Aparat ortodontyczny – zrób to… dyskretnie



Aparat ortodontyczny – zrób to… dyskretnie. Któż z nas nie marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu? To tylko jeden z powodów, dla których coraz częściej decydujemy się na korzystanie z aparatu ortodontycznego. Bezpowrotnie bowiem minęły czasy, kiedy kojarzył się on ze wstydem, dyskomfortem czy innymi negatywnymi emocjami. Tym bardziej, że współczesna stomatologia oferuje pacjentom możliwość skorzystania z niemal niewidocznych aparatów ortodontycznych. Jak to możliwe? Zapytaliśmy lek. dent. Olgę Szymańską, ortodontę Medicover Stomatologia Klimczaka.

Współczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele sposobów rozwiązania tego samego problemu, również w przypadku leczenia ortodontycznego. Dziś wybór konkretnego aparatu ortodontycznego jest uzależniony od naszych upodobań. Możemy m.in. zdecydować się na widoczny aparat, który może stać się elementem naszej codziennej stylizacji lub podkreślić nasz charakter (aparaty z kolorowymi gumkami). Innym rozwiązaniem jest wybór aparatu przezroczystego, który sprawi, że leczenie ortodontyczne będzie całkowicie dyskretne i niewidoczne dla innych osób. Które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zarówno nasze preferencje, jak i opinię profesjonalisty – ortodonty.

Trzy kroki do prostych zębów

Osoby, które nie chcą korzystać z widocznego aparatu ortodontycznego, mogą zdecydować się na aparat przezroczysty Invisalign. To nowatorski sposób prostowania zębów, który zapewnia niemal „niewidzialną” formę leczenia, które polega na zakładaniu na zęby specjalnych i praktycznie niewidocznych nakładek, pomagających nam stopniowo osiągnąć pożądany, piękny uśmiech. Jak wygląda ten proces?

1. Kwalifikacja do leczenia i zaplanowanie terapii – to etap, w którym specjalista ortodonta określa, czy pacjent może być zakwalifikowany do stosowania aparatu ortodontycznego oraz wskazuje, która forma leczenia będzie w określonym przypadku najbardziej odpowiednia.

Podstawą kwalifikacji do leczenia jest szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący jego potrzeb i preferencji. Następnie specjalista wykonuje niezbędne badania (m.in. zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne) oraz sprawdza „wyjściowe” ustawienie zębów. Ortodonta powinien również wskazać pacjentowi konieczność usunięcia kamienia nazębnego i wyleczenia wszystkich ewentualnych ubytków. Jeżeli kwalifikacja do zabiegu przebiegła pozytywnie, specjalista stomatologii, za pomocą komputerowego obrazowania 3D, opracowuje plan leczenia ortodontycznego dla pacjenta. Plan ten zawiera „drogę”, którą należy pokonać od aktualnego ustawienia zębów aż do ostatecznego, pożądanego ich wyprostowania. Kolejnym krokiem jest przygotowanie spersonalizowanych, przezroczystych nakładek nazębnych – komentuje lek. dent. Olga Szymańska, ortodonta Medicover Stomatologia Klimczaka.

2. Leczenie właściwe – to najdłuższy i oczywiście najważniejszy krok prowadzący nas do wymarzonego uśmiechu.

Czas trwania leczenia właściwego „niewidzialnym aparatem” jest uzależniony od konkretnego przypadku, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj terapia trwa ok. pół roku, jednak czas ten może tak naprawdę mieścić się w granicach 3-18 miesięcy. Stosowane są specjalne nakładki, wymieniane raz na dwa tygodnie (każde kolejne pozwalają postawić kolejny krok na drodze do wymarzonego uśmiechu). Warto dodać, że stosowanie takiego aparatu daje możliwość kontrolowania zarówno zakresu przemieszczenia, jak i czasu niezbędnego do jego osiągnięcia. Dodatkowo istnieje możliwość przesuwania konkretnych, wybranych zębów. Co ważne aparat możemy okazyjnie zdejmować (np. podczas mycia zębów czy spożywania posiłku, dzięki czemu nie musimy rezygnować ze swoich ulubionych potraw), jednak w ciągu doby powinniśmy go nosić przynajmniej przez 22 godziny –
dodaje ekspertka.

3. Stosowanie aparatu retencyjnego – to istotny element, który pozwoli nam utrwalić efekty leczenia właściwego. Dzięki stosowaniu aparatu retencyjnego utrzymamy pożądane ustawienie naszych zębów. Długość tego etapu powinna zostać ustalona podczas wizyty stomatologicznej i jest uzależniona od konkretnych przypadków.




Rozwiązanie dla każdego?

Przezroczysty aparat ortodontyczny pozwala skutecznie korygować wszelkie skrzywienia naszych zębów. Metodę tę można z powodzeniem stosować zarówno u dorosłych, jak i młodzieży w wieku szkolnym. Czy istnieją jednak sytuacje, w których pacjent nie może skorzystać z tego rozwiązania?

To częste pytanie, które stawiają pacjenci decydujący się na leczenie ortodontyczne, a wiele z naszych rozmów dotyczy koron i mostów, które mogą, lecz nie muszą, uniemożliwiać przesuwanie się zębów podczas terapii. Jednak to, czy będziemy wykluczeni z możliwości skorzystania z tych aparatów, oceni specjalista po wykonaniu odpowiednich badań (m.in. zdjęć RTG – pantomograficznego oraz cefalometrycznego). Pamiętajmy jednak, że aby w ogóle rozpoczęcie leczenia było możliwe, powinniśmy najpierw wyleczyć wszystkie nasze zęby – dodaje lek. dent. Olga Szymańska, ortodonta Medicover Stomatologia Klimczaka.

Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z niewidocznego aparatu (np. Invisalign), musimy pamiętać, że liczne ograniczenia… nie istnieją. Nie wymaga on bowiem od nas stosowania ściśle określonej diety, ponieważ podczas spożywania posiłków możemy zdjąć nakładki i ponownie założyć je dopiero po jedzeniu. Tym samym nie jesteśmy zobligowani do rezygnacji z niektórych produktów. Noszenie aparatu nie wpływa również na sposób mówienia. Podczas noszenia nakładek powinniśmy jednak zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym nikotynowy może doprowadzić do pojawienia się plam i odbarwień, które zdemaskują naszego „dyskretnego pomocnika”. Warto również ograniczyć m.in. żucie gumy, ponieważ jej cząsteczki mogą przyklejać się do nakładek i powodować dyskomfort.

Koszt „niewidzialnych” aparatów (np. Invisalign) oscyluje wokół ceny, którą należy zapłacić za korzystanie ze standardowego aparatu ortodontycznego. Jest on uzależniony przede wszystkim od długości leczenia.

Kiedy udać się do ortodonty?

Istnieje wiele powodów stomatologicznych, które powinny skłonić nas do wizyty u profesjonalnego ortodonty. Wśród nich można wymienić m.in.: bardzo widoczne szpary między zębami, stłoczenia zębów lub tzw. bruksizm (czyli zgrzytanie zębami), nachodzenie górnych zębów na dolne a także częste bóle w okolicach żuchwy, które mogą świadczyć o istniejących wadach zgryzu. Jeżeli specjalista potwierdzi, że powyższe problemy powinny zostać rozwiązane za pomocą aparatu ortodontycznego, wówczas po ustaleniu z pacjentem planu leczenia możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Medicover Stomatologia – lider opieki dentystycznej w Polsce

Medicover Stomatologia to sieć ponad 30 nowoczesnych klinik, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów. Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Kliniki zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski.

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Medicover posiada centra medyczne, szpitale, specjalistyczne placówki opiekuńcze i laboratoria. Firma najszerszą działalność realizuje w Polsce i w Niemczech. W 2018 roku Medicover wygenerował przychody w wysokości 672 milionów euro oraz zatrudniał 20 970 pracowników. Więcej informacji na stronie www.medicover.com.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ