Diastema – modna czy ryzykowna?



Masz diastemę i zastanawiasz się, czy warto się jej pozbyć? Kiedyś uważana za defekt estetyczny, teraz coraz częściej uważana za modny dodatek. Przykład? W Wielkiej Brytanii odnotowuje się niepokojący wzrost liczby pacjentek, które chcąc uzyskać charakterystyczny uśmiech gwiazd, pomocy szukają u stomatologa.

Moda na London look

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu białe, idealnie równe zęby były synonimem idealnego uśmiechu, który dostawaliśmy w genach lub można było uzyskać w gabinecie stomatologicznym. Ale to, że kanony piękna są bardzo relatywne pokazuje przykład gwiazd, które coraz częściej lansują modę na „nieidealne” uzębienie. O co chodzi?

O modzie na diastemę, czyli charakterystyczną szparę między zębami, mówi się od dawna. Ten zastanawiający trend widać m.in. na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie dentyści zgłaszają coraz większy wzrost zainteresowania takim wyglądem zębów choćby na wzór popularnych tam modelek, m.in. Georgii Jagger czy Lary Stone.

Modelki z diastemą widzimy na billboardach marek kosmetycznych, wybiegach mody czy okładkach magazynu Vogue. Za Oceanem mamy przykład innych gwiazd znanych z charakterystycznej szpary między jedynkami, diastemę ma m.in. Eddie Murphy, Anna Paquin, Elijah Wood, Vanessa Paradis, Seal czy legenda amerykańskiego talk show – David Letterman.

Co więcej, coraz częściej w gabinetach stomatologicznych pacjenci proszą o wytworzenie luki, której nie posiadali wcześniej, ale wzrost dotyczy też pacjentów z naturalną diastemą, którzy odmawiają zlikwidowania przerwy w uśmiechu za pomocą aparatu ortodontycznego. To, co kiedyś uznawane było za problem kosmetyczny i źródło kompleksów, teraz stało się modne, a nawet nazwane mianem „the London look”.

– Trendy dotyczące urody nie zawsze idą w parze z naszym zdrowiem. Czym innym jest diastema obecna od urodzenia, a czym innym sytuacja, w której pacjent prosi dentystę o korektę kształtu zębów. Taki efekt można wówczas uzyskać poprzez oszlifowanie i spiłowanie siekaczy. Z punktu widzenia zdrowia zębów, jest to zabieg bardzo inwazyjny i niekorzystny. To tak naprawdę pozbawienie się na własne życzenie części tkanek twardych zęba, przez co staje się on mniej odporny na wpływ bakterii czy urazy mechaniczne – mówi lek. stom. Monika Stachowicz, ortodonta z Centrum Periodent w Warszawie.

Usuwać czy zostawiać?

Skoro więc wykreowanie takiego „modnego”, nieperfekcyjnego uśmiechu może kosztować nas zdrowie zębów, warto przemyśleć kopiowanie trendów z Zachodu. Wiele posiadaczy charakterystycznej luki zastanawia się nad czymś odwrotnym – czy dla zdrowia lepiej pozbyć się diastemy? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.

Diastemą nazywamy przerwę między dwoma zębami, zwykle górnymi jedynkami. Najczęściej takie ułożenie zębów u osoby dorosłej spowodowane jest nieproporcjonalnie małym rozmiarem siekaczy bocznych w stosunku do rozmiaru szczęki (mikrodoncja), obecnością zębów nadliczbowych (hiperdoncja), za małą liczbą zębów (hipodoncja), a także przerostem lub niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej.

Może być też skutkiem urazu czy złych nawyków w dzieciństwie, ale także spowodowane chorobą przyzębia. Paradontoza może bowiem prowadzić do ruchomości zębów i ich rozsunięcia w łuku. Jeśli przerwa między zębami jest minimalna, stanowi po prostu cechę uzębienia. Wtedy decyzja, czy się jej pozbyć całkowicie czy zmniejszyć, jest kwestią jedynie estetyki.




– Możemy uniknąć wytworzenia się diastemy u dziecka zwracając uwagę na jego nawyki. Ta może powstać w następstwie ssania kciuka lub nieodpowiedniej pozycji języka podczas połykania pokarmów, który naciskając na przednie zęby prowokuje rozwój luki. Z kolei w wieku dorosłym mamy możliwość zredukowania diastemy, jeśli nam ona przeszkadza. Niektórzy uznają ją za defekt estetyczny, inni lubią podkreślać w ten sposób swoją indywidualność – mówi ekspert.

Sposoby na diastemę

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli diastema jest większa niż 2 mm, wówczas kwalifikuje się ją jako wadę zgryzu i ze względu na problem stomatologiczny, należy ją leczyć.

– Konsekwencją dużej i pozostawionej bez leczenia diastemy mogą być choroby przyzębia, problemy ze zgryzem, a nawet z prawidłową wymową. W stomatologii estetycznej dużo uwagę zwraca się na symetrię, która jest nie tylko wyznacznikiem atrakcyjnego wyglądu, ale także zdrowia. Prawidłowe ustawienie zębów przekłada się na równomierne rozłożenie sił żucia i zdrowie naszego zgryzu – wyjaśnia ortodonta.

Jak zapewniają eksperci, zlikwidowanie diastemy u ortodonty nie jest wyzwaniem. Średnio terapia takiej wady może potrwać około roku. Możliwości zlikwidowania diastemy mamy wiele, ważne jest jednak określenie jej przyczyny.

– W zależności od przypadku możemy zdecydować się np. na uzupełnienie luki materiałem kompozytowym, zamaskowanie jej za pomocą licówek porcelanowych, ale także terapię ortodontyczną. W tym przypadku mamy do wyboru klasyczne stałe aparaty, które stopniowo wywierają nacisk na zęby i zamykają przestrzeń. Dobre efekty przynosi także noszenie przezroczystych aparatów nakładkowych np. Invisalign, za pomocą których możemy się pozbyć wady nawet w 7-8 miesięcy. Gdy źródłem diastemy jest wada wędzidełka, możemy przeprowadzić z kolei zabieg jego podcięcia. Zabieg jest prosty i wykonywany w znieczuleniu ogólnym – zapewnia stomatolog.

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ