Przykładem mogą tu być kosmetyki dr Duda. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam 5 praktycznych wskazówek jak dbać o problematyczną skórę.

Po pierwsze: dieta

Aby skóra była jędrna, zdrowa i pozbawiona podrażnień, koniecznie należy przestrzegać zbilansowanej diety. Należy unikać soli, a także ostrych przypraw, które podrażniają nie tylko przewód pokarmowy, ale również skórę. Dlatego warto wybierać produkty bogate np. w witaminę C.

Zatem najlepiej spożywać sporą ilość warzyw takich jak papryka, biała kapusta, brokuły, jarmuż czy pomidory. Oczywiście dla wzmocnienia skóry niezbędna jest także witamina E, której duża ilość znajduje się w pestkach dyni, nasionach słonecznika, orzechach włoskich, laskowych oraz migdałach. Aby zniwelować podrażnienia należy również spożywać produkty bogate w cynk, np. mięso, jaja, wątrobę, ryby, a także cebulę i czosnek.

Ponadto warto sięgać po żywność, w której składzie znajduje się beta-karoten. Oczywiście jest to marchew, a ponadto czerwonych warzywach. Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek, a także zmniejszyć ilość spożywanej kawy. Raz dziennie warto pić zieloną herbatę, natomiast rano wodę z cytryną lub limonką, które pomagają pozbyć się toksyn, gromadzących się również w skórze.

Po drugie: w zdrowym ciele, zdrowy duch

Zdrowy styl życia jest nie tylko modny, ale również niezbędny, by zachować piękną i zdrową cerę. Dlatego warto uprawiać sport. Może być to jogging, gra w tenisa czy nawet nordic walking. Wystarczy pół godziny aktywności, by poczuć różnicę. Jednocześnie podczas ruchu wytwarzają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Zatem nie trzeba już sięgać po czekoladę, której nadmierne spożywanie również może powodować problemy skórne. Warto również unikać stresu i wysypiać się, najlepiej 7-8 godzin. Zamiast spędzać czas przed telewizorem, warto znaleźć sobie zdrową rozrywkę np. czytanie książek, które nie skłania tak jak oglądanie telewizji do podjadania w trakcie.




Po trzecie: oczyszczanie skóry i odpowiednia pielęgnacja są niezbędne

Aby zmniejszyć problem wrażliwej skóry, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Zatem konieczne jest używanie produktów bez środków konserwujących, takich jak parabeny. Doskonałym wyborem do oczyszczania skóry będzie kosmetyk od producenta Dr Duda z siarczkami, np. krem lub żel, wspomagające codzienną pielęgnację. Siarczki działają jak doskonały peeling, wspierając usuwanie martwego naskórka. Jednocześnie ujędrniają skórę i opóźniają procesy starzenia. Dodatkowo warto używać jeszcze wody termalnej, a w przypadku skóry naczynkowej produktów z dodatkiem rokitnika.

Po czwarte: demakijaż to podstawa

Wielu kobietom trudno wyjść z domu bez makijażu. Jednak po całym dniu w pracy pory skóry są zatkane zarówno przez zanieczyszczenia z zewnątrz, jak i nadprodukcję sebum, a mało której kobiecie chce się zmywać makijaż tuż po powrocie do domu. A to duży błąd, gdyż wtedy skóra staje się jeszcze bardziej podrażniona i niestety często pojawiają się wypryski. Dlatego warto pamiętać, aby zmywać makijaż dedykowanymi do tego środkami. Można tutaj stosować płyn micelarny. Absolutnie nie powinno się zmywać go przy użyciu nawilżającego kremu.

Po piąte: domowe SPA

Raz w tygodniu warto urządzić sobie domowe SPA, które niewątpliwie bardzo wzmocni skórę. Jego przygotowanie nie jest ani trudne, ani też czasochłonne. Otóż wystarczy tylko pokroić na cienkie plastry zielonego ogórka i nałożyć na całą twarz, także na powieki. Ogórek absorbuje toksyny. Dzięki temu skra stanie się jeszcze piękniejsza.

Jeżeli macie problem ze skórą skłonną do podrażnień, to koniecznie skorzystajcie z naszych rad. Dzięki nim pozbędziecie się problemu pieczenia, nadmiernych wyprysków i zaczerwienienia skóry. Skóra stanie się wyraźnie odżywiona, pełna blasku i jędrniejsza.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ