Pękające naczynka – Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami



Pękające naczynka na twarzy i ciele to problem dotykający wielu osób, a w szczególności tych o jasnej karnacji i delikatnej skórze, łatwo ulegającej podrażnieniu. Na powierzchni twarzy lub ciała prześwitują naczynka krwionośne, a gdy są one mało elastyczne i kruche to często rozszerzają się, a później pękają.

Na pierwszy rzut oka wydają się być problemem estetycznym, ale jest to również problem natury medycznej, który może sygnalizować inne schorzenia układu krwionośnego (jak na przykład trądzik różowaty, alergie czy żylaki). Jakie są przyczyny i najlepsze sposoby radzenia sobie z pękającymi naczynkami radzi dr n.med. dermatolog, ekspert medycyny estetycznej Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Przyczyny i postępowanie w przypadku pękających naczynek

Najczęściej występującym powodem pękania naczynek są uwarunkowania genetyczne, ale także hormonalne i cywilizacyjne. Niebagatelne znaczenie ma również temperatura, w której przebywamy – niekorzystna jest zarówno ta bardzo wysoka jak i ta niska, a także gwałtowne jej zmiany. Na schorzenie pękania naczynek narażone są osoby w każdym wieku, nawet osoby bardzo młode. W przypadku obciążenia genetycznego przypadłość ta może pojawić się nawet już u dwudziestolatki.

Jeżeli chodzi o wahania hormonalne wpływające na pękanie naczynek to mocno narażone są na nie kobiety. Winowajcą są zwykle kobiece hormony czyli estrogeny, których nadmiar może powodować osłabienie mięśni kontrolujących szerokość naczyń krwionośnych. Jeżeli chodzi o szeroko pojęte przyczyny cywilizacyjne – niebagatelne znaczenie ma dieta, a więc spożywanie ostrych przypraw czy alkoholu, do tego ekspozycja bez zabezpieczenia na słońce.

Często pękające naczynka to następstwo takich chorób jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Osobom z wrodzoną skłonnością do pękających naczynek będzie szkodzić nieodpowiednia pielęgnacja, alergie czy choroby układu pokarmowego.

Niestety poszerzone naczynka nie znikają same, a ich stan może z czasem ulec pogorszeniu, dlatego warto mieć je pod kontrolą i postawić na odpowiednią pielęgnację i profilaktykę.




– Profilaktyka i leczenie schorzenia pękających naczynek jest wielowymiarowa, mówi dr n. med. dermatolog, specjalista medycyny estetycznej Maciej Krajewski. Myślę tutaj o farmakologii, odpowiedniej diecie czy wreszcie medycynie estetycznej, która ma wiele do zaoferowania osobom dotkniętym tym problemem. Zmiana nawyków żywieniowych, suplementacja witaminami C, PP,K, zadbanie o pielęgnację odpowiednimi preparatami, a także zabiegi pod okiem doświadczonych specjalistów są w stanie przywrócić skórze jednolity, zdrowy koloryt i dobrą kondycję.

Jeżeli chodzi o pielęgnację w domu to z pewnością warto postawić na delikatne, dedykowane do tego typu cery kremy i peelingi enzymatyczne, które nie podrażnią skóry. Konieczne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z zastosowaniem wysokiego filtra UV 50+, przez cały rok, nie tylko latem.

W przypadku pogłębiającego się problemu z pewnością warto udać się na wizytę do lekarza specjalisty. W gabinecie medycyny estetycznej mamy do dyspozycji szereg zabiegów, dobranych indywidualnie do stanu skóry i poziomu zaawansowania problemu. Najczęściej stosowaną metodą jest laseroterapia, czyli zamykanie naczynek wąskopasmowym światłem pulsacyjnym.

Wiązka laserowa trafia w wybrane miejsce i powoduje obkurczenie i docelowo zamknięcie naczynia. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla tkanek. W zależności od nasilenia problemu możemy skorzystać z jednego lub serii zabiegów. W przypadku mniej zaawansowanego problemu, pacjent może zostać poddany naświetlaniom, jonoforezie, peelingom enzymatycznym czy kawitacyjnym.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ