Cukrzyca ciążowa, jak sobie z nią radzić?



Cukrzyca ciążowa, jak sobie z nią radzić- materiał Aliny Jedlińskiej, ambasadorki kampanii „Położna na medal”. Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży. Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Objawy cukrzycy ciążowej

Do objawów dających podejrzenie wystąpienia cukrzycy ciążowej możemy zaliczyć:

– bardzo silne pragnienie,
– częste oddawanie moczu,
– zmęczenie,
– mdłości,
– zawroty głowy,
– częste infekcje pęcherza moczowego i pochwy,
– zapalenia i wykwity skórne
– oraz zaburzenia widzenia.

Z badań i statystyk wynika, że w tej chwili na cukrzycę choruje ponad 5% kobiet ciężarnych, jednak z roku na rok ilość zachorowań wzrasta. Wystąpienie cukrzycy ciążowej zazwyczaj jest związane ze stylem życia, z odżywianiem, a najczęściej z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu, z nadwagą, otyłością oraz z nadciśnieniem tętniczym. Cukrzyca najczęściej mija po porodzie, ale, niestety, zwiększa ryzyko wystąpienia jej w kolejnych ciążach.

Jak wykryć cukrzycę ciążową

Aby wykryć cukrzycę w ciąży przeprowadza się kilkukrotnie badanie na poziom glukozy we krwi. Wykonywane jest ono po pobraniu próbki z krwi żylnej i pierwszy poziom oznacza się w pierwszym trymestrze ciąży, następny poziom oznaczany jest w drugim trymestrze ciąży, między 24 a 28 tygodniem ciąży wraz z testem obciążenia glukozy.

Wtedy pacjentka wypija najczęściej glukozę w dawce 75g, w postaci rozpuszczonego proszku w wodzie. Badanie z testem obciążenia glukozy wykonuje się pobierając trzykrotnie krew: na czczo lub po lekkim posiłku, po godzinie oraz po dwóch godzinach od momentu wypicia glukozy.

Przed tym badaniem pacjentka nie musi być na czczo, może zgłosić się do przychodni o dowolnej porze (bez znaczenia jest godzina ostatniego posiłku). Prawidłowy poziom glukozy nie powinien przekraczać 140mg/dl. Jeżeli uzyskane wyniki są powyżej dopuszczalnej normy, stwierdza się cukrzycę ciążową, która wymaga dalszego leczenia pod okiem ginekologa oraz diabetologa.




Dieta i aktywność fizyczna w ciąży cukrzycowej

W przypadku przekroczenia norm pacjentka jest kierowana przez swojego ginekologa do poradni diabetologicznej. Leczenie cukrzycy ciążowej wymaga najczęściej odpowiednio zbilansowanej diety, która polega na odstawieniu białego pieczywa, słodyczy, cukru, tłustego mięsa, winogron oraz tłustego nabiału.

Posiłki powinny obfitować w surowe warzywa takie jak: sałata, ogórek, cykoria, szpinak. Bardzo ważna jest również częstotliwość posiłków i ich ilość. Najlepiej jeśli pacjentka będzie spożywała 6 posiłków: 3 główne i 3 przekąski przygotowane według wytycznych dietetyka. W tym okresie powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą diabetologa, który to właśnie ułoży dietę odpowiednio zbilansowaną i dopasowaną do jej potrzeb.

Pacjentka dotknięta tą jednostkę chorobową nie może zapominać o aktywności fizycznej, oczywiście odpowiednio dopasowanej do swoich możliwości i stanu w jakim się znajduje. Najczęściej zaleca się wtedy przyszłym mamom spacery czy pływanie.

Powikłania przy nieleczonej cukrzycy ciążowej?

Rozpoznana cukrzyca w ciąży musi być natychmiast leczona. Tej choroby nie wolno lekceważyć gdyż jest bardzo groźna zarówno dla matki jak i dla nienarodzonego dziecka. Może spowodować przedwczesny poród, niedojrzałość niektórych narządów u dziecka oraz przedłużający się poród spowodowany makrosomią płodu.

Najgroźniejszym jednak powikłaniem jest ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Jeśli kobieta ciężarna z rozpoznaną cukrzycą będzie przestrzegała odpowiednio zbilansowanej diety, to uchroni ją to przed zażywaniem leków regulujących poziom glukozy we krwi. Jeśli pacjentka zlekceważy dietę lub jej wynik jest bardzo wysoki, musi podawać sobie insulinę po wcześniejszym badaniu poziomu glukozy w warunkach domowych za pomocą glukometru.

Należy pamiętać o tym, że my- kobiety dzisiejszych czasów jesteśmy bardzo świadome i świetnie sobie radzimy z tą „słodką” chorobą.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ