Przewijanie noworodka – główne zasady



Przewijanie noworodka – główne zasady – materiał Renaty Lustyk, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

Po pierwsze – miej wszystko w zasięgu ręki

Aby móc przystąpić do przewijania dziecka, należy sprawdzić czy wszelkie niezbędne akcesoria znajdują się w pobliżu. Pełne wyposażenie w ramach potrzeb dziecka (m.in. pieluszka, chusteczki nawilżane dla dzieci, krem ochronny dla niemowląt, ubranie) powinno znajdować się w zasięgu ręki. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa dziecka bez konieczności oddalania się od niego.

Przewijanie – to wcale nie jest skomplikowane!

Uwaga – podstawą przy rozpoczęciu czynności przewijania jest czystość rąk osoby, która to wykonuje. Co ważne, podczas całego procesu przewijania należy utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy i do niego mówić. Łatwiej będzie maleństwu polubić ten zabieg pielęgnacyjny.

Krótki instruktaż przewijania noworodka

Maluszek powinien być położony na przewijaku lub przygotowanym do tego celu podkładzie. Dziecko kładziemy na nim ostrożnie, podtrzymując jedną dłonią głowę i barki, a drugą plecy. Następnie osoba, która wykonuje czynność przewijania, rozpina ubranie. Jeśli dziecko ma na sobie śpioszki lub pajacyk, należy je rozpiąć i delikatnie wyjąć nóżki.

Ubranko powinno zostać podwinięte powyżej pępka. Odpinając pieluszkę ocenia się rodzaj zanieczyszczenia. Następnie należy zwinąć pieluchę zawartością do środka, w dalszym ciągu czystą część podkładając pod pośladki. Oczyszczając zabrudzoną skórę za pomocą ciepłej wody i płatków kosmetycznych lub nawilżanych chusteczek dla niemowląt, nie wolno pominąć żadnej fałdki.

Należy zwrócić uwagę, że myjąc okolice krocza, zachowuje się zawsze kierunek od przodu ku tyłowi, co jest szczególnie ważne u dziewczynek. U chłopców należy dokładnie umyć również miejsce pod moszną.




Sposób trzymania dziecka podczas przewijania ma znaczenie

Niezwykle istotne jest, by nie podnosić niemowlęcia za nogi podczas przewijania. Prawidłową postawą podczas wykonywania tej czynności jest przetaczanie go na boki, odpowiednio podkładając rękę pod jego plecy. Końcowym etapem przewijania jest założenie czystej pieluszki. Na dobrze osuszone krocze osoba przewijająca nakłada cienką warstwę kremu ochronnego dla niemowląt, rozprowadzając go od przodu ku tyłowi.

Następnie zakładamy czystą pieluszkę. Musi być zapięta dokładnie, nie za ciasno, by nie powodowała ucisku krępując tym samym swobodę ruchu dziecka. Jeżeli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, pieluszkę podwijamy pod pępkiem tak, by pozostał on odkryty.

Ryzyko odparzenia pieluszkowego – jak mu zapobiec?

Skóra znajdująca się pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają drażniąco. Podstawą właściwej pielęgnacji niemowlęcia jest częsta zmiana pieluszek, zasadniczo po każdym wypróżnieniu oraz dokładne umycie i osuszenie skóry w okolicy pieluszkowej. Dobrze jest też pozwolić dziecku chwilkę poleżeć bez pieluchy.

Pieluszki trzeba zmieniać dziecku co 3—4 godziny lub w razie konieczności – częściej. Do pielęgnacji okolicy pieluszkowej, na zdrową skórę, dobrze jest stosować preparaty tłuste z lanoliną, białą wazeliną, alantoiną oraz zawierające witaminy A, D, E, F. Bardzo dobrze sprawdzi się Alantan Puls, krem, który polecany jest do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej już od pierwszych dni życia maluszka. 

Należy pamiętać, aby nakładana warstwa preparatów była cienka. Grubo nałożona powłoka nie wchłonie się całkowicie w skórę, a jej nadmiar osadzi się na powłoce chłonnej pieluszki, przez co będzie ona pochłaniała mniej wilgoci.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ