Jak zadbać o skórę po 50 roku życia?



Jak zadbać o skórę po 50 roku życia? Z upływem lat zmienia się kondycja naszej skóry. Słabnie podskórna tkanka, przez co skóra traci jędrność i zaczyna opadać. Jak zmodyfikować pielęgnację po 50 roku życia, by na jak najdłużej zachować piękny wygląd radzi Anna Nocoń, kosmetolożka, promotorka idei kosmetyki pozytywnej, autorka unikalnej techniki automasażu anty-aiging.

Kondycja skóry jest jednak wypadkową wielu czynników, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Wpływ ma między innymi postawa ciała, układ kości czaszki czy proporcje tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Wraz z przekształceniami na poziomie tkanek, skóra ulega zmianom, a co za tym idzie – również mimika, zarys, wielkość oraz zarys twarzy.

Proporcje twarzy młodego człowieka przypominają kształt odwróconego trójkąta – zawężająca się w kierunku brody. Z wiekiem proporcje się zmieniają i wspomniany kształt trójkąta odwraca się – dolne partie twarzy tracą jędrność, opadają i wydają się szersze w porównaniu do optycznie węższej górnej części twarzy.

Osłabienie tkanek twarzy sprawia, że poddaje się grawitacji, traci jędrność i opada. Zdeformowany, zaokrąglony owal twarzy staje się podstawą wspomnianego trójkąta o podstawie w dolnych partiach twarzy. Cofająca się linia owłosienia na czole sprawia optyczne wrażenie jego wydłużenia. Pojawiają się też coraz liczniejsze zmarszczki. Starzenie się skóry to proces złożony, na który wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Po 50. roku życia słabną zdolności regeneracyjne ciała, niezbędne do odnawiania komórek. Spowalnia też metabolizm. Jest to czas, kiedy nasze wieloletnie nawyki zaczynają być widoczne, wpływając na wygląd naszej skóry. Ograniczanie niszczących czynników, takich jak promieniowanie UV, namnażanie wolnych rodników, nieprawidłowa dieta, brak sportu, zanieczyszczenia środowiska, uzależnienia czy chroniczny stres, odpłaci się w wyglądzie w wieku dojrzałym. Duże znaczenie ma też równowaga hormonalna.

Wraz ze wkroczeniem w okres menopauzy, spada znacznie ilość estrogenów. Przyspiesza to proces starzenia skóry, zwłaszcza w obrębie twarzy. W dojrzałym wieku skóra stopniowo traci jędrność, staje się sucha, cienka i podatna na marszczenie i mikro urazy. Dlatego też w tym okresie codzienna pielęgnacja staje się szczególnie ważna. Przedstawiamy nawyki, które regularnie stosowane mają ogromny wpływ na zachowanie młodego, świeżego wyglądu.

Po pierwsze ruch!

Wkraczając w dojrzały wiek kobiety, często uzbrajają się w arsenał preparatów i kosmetyków o zaawansowanych składach. Tymczasem odpowiedzią na potrzeby skóry jest rozwiązanie zupełnie naturalne – sport. Przyspiesza metabolizm, dotlenia komórki i ujędrnia skórę lepiej niż najdroższy kosmetyk. Warto też zapoznać się z metodą gimnastyki i masażu twarzy. Jest to naturalny, sprawdzony sposób przywracania skórze jędrności i sprężystości oraz zachowania jej kształtu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również nasza postawa, szkielet i mięśnie przekładają się na wygląd twarzy. Zgarbiona postawa osłabia mięśnie szyi i przyczynia się do opadania skóry twarzy. Szybciej zatraca się też owal twarzy. Utrzymywanie wyprostowanej sylwetki sprzyja naszej skórze, ale i poprawia naszą prezencję.

Magia rytuału

Przekraczając 50-tkę, twarz bezlitośnie zdradza niewyspanie się, stres czy zaniedbaną pielęgnację. Coraz cieńsza skóra podatna jest na odgniecenia czy mechaniczne urazy. Dodatkowo zbyt ciężki makijaż, którym staramy się ukryć niedoskonałości, paradoksalnie dodaje lat i uwydatnia zmarszczki. Dlatego warto postawić na lżejsze podkłady i zachować umiar z pudrem. Warto pamiętać o codziennych rytuałach, które powinny wejść w nawyk.

Przede wszystkim demakijaż – jest absolutnie niezbędnym punktem wieczornej toalety. Warto rozpocząć demakijaż od oczyszczenia twarzy i szyi z makijażu i zanieczyszczeń przy użyciu kosmetycznego mleczka. Najczęstszym błędem w demakijażu jest pomijanie szyi. Tymczasem wymaga ona szczególnej uwagi, nie mniejszej niż sama twarz.

Rozprowadzanie mleczka oczyszczającego po twarzy okrężnymi, delikatnymi ruchami palców może być jednocześnie wspaniałym masażem skóry. Warto zapoznać się z technikami masażu twarzy i stosować je właśnie podczas demakijażu. Kolejnym etapem demakijażu jest użycie tonika, dla przywrócenia prawidłowego pH skóry. Świetnie sprawdzą się toniki na bazie róży, geranium, dzięki odmładzającym składnikom. Rytuał demakijażu powinien kończyć się nałożeniem odżywczego serum, po czym zaaplikowaniem kremu.




Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry, pamiętajmy, że wszystko to, co zostaje naniesione na skórę, będzie miało bezpośredni kontakt z naszym organizmem. Również z jego wewnętrznymi procesami, ponieważ skóra jest barierą chroniącą, ale i żywo przepuszczającą. To właśnie dlatego warto postawić na naturalne kosmetyki o sprawdzonych, bezpiecznych składach. Jest to troska nie tylko o skórę, ale i kondycję ciała, nienarażanego na kontakt ze sztucznymi substancjami.

Idealne będą np. naturalne kosmetyki z lini Lakshmi dla trzech ajurwedyjskich dosh: VATA, PITTA i KAPHA. Test na swoją doshe, można wykonać bezpłatnie tu: www.annanocon.pl/test-lakshmi W dojrzałym wieku sprawdzą się szczególnie naturalne olejki eteryczne. Są one bogate w fitohormony, które mają działanie zbliżone do ludzkich hormonów, wzmagających produkcję kolagenu i elastyny – niezbędnych dla jędrności skóry.

Warto zdać się na wiedzę profesjonalnej kosmetyczki, która skutecznie dobierze produkty na bazie olejków eterycznych. Ich antyseptyczne, przeciwzapalne i gojące działanie wykorzystywano w medycynie od setek lat. Wysoka rozpuszczalność w międzykomórkowych lipidach ułatwia wchłanianie i przenikanie czynników aktywnych przez skórę.

Działają przeciwbólowo i przyspieszają procesy regeneracyjne komórek. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu poprawiają ukrwienie skóry, co przekłada się na lepszą jędrność i elastyczność. Regulują również wydzielanie sebum, co umożliwia utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, eliminując problem jej przetłuszczania.

Olejki eteryczne są też powszechnie doceniane za ich relaksujące zapachy i zajmują ważne miejsce technikach w aromaterapii. Jak zachęca Anna Nocoń, kosmetolożka i promotorka idei kosmetyki pozytywnej, warto regularnie korzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych, zwłaszcza w połączeniu z masażem twarzy bądź ciała. Rytuał codziennego aplikowania olejku, wykonywanego przez około 10 minut podczas porannej toalety zaowocuje lepiej niż najdroższe kremy. Jak się okazuje – najwięcej do zaoferowania mają naturalne i najprostsze metody. Raz w tygodniu dodatkowo możemy wykonać masaż twarzy, korzystając z filmów instruktażowych dostępnych w internecie.

Słoneczny patrol

Udowodniono już wielokrotnie, że ekspozycja na promienie słoneczne jest jednym z najbardziej inwazyjnych czynników zewnętrznych, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Używaj filtrów słonecznych przez cały rok, nie tylko latem na plaży. Nie każdy jest świadomy, że zimą również jesteśmy narażeni na fotostarzenie – proces uszkadzania tkanek skóry pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie słońca. Nawet w pochmurne dni czy zimową porę, skóra nadal narażona jest na szkodliwe działanie słońca, przed którym warto chronić się kremem z filtrem. Warto o tym pamiętać zwłaszcza po 50 roku życia, kiedy skóra staje się coraz wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych.

Pij za zdrowie!

Dojrzała cera często bywa odwodniona, a przez to narażona na urazy i skłonna do szybszego powstawania zmarszczek. Spada aktywność gruczołów łojowych, utrzymujących prawidłowe nawilżenie. Przez to twarz może wyglądać szaro i matowo. Kolejne zmarszczki również nie dodają jej uroku. Odpowiedzią na to wyzwanie jest stałe nawadnianie organizmu. Picie wody, minimum dwa litry dziennie, to najlepsze co możemy ofiarować naszej skórze.

Sięgajmy właśnie po wodę, która nawadnia organizm najlepiej ze wszystkich napojów. Najlepiej pić małymi łykami, ale przez cały dzień – zapewnia to najlepsze nawodnienie, zamiast gwałtownego przelania wody przez ciało niemal bez śladu. Nawadniając organizm, odbudowujemy płaszcz hydro-lipidowy skóry, który zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia i chroni przed utratą wody.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ