Pękające naczynka – Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami



Pękające naczynka na twarzy i ciele to problem dotykający wielu osób, a w szczególności tych o jasnej karnacji i delikatnej skórze, łatwo ulegającej podrażnieniu. Na powierzchni twarzy lub ciała prześwitują naczynka krwionośne, a gdy są one mało elastyczne i kruche to często rozszerzają się, a później pękają.

Na pierwszy rzut oka wydają się być problemem estetycznym, ale jest to również problem natury medycznej, który może sygnalizować inne schorzenia układu krwionośnego (jak na przykład trądzik różowaty, alergie czy żylaki). Jakie są przyczyny i najlepsze sposoby radzenia sobie z pękającymi naczynkami radzi dr n.med. dermatolog, ekspert medycyny estetycznej Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Przyczyny i postępowanie w przypadku pękających naczynek

Najczęściej występującym powodem pękania naczynek są uwarunkowania genetyczne, ale także hormonalne i cywilizacyjne. Niebagatelne znaczenie ma również temperatura, w której przebywamy – niekorzystna jest zarówno ta bardzo wysoka jak i ta niska, a także gwałtowne jej zmiany. Na schorzenie pękania naczynek narażone są osoby w każdym wieku, nawet osoby bardzo młode. W przypadku obciążenia genetycznego przypadłość ta może pojawić się nawet już u dwudziestolatki.

Jeżeli chodzi o wahania hormonalne wpływające na pękanie naczynek to mocno narażone są na nie kobiety. Winowajcą są zwykle kobiece hormony czyli estrogeny, których nadmiar może powodować osłabienie mięśni kontrolujących szerokość naczyń krwionośnych. Jeżeli chodzi o szeroko pojęte przyczyny cywilizacyjne – niebagatelne znaczenie ma dieta, a więc spożywanie ostrych przypraw czy alkoholu, do tego ekspozycja bez zabezpieczenia na słońce.

Często pękające naczynka to następstwo takich chorób jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Osobom z wrodzoną skłonnością do pękających naczynek będzie szkodzić nieodpowiednia pielęgnacja, alergie czy choroby układu pokarmowego.

Niestety poszerzone naczynka nie znikają same, a ich stan może z czasem ulec pogorszeniu, dlatego warto mieć je pod kontrolą i postawić na odpowiednią pielęgnację i profilaktykę.




– Profilaktyka i leczenie schorzenia pękających naczynek jest wielowymiarowa, mówi dr n. med. dermatolog, specjalista medycyny estetycznej Maciej Krajewski. Myślę tutaj o farmakologii, odpowiedniej diecie czy wreszcie medycynie estetycznej, która ma wiele do zaoferowania osobom dotkniętym tym problemem. Zmiana nawyków żywieniowych, suplementacja witaminami C, PP,K, zadbanie o pielęgnację odpowiednimi preparatami, a także zabiegi pod okiem doświadczonych specjalistów są w stanie przywrócić skórze jednolity, zdrowy koloryt i dobrą kondycję.

Jeżeli chodzi o pielęgnację w domu to z pewnością warto postawić na delikatne, dedykowane do tego typu cery kremy i peelingi enzymatyczne, które nie podrażnią skóry. Konieczne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z zastosowaniem wysokiego filtra UV 50+, przez cały rok, nie tylko latem.

W przypadku pogłębiającego się problemu z pewnością warto udać się na wizytę do lekarza specjalisty. W gabinecie medycyny estetycznej mamy do dyspozycji szereg zabiegów, dobranych indywidualnie do stanu skóry i poziomu zaawansowania problemu. Najczęściej stosowaną metodą jest laseroterapia, czyli zamykanie naczynek wąskopasmowym światłem pulsacyjnym.

Wiązka laserowa trafia w wybrane miejsce i powoduje obkurczenie i docelowo zamknięcie naczynia. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla tkanek. W zależności od nasilenia problemu możemy skorzystać z jednego lub serii zabiegów. W przypadku mniej zaawansowanego problemu, pacjent może zostać poddany naświetlaniom, jonoforezie, peelingom enzymatycznym czy kawitacyjnym.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ