Dekalog Pacjenta w medycynie estetycznej



Niestety, szybki rozwój, poza aspektami korzystnymi, rodzi również pewne niejasności i niebezpieczeństwa, głównie dla korzystających z jej usług pacjentów. Lekarze medycyny estetycznej z Włoch przygotowali dla swoich pacjentów zbiór zasad, którymi powinni się oni kierować, aby efekty wizyt były jak najbardziej bezpieczne i rozsądne.

Korzystając z pomysłu włoskich kolegów, przedstawiamy dekalog kryteriów, które pomogą zainteresowanym podejmować świadome decyzje przed, w trakcie i po wizycie w gabinecie lekarskim:

1. Dowiedz się jak najwięcej o lekarzu, z usług którego chcesz skorzystać. O lekarzu nie świadczy reklama, szum medialny i agresywna autopromocja – jeżeli już, to in minus.

2. Wymagaj dokładnych informacji na temat proponowanych terapii czy zabiegu. Medycyna estetyczna to przede wszystkim medycyna i obowiązują tu jej reguły – wizyta, badanie, postawienie diagnozy i terapia. Lekarz musi dokładnie wyjaśnić zalety i możliwe komplikacje terapii.

3.
Korzystaj z usług lekarzy certyfikowanych. Sprawdź, czy lekarz jest odpowiednio przygotowany do praktykowania medycyny estetycznej – raczej nie wystarczy ukończenie jednego czy dwóch kursów, czy należy do towarzystwa naukowego, czy dokształca się i od jak dawna praktykuje.

4. Pamiętaj zawsze, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Patrz na siebie w perspektywie lat. W wielu przypadkach sam możesz spowolnić przyspieszone starzenie i jego skutki, także estetyczne.

5. Analizuj i oceniaj wszystkie możliwości i alternatywy. Zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami terapeutycznymi. Wybieraj te, które są bardziej bezpieczne, może mniej efektowne, ale dające szansę „odwrotu i adaptacji”, zależnie od sytuacji.




6. Odrzuć „receptę”: uroda szybko i na życzenie. Nie ufaj „magom od urody”, także tym z tytułem lekarza, którzy obiecują poprawić wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. Nie wymagaj „więcej, więcej i lepiej” i nie ufaj tym, którzy ci to bez wahania gwarantują.

7. Dowiedz się, co i jak zastosowano w terapii czy korekcji. Musisz wiedzieć, jakie preparaty i środki zastosował lekarz w czasie zabiegu.

8. Traktuj terapię i zabiegi z pełną powagą, to nie są żarty. Efekt zabiegu nigdy nie jest w 100 proc. przesądzony. Daj sobie czas na zastanowienie, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

9. Dokładnie wytłumacz lekarzowi, jakiego efektu oczekujesz. Dokładnie przedstaw lekarzowi swoje oczekiwania i sprawdź, czy są one możliwe do spełnienia.

10. Nie żądaj, by efektem zabiegu było upodobnienie się do kogoś, kogo uważasz za ideał piękna. Zastanów się nad możliwościami i predyspozycjami swojego organizmu. Nie próbuj upodobnić się do osób z czasopism i ekranów. To, co na nich widzisz, często odbiega od rzeczywistości.

Pamiętaj! Lekarz medycyny estetycznej nie jest cudotwórcą. Nie oczekuj, że czarodziejską różdżką zmieni Twój wizerunek. Może Ci pomóc rozwiązać problem zdrowotny i estetyczny – tak jak w każdej innej sytuacji wymagającej medycznej interwencji.


Dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ