Lunchbox malucha na 5 z plusem!
Lunchbox malucha na 5 z plusem! Za pasem wrzesień, a więc początek roku szkolnego. Choć wakacje dobiegają końca, wiele dzieci nie może doczekać się na spotkanie z rówieśnikami i opowieści na temat letnich podróży. Przed nimi kolejne miesiące nauki i poznawania świata.
Zadbaj o to, aby dieta Twojego malucha pomagała mu w zdobywaniu wiedzy oraz pozytywnie wpływała na jego rozwój, w tym ważnym okresie życia.
Rodzice pragną, aby ich pociechy osiągały jak najlepsze wyniki w szkole – wszystko w trosce o ich przyszłość. Wysyłają więc dzieci na szereg dodatkowych zajęć rozwijających ich umiejętności oraz wiedzę.
Niekiedy rodzice zapominają jednak, że bardzo dużą rolę w procesie poznawczym maluchów odgrywa prawidłowe żywienie – istotne szczególnie dla wciąż rozwijającego się dziecka. Jak więc zadbać o jego prawidłową dietę? Przede wszystkim wyrób w dziecku nawyk regularnego sięgania po posiłki. Głód może znacznie obniżyć efektywność nauki dziecka. Będzie bardziej skupione na burczeniu w brzuchu niż tabliczce mnożenia. Jeżeli dziecko będzie jadło mniej, ale częściej, organizm będzie nasycony i umożliwi efektywną naukę w trakcie dnia w szkole.
Co przygotować dziecku na szkolne, drugie śniadanie?
Przede wszystkim zadbaj o zawartość warzyw i owoców w posiłku dla dziecka. Dodając źródło białka w postaci fasoli, chrupiącej cieciorki czy grillowanej piersi z kurczaka oraz zdrowe, pełnowartościowe węglowodany, w których roli idealnie sprawdzi się kasza, zapewnisz dziecku bogaty makrobiotycznie posiłek.
Danie znacznie wzbogacisz odżywczo, jeżeli dodasz na koniec garści orzechów, nasion czy suszonych owoców – to skarbnica witamin i minerałów, bardzo istotnych w diecie malucha. Sięgając po tak dobrze zbilansowany posiłek podczas długiej, obiadowej przerwy, dziecko będzie miało siłę do nauki, również podczas ostatnich godzin lekcyjnych, a dobrze wiemy, że wtedy o koncentrację jest najciężej. Zadbaj również o przekąskę, po którą maluch może sięgnąć w chwili nagłego głodu.
Wypróbuj opcji dedykowanych najmłodszym, np. batony BA! Kids od Bakalland lub Mieszankę Szkolną KIDS, łączącą orzechy i suszone owoce z elementem przyjemnościowym w postaci kolorowych lentilków, które stanowią zachętę dla dziecka do sięgnięcia po pożywną, bakaliową przekąskę. Takie propozycje z pewnością dodadzą dziecku energii zarówno do nauki, jak i zabawy.
Wybierz zestaw do lunchboxa
Propozycja nr 1: dwie kromki chleba razowego z wędliną drobiową, rukolą, pomidorem, sałatą, plasterkiem żółtego sera + dressing z oliwy z oliwek, soku z cytryny i sosu sojowego + brzoskwinia + lekko solone, prażone migdały Chwyć&Jedz + marchewka pokrojona w słupki
Propozycja nr 2: pulpeciki z sosem pomidorowym + kasza jaglana ugotowana ze startą marchewką + surówka z kapusty pekińskiej i papryki + mandarynka + Mieszanka Szkolna KIDS
Propozycja nr 3: makaron z suszonymi pomidorami, fetą, cieciorką i pesto bazyliowym + banan + BA! Kids o smaku jabłkowo-cynamonowym
Jaki lunchbox wybrać?
Oprócz zawartości, ważna jest również jakość samego lunchboxa, z którego będzie korzystać twoje dziecko. Przy zakupie, zwróć uwagę na to, z jakich materiałów został wykonany. Ważne jest, aby lunchbox nie posiadał w swoim składzie BPA, czyli bisfenolu A, oraz innych szkodliwych substancji.
Dużym atutem takiego pudełka będzie również jego szczelność. Jeżeli na krawędziach wieczka umiejscowione zostały silikonowe nakładki, możesz być spokojna – drugie śniadanie, zwłaszcza takie w formie półpłynnej, nie znajdzie się na podręcznikach i zeszytach pociechy. Jednocześnie zamknięcie nie powinno sprawiać zbyt dużego problemu w otwarciu, aby dziecko nie zniechęciło się oraz nie zrobiło sobie krzywdy podejmując kolejne próby dostania się do zawartości lunchboxa.
Cały lunch, złożony z większego dania, przekąski oraz owocu, najlepiej będzie zapakować do jednego pudełka, aby nie zajmowało zbyt dużo miejsca w szkolnym plecaku. Wybierz taki lunchbox, który ma wewnątrz przegródki. To umożliwi oddzielenie od siebie poszczególnych elementów i zapobiegnie przemieszczaniu się jedzenia, gdy dziecko będzie w ruchu.