Kwasy latem – stosować czy nie? Czy lepsze są te w stylu ‘slow’? Obalamy mity



Kwasy latem – stosować czy nie? Czy lepsze są te w stylu ‘slow’? Obalamy mity. Stosowanie kwasów latem owiane jest złą sławą. Utarło się przekonanie, że zabiegi z ich wykorzystaniem powinno się stosować wyłącznie od jesieni do wiosny – absolutnie nie latem. Czy jest to prawda? Można powiedzieć, że i tak, i nie. Wraz z ekspertem marki Dermagenetic Iloną Skoneczną wyjaśniamy, jak to właściwie jest z tymi kontrowersyjnymi kwasami i dlaczego warto wybierać te w „stylu slow”.

Kwasy – zakazane latem?

Z każdej strony słychać głosy mówiące, że kwasów nie należy stosować latem. Wszystko dlatego, że większość z nich ma działanie złuszczające, przez co skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona i nietrudno o poparzenia słoneczne. Złuszczona skóra i głęboko działające kwasy stymulują produkcję barwnika w skórze, a co za tym idzie – kwasy w połączeniu ze słońcem mogą spowodować poparzenia skóry, uszkodzenie kolagenu i tworzenie się zmarszczek. Niektóre z kwasów mają także działanie fotouczulające, czyli aktywują się pod wpływem słońca i mogą wzmagać efekty po kwasach takie jak przebarwienia czy poparzenia. Skóra, która została poddana eksfoliacji kwasami jest silnie stymulowana, co aktywuje procesy ochronne w skórze. Oddziałuje między innymi na barwnik i komórki go wydzielające (melanocyty), które są bardzo wrażliwe na słońce. Dlatego po klasycznych kwasach szybko penetrujących w późniejszym zetknięciu ze słońcem mogą powstać nagłe przebarwienia. Związane jest to z tzw. mechanizmem fotouczulającym. – tłumaczy Ilona Skoneczna ekspert marki Dermagenetic.

ALE… Nie możemy wrzucić wszystkich kwasów do tego samego worka. Mało kto wie, że istnieją kwasy, które wręcz należałoby stosować w okresie letnim. Przykładem może być np. kwasy migdałowy i azelainowy, które nie szkodzą skórze, a nawet wręcz przeciwnie – zabezpieczają ją przed wspomnianymi przebarwieniami, których nietrudno nabawić się latem.

– Kwasy Dermagenetic dzięki formule Slow Release poprzez stopniowe uwalnianie, modulowanie i wnikanie nie są agresywne dla skóry i aktywują się stopniowo do 72 godzin po zabiegu. W dodatku dzieje się to głęboko w skórze a nie na jej powierzchni jak to jest w przypadku kwasów klasycznych. A właśnie aktywacja na powierzchni powoduje poparzenia i uszkodzenia. Charakterystyczne dla formuły slow release jest to, że złuszczanie często nie jest widoczne. Kwasy te współgrają i respektują fizjologię skóry co powoduje, że równolegle stymulując – regenerują skórę. Proces jest wolniejszy, ale bezpieczniejszy i nie zmieniający ani nie naruszający genetyki skóry. Dzięki temu całkowicie wyeliminowany zostaje problem powstawania poparzeń i przebarwień. Oczywiście bez względu na porę roku zawsze zalecam ochronę UV. Nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również poza nim, kiedy promieniowanie ma różne nasilenie, ale zawsze w jakimś stopniu uszkadza skórę. – opowiada Ilona Skoneczna.

Jakie kwasy można stosować latem?

Jak już zostało wspomniane wcześniej – najlepszym wyborem na lato będą kwasy migdałowy i azelainowy. Hamują i spowalniają one procesy melanogenezy, czyli tworzenia się barwnika w skórze. To właśnie dlatego zalecane jest stosowanie ich w okresie letnim, w szczególności osobom, które mają skłonność do tworzenia się przebarwień.




Kwas migdałowy – MANSSOL PEEL

50% Kwas migdałowy, pH 1.85. Należy do grupy α-hydroksykwasów (AHA) o działaniu delikatnie złuszczającym, bakteriobójczym i anty-ageing. Posiada największą masę cząsteczkową wśród AHA, co pozwala na łagodne i bezpieczne działanie oraz równomierną penetrację w głąb skóry. Działa dwukierunkowo. Z jednej strony złuszcza, powodując wygładzanie zmarszczek i nierówności, rozjaśnianie przebarwień oraz wyrównanie kolorytu skóry, z drugiej działa przeciwzapalnie i nawilżająco – redukując trądzik, zaskórniki oraz stany zapalne. Dodatkowo stymuluje produkcję kwasu hialuronowego zapewniając tym skórze długotrwałe nawilżenie.

Kwas azelainowy – ANSSOL PEEL

20% kwas azelainowy + 20% kwas salicylowy, pH 1.75/ Kwas azelainowy – dedykowany do terapii depigmentacyjnych. Posiada właściwości hamujące tyrozynazę – enzym indukujący melanogenezę – tworzenie barwnika, wpływając na wyrównanie kolorytu skóry, redukcję przebarwień i plam pigmentacyjnych posłonecznych, pozapalnych i hormonalnych. Redukuje nadmierne rogowacenie i pogrubienie skóry. Przeciwzapalny, antyoksydacyjny i seboregulujący. Całoroczny, do stosowania nawet w okresie letnim. Zmniejsza świecenie i błyszczenie się skóry.

Kwas salicylowy – to beta-hydroksykwas (BHA), silnie liofilowy, doskonale łączy się z cerą tłustą normalizując wydzielanie sebum. Działa komedolitycznie i przeciwzapalnie – redukując ilość zaskórników i zmian trądzikowych. Działa złuszczająco redukując rozszerzone pory, niedoskonałości potrądzikowe takie jak: nierówność skóry po przebarwieniach i bliznach potrądzikowych.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ