Idealne ciało po ciąży – to możliwe! – rozmowa z ekspertami



Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Oczekiwaniu na nowe życie towarzyszą nie tylko ekscytacja i niecierpliwość, ale często również stres… Przyszłe mamy martwią się nie tylko o to, czy poradzą sobie w opiece nad noworodkiem, ale również o to, że ich ciało po porodzie może się diametralnie zmienić… Powrót do formy sprzed ciąży może nie jest najłatwiejszy, ale nie oznacza to, że jest niemożliwy. O zabiegach, które pomagają odzyskać nie tylko zadowalający wygląd ale i zdrowie oraz dobre samopoczucie opowiadają specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Wiotka i rozciągnięta skóra (w szczególności na brzuchu i piersiach), rozstępy, blizny po cesarskim cięciu – to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się po ciąży młode mamy. Na początku warto podkreślić, że po porodzie należy dać sobie i swojemu ciału trochę czasu na odpoczynek i regenerację. Oczywiste jest to, że brzuszek nie stanie się płaski od razu po porodzie, a macica musi mieć czas by się obkurczy
.

Teoretycznie okres połogu trwa około 6 tygodni, ale wszystko zależy od indywidualnych możliwości organizmu. Czasami powrót do stanu sprzed ciąży przebiega szybko i sprawnie, a czasami ciało kobiety nie jest w stanie samodzielnie cofnąć zmian, które zaszły podczas ciąży i porodu. Mimo wszystko z powrotem na siłownię czy z zabiegami polepszającymi wygląd sylwetki nie należy się spieszyć, a ewentualną decyzję należy przedyskutować ze swoim lekarzem ginekologiem.

Na szczęście ze zmianami, z którymi ciało kobiety nie jest w stanie samo sobie poradzić można udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej i tam otrzymać pomoc. Poniżej przedstawiamy propozycje zabiegów, które pomogą przywrócić sylwetce świetny wygląd, pozbyć się blizn i rozstępów, a także poprawić wygląd brzucha czy piersi. W każdym przypadku w pierwszej kolejności należy udać się na konsultacje ze specjalistą – warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem wielu zabiegów jest nie tylko ciąża, ale również okres karmienia piersią.

Żegnajcie rozstępy i blizny!

Rozstępy to bolączka wielu kobiet, które mają za sobą ciążę. – Istnieje wiele sposobów walki z rozstępami. Jednym z nich jest intensywny peeling Nomelan Cafeico Despigmentante. Do uzyskania pożądanych efektów zalecana jest seria zabiegów, ich ilość dobierana jest indywidualnie do potrzeb i stanu skóry pacjenta. Po zabiegu następuje intensywna przebudowa skóry – tłumaczy dr Elżbieta Młyńska – Krajewska z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski. Peeling działa dzięki obecnej w jego składzie mieszaniny kwasów m.in. kwasu kawowego, kojowego, glikolowego i salicylowego.

W walce z rozstępami sprawdzi się również zabieg kolagenowy Linerase. – Linerase to zabieg odbudowujący i regenerujący, doskonale sprawdza się w redukcji rozstępów, leczeniu blizn zanikowych i potrądzikowych. Jest to zabieg wręcz idealny po ciąży – skóra stymulowana jest do produkcji kolagenu (a warto dodać, że po 25. roku życia jego produkcja spada), który działa ujędrniająco i zagęszczająco – wyjaśnia dr Elżbieta Młyńska- Krajewska.

Skóra na brzuchu jak marzenie

Najbardziej problematycznym obszarem ciała po ciąży jest zazwyczaj skóra na brzuchu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu przez 9 miesięcy jest stopniowo rozciągana. Mało która kobieta zauważa i docenia te niezwykłe właściwości skóry, natomiast większość pragnie aby jej stan sprzed ciąży wrócił jak najszybciej. Niestety bardzo często skóra na brzuchu traci swoje napięcie i staje się wiotka. Na szczęście są zabiegi, które pomogą ją ujędrnić. Jednym z nich jest mezoterapia, która idealnie sprawdza się nie tylko w obszarze twarzy.

– To niechirurgiczną metoda regeneracji skóry polegającą na podawaniu drogą iniekcji substancji czynnych w głąb skóry w celu poprawienia jej metabolizmu, stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny oraz prawidłowego odżywiania i nawilżenia skóry – objaśnia dr Młyńska – Krajewska.




Zadbaj o okolice intymne

Po porodzie może się okazać, że okolice intymne nie wyglądają tak jak wcześniej. U niektórych kobiet pojawia się również problem nietrzymania moczu, a także „rozluźnienie” pochwy. – Ginekologia estetyczna poprawia nie tylko wygląd narządów płciowych i jakość życia seksualnego. W wielu przypadkach, zwłaszcza po ciąży, jest dla kobiety szansą na powrót do normalnej aktywności. Zabiegi chirurgiczne związane z budową i funkcjonowaniem narządów płciowych to intymny, często nawet wstydliwy temat. Tymczasem problemy, jakie pojawiają się na przykład po urodzeniu dziecka, dotykają większości kobiet – mówi dr Teresa Bajorek – Czarnecka, specjalista ginekolog z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Współczesna medycyna pozwala nie tylko przywrócić pochwie elastyczność, ale dzięki wykorzystaniu laseroterapii proces ten jest szybki, bezbolesny i nie powoduje uciążliwej rekonwalescencji.

A gdy medycyna estetyczna nie wystarczy…

Niestety czasami zabiegi medycyny estetycznej nie rozwiążą problemu. Wtedy wkracza chirurgia plastyczna. – Nie oszukujmy się – gdy luźnej skóry na brzuchu jest zdecydowanie za dużo, mikronakłuwanie czy inne małoinwazyjne zabiegi nie rozwiążą problemu. A już na pewno nie przyniosą takich efektów, jakich oczekuje Pacjentka. W takich przypadkach sprawdza się plastyka brzucha – podpowiada dr Andrzej Krajewski, specjalista w zakresie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Po ciąży i okresie karmienia piersią zmienia się również biust. Piersi mogą utracić jędrność, zmienić swój rozmiar i kształt. – Jeżeli nie akceptujemy swoich piersi to są dwie opcje: plastyka bądź powiększanie. Lifting piersi pozwala przywrócić ich dawny wygląd. Poprawa wyglądu piersi wpływa bardzo pozytywnie na psychikę pacjentek, na ich samoocenę. Trwałość wyników operacji zależy od wielkości piersi, ich elastyczności, gwałtownych zmian wielkości biustu spowodowanych tyciem i chudnięciem. – tłumaczy dr Andrzej Krajewski.

Zdarza się również, że Pacjentki chcą skorzystać z okazji i powiększyć piersi i tu najbezpieczniejszą metodą okazuje się korekta implantami silikonowymi.

Pamiętajmy, że chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna obecnie są w stanie poradzić sobie z większością problemów powstałych na skutek ciąży czy porodu i warto z nich korzystać bo zdrowie i szczęście mamy procentuje na kolejnych etapach macierzyństwa, a kobiecie pomaga poczuć się w pełni spełnioną.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ