Jak poprawić kondycję skóry?



Jak poprawić kondycję skóry? Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji domowej, możemy ponieść sromotną klęskę. Niestety, kiedy nasza skóra jest poddana również tak niesprzyjającym czynnikom, jak zanieczyszczenia powietrza, potrzeba zdecydowanych działań. Jakich? Podpowiada dr Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.

Mimo codziennego demakijażu, nawilżania i stosowania kremów anti-aging, i tak czasem mamy wrażenie, że taka pielęgnacja to za mało. Trudno tu wskazać jedną przyczynę, ponieważ każdy problem, włączając w to poszarzały koloryt, przebarwienia czy utratę jędrności, jest zwykle złożony. Oprócz niezdrowej diety, stresu, wspomnianych już zanieczyszczeń powietrza czy zmian hormonalnych największym wrogiem kondycji skóry jest mało staranna pielęgnacja.

Przede wszystkim: oczyszczać

Tak, niekiedy tylko nam się wydaje, że dbamy o skórę tak, jak należy. – Tymczasem, jeśli chociażby niedostatecznie ją oczyszczamy, każdy kolejny krok pielęgnacji nie da takich rezultatów, jakie powinien. Jedynie skóra oczyszczona z resztek makijażu, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum jest w stanie oddychać i przyjmować składniki aktywne kosmetyków pielęgnacyjnych – wyjaśnia dr Kuźmińska. Co zrobić, aby dokładnie i szybko oczyścić skórę, przy okazji znacznie poprawiając jej kondycję?

Mocno zapchane pory skóry, prowadzące do różnego rodzaju stanów zapalnych (i w efekcie, do powstania pod wpływem promieni słonecznych przebarwień) trudno samodzielnie oczyścić. Zastosowanie nawet najlepszej maski, czy domowego peelingu nie zastąpi dobrego preparatu, który rozpuści wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie, jeśli zamiast usuwać go później wacikiem, doprowadzi się do jego odparowania. Taką możliwość daje np. połączenie pasty węglowej i zabiegu laserowego, a więc coraz bardziej doceniany laserowy peeling węglowy.




Dla pięknej skóry

Właściwości oczyszczające węgla od wielu lat są niepodważalne. Jako składnik aktywny pojawia się on w żelach do mycia twarzy, gąbkach, a nawet w pastach do zębów. Odkąd wiadomo, że to prawdziwy wróg zanieczyszczeń, stosuje się go także w zabiegach mających usunąć pozostałości makijażu i nadmiar sebum z rozszerzonych porów skóry. Jeden z nich, o wdzięcznej nazwie Black Doll, zaskarbił sobie uznanie pacjentek hollywoodzkich klinik.

– Zabieg ten to nic innego jak laserowy peeling węglowy, wykonany za pomocą wysokoenergetycznego lasera neodymowo-yagowego Q-Switch. Na twarz pacjentki nakładana jest najpierw koloidalna pasta węglowa, której właściwości są wzmacniane przez późniejsze wykorzystanie światła laserowego. Drobinki węgla ją absorbują, natomiast jej energia powoduje natychmiastowe odparowanie pasty wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami – tłumaczy ekspert.

O węglu aktywnym nie bez powodu mówi się jak o chłonnej gąbce. Wchłania on bowiem tak komórki zrogowaciałego naskórka, jak nadmiar sebum oraz toksyny, a jego drobinki są w stanie wniknąć w nawet najmniejsze nierówności skóry. Zabieg Black Doll jednak nie tylko oczyszcza pory, ale i złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka. Prowadzi to do redukcji rozszerzonych porów, wyregulowania wydzielania sebum oraz ujednolicenia kolorytu skóry, a przy okazji – także do złagodzenia stanów zapalnych.

Odmłodzenie przez oczyszczenie

Efekty laserowego peelingu węglowego dowodzą, jak wielkie znaczenie dla kondycji skóry może mieć zabieg oczyszczający. – W wyniku zastosowania węgla aktywnego ujścia gruczołów łojowych zostają oczyszczone, natomiast zrogowaciałe komórki – usunięte. Skóra jest wówczas gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Wcześniejszy zabieg umożliwia im wniknięcie do głębszych warstw skóry i działanie na takim poziomie, na jakim przynosi to najlepsze efekty – wyjaśnia dr Kuźmińska.

Większa skuteczność kosmetyków anti-aging czy pozostałych produktów odżywczych to jednak tylko późniejsze następstwo zabiegu. Działanie odmładzające ma też sam peeling Black Doll.

– Energia lasera nie tylko prowadzi do odparowania pasty węglowej, ale też stymuluje komórki do tworzenia nowych włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry – dodaje. Zabieg, ponieważ doskonale pobudza komórki do regeneracji, polecany jest pacjentkom w każdym wieku, także dojrzałym. Zachodzące po peelingu procesy naprawcze sprzyjają bowiem nie tylko wyleczeniu trądziku pospolitego, ale nawet likwidacji drobnych zmarszczek i płytkich przebarwień.

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ