Jak poprawić kondycję skóry?



Jak poprawić kondycję skóry? Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji domowej, możemy ponieść sromotną klęskę. Niestety, kiedy nasza skóra jest poddana również tak niesprzyjającym czynnikom, jak zanieczyszczenia powietrza, potrzeba zdecydowanych działań. Jakich? Podpowiada dr Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.

Mimo codziennego demakijażu, nawilżania i stosowania kremów anti-aging, i tak czasem mamy wrażenie, że taka pielęgnacja to za mało. Trudno tu wskazać jedną przyczynę, ponieważ każdy problem, włączając w to poszarzały koloryt, przebarwienia czy utratę jędrności, jest zwykle złożony. Oprócz niezdrowej diety, stresu, wspomnianych już zanieczyszczeń powietrza czy zmian hormonalnych największym wrogiem kondycji skóry jest mało staranna pielęgnacja.

Przede wszystkim: oczyszczać

Tak, niekiedy tylko nam się wydaje, że dbamy o skórę tak, jak należy. – Tymczasem, jeśli chociażby niedostatecznie ją oczyszczamy, każdy kolejny krok pielęgnacji nie da takich rezultatów, jakie powinien. Jedynie skóra oczyszczona z resztek makijażu, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum jest w stanie oddychać i przyjmować składniki aktywne kosmetyków pielęgnacyjnych – wyjaśnia dr Kuźmińska. Co zrobić, aby dokładnie i szybko oczyścić skórę, przy okazji znacznie poprawiając jej kondycję?

Mocno zapchane pory skóry, prowadzące do różnego rodzaju stanów zapalnych (i w efekcie, do powstania pod wpływem promieni słonecznych przebarwień) trudno samodzielnie oczyścić. Zastosowanie nawet najlepszej maski, czy domowego peelingu nie zastąpi dobrego preparatu, który rozpuści wszelkie zanieczyszczenia, szczególnie, jeśli zamiast usuwać go później wacikiem, doprowadzi się do jego odparowania. Taką możliwość daje np. połączenie pasty węglowej i zabiegu laserowego, a więc coraz bardziej doceniany laserowy peeling węglowy.




Dla pięknej skóry

Właściwości oczyszczające węgla od wielu lat są niepodważalne. Jako składnik aktywny pojawia się on w żelach do mycia twarzy, gąbkach, a nawet w pastach do zębów. Odkąd wiadomo, że to prawdziwy wróg zanieczyszczeń, stosuje się go także w zabiegach mających usunąć pozostałości makijażu i nadmiar sebum z rozszerzonych porów skóry. Jeden z nich, o wdzięcznej nazwie Black Doll, zaskarbił sobie uznanie pacjentek hollywoodzkich klinik.

– Zabieg ten to nic innego jak laserowy peeling węglowy, wykonany za pomocą wysokoenergetycznego lasera neodymowo-yagowego Q-Switch. Na twarz pacjentki nakładana jest najpierw koloidalna pasta węglowa, której właściwości są wzmacniane przez późniejsze wykorzystanie światła laserowego. Drobinki węgla ją absorbują, natomiast jej energia powoduje natychmiastowe odparowanie pasty wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami – tłumaczy ekspert.

O węglu aktywnym nie bez powodu mówi się jak o chłonnej gąbce. Wchłania on bowiem tak komórki zrogowaciałego naskórka, jak nadmiar sebum oraz toksyny, a jego drobinki są w stanie wniknąć w nawet najmniejsze nierówności skóry. Zabieg Black Doll jednak nie tylko oczyszcza pory, ale i złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka. Prowadzi to do redukcji rozszerzonych porów, wyregulowania wydzielania sebum oraz ujednolicenia kolorytu skóry, a przy okazji – także do złagodzenia stanów zapalnych.

Odmłodzenie przez oczyszczenie

Efekty laserowego peelingu węglowego dowodzą, jak wielkie znaczenie dla kondycji skóry może mieć zabieg oczyszczający. – W wyniku zastosowania węgla aktywnego ujścia gruczołów łojowych zostają oczyszczone, natomiast zrogowaciałe komórki – usunięte. Skóra jest wówczas gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Wcześniejszy zabieg umożliwia im wniknięcie do głębszych warstw skóry i działanie na takim poziomie, na jakim przynosi to najlepsze efekty – wyjaśnia dr Kuźmińska.

Większa skuteczność kosmetyków anti-aging czy pozostałych produktów odżywczych to jednak tylko późniejsze następstwo zabiegu. Działanie odmładzające ma też sam peeling Black Doll.

– Energia lasera nie tylko prowadzi do odparowania pasty węglowej, ale też stymuluje komórki do tworzenia nowych włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry – dodaje. Zabieg, ponieważ doskonale pobudza komórki do regeneracji, polecany jest pacjentkom w każdym wieku, także dojrzałym. Zachodzące po peelingu procesy naprawcze sprzyjają bowiem nie tylko wyleczeniu trądziku pospolitego, ale nawet likwidacji drobnych zmarszczek i płytkich przebarwień.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ