III miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”



III miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

MAMO

Jestem już duży, lubię na Ciebie patrzeć, lubię jak się do mnie uśmiechasz. Kocham być z Wami – Mamo -Tato, to ja, Wasz największy skarb. Codziennie rosnę, poznaję świat – to cudowna przygoda.

Trzeci miesiąc życia niemowlaka rozpoczyna kolejny ważny etap w rozwoju niemowlęcia. Dziecko zaczyna interesować się otoczeniem i stara się nawiązać kontakt z bliskimi. Zaczyna robić ogromny postęp w komunikacji z otoczeniem. Jak rozwija się trzymiesięczny niemowlak opowie Anna Wojtyla – ambasadorka kampanii „Położna na medal”

Umiejętności trzymiesięcznego dziecka

Chwytanie przedmiotów

Trzymiesięczne dziecko coraz lepiej potrafi panować nad swoim ciałem. Chwyta różne przedmioty, chociaż często jeszcze wypadają mu one z rączek. Potrafi przekładać przedmioty z rączki do rączki. Należy pamiętać jednak, aby zabawki czy grzechotki były lekkie, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Maluch w tym miesiącu zaczyna być ciekawy zarówno otaczającego go świata, jak i siebie. Zdarza się mu włożyć piąstkę do buzi. Jest to sposób na poznawanie swojego ciała. Mamy powinny starć się nie ograniczać ruchów dziecka, aby poznawanie świata było dla niego przygodą.

Leżenie na brzuchu

Dziecko położone na brzuszku umie już samo unieść główkę oraz ją przytrzymać. Najlepiej dziecko czuje się jeszcze na leżąco, na plecach. Trzymiesięczne niemowlę potrafi, leżąc na brzuchu, w tzw. „pozycji żabki”, opierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. Jest już też na tyle silne, że w tej pozycji może wytrwać około minuty. Na pleckach lepiej go kłaść, jeśli nie skupiamy na nim całej uwagi, lub wychodzimy z pomieszczenia, w którym śpi czy leży maluszek. Niemowlę położone na plecach wytrwale próbuje obrócić się na bok. I coraz częściej mu się to udaje.

Od tego momentu nie wolno nigdy zostawiać dziecka samego na kanapie czy przewijaku, gdyż może spać.

Wypróżnianie

Maluch karmiony piersią w tym okresie robi kupkę zdecydowanie rzadziej niż do niedawna. W normie utrzymuje się zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna kupka na tydzień. Dobrze jest obserwować dziecko, czy nic mu nie dolega. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, dziecko normalnie je i nie jest marudne, rzadsze oddawane kupki nie powinny być powodem do niepokoju.

Halo świecie. Tu jestem.

U trzymiesięcznego dziecka można też zauważyć coś, co w fachowej terminologii nazywa się natężoną reakcją orientacyjną. Niemowlę w odpowiedzi na jakiś interesujący dla niego bodziec, zwraca wzrok w tę stronę z równoczesnym otwarciem buzi i zahamowaniem innych ruchów. W tym samym czasie zaczyna pojawiać się podobna, ale negatywna reakcja strachu. Usta dziecka wywijają się w dół w tzw. podkówkę – oznacza to, że dana sytuacja nie jest dla dziecka, w jego poczuciu, bezpieczna, komfortowa.

Niemowlę zaczyna coraz częściej wydawać dźwięki, w ten sposób poznaje siebie i zachęca rodziców do zwracania uwagi na siebie. Wiele z tych dźwięków zaniknie w późniejszym okresie, tylko niektóre zamienią się w gaworzenie, a potem w słowa.

Stopniowo zanikają odruchy noworodkowe.

Trzymiesięczne dziecko coraz sprawniej korzysta ze swoich zmysłów i uczy się koordynować ich pracę – widząc kolorowe zabawki, nie tylko przygląda im się z zainteresowaniem, ale także wyciąga w ich kierunku rączki. Dłonie nie są już zaciśnięte i niemowlę coraz bardziej się nimi interesuje. Czasem udaje mu się trafić rączką do buzi.

Jest to również moment, w którym rodzice mogą zaobserwować, że maluszek z zaciekawieniem przygląda się swoim dłoniom. Wcześniej zupełnie ich nie dostrzegał, a teraz dotyka paluszków, próbuje wkładać je do buzi, liże. Przez jakiś czas dłonie będą ulubionymi zabawkami niemowlęcia. Większość niemowląt w 3 miesiącu życia w pozycji pionowej sztywno trzyma główkę i rozgląda się z zaciekawieniem wokół. Potrafi zlokalizować źródło dźwięku, świadomie szuka mamy i taty i cieszy się na ich widok. Jest już w stanie rozpoznać, w jakim są nastroju.




Jeśli dziecko nie chce już całymi dniami leżeć w łóżeczku:

– zacznij z dzieckiem spędzać aktywniej czas,

– zamotaj go w chustę, nosidło miękkie i pozwól mu uczestniczyć w twoich codziennych czynnościach: gotowanie, sprzątanie, taniec,

– sprawdź czy w twoim mieście nie ma grupy mamusiek i zajęć dla matek z dziećmi, gdzie wspólnie możecie spędzać czas,

– poznawajcie razem świat – to początek góry, która jest do zdobycia przez dziecko.

– pozwól poznawać dziecku różne materiały, spróbuj gładzić dziecko jedwabną chusteczką, ręcznikiem frotte, aksamitem, futerkiem,

– mów do malucha jak najwięcej. To nic, że na razie niewiele z tego rozumie. Za kilka miesięcy Twoja gadatliwość będzie procentować. Niemowlęta, do których dużo się mówi, więcej rozumieją i szybciej zaczynają mówić,

– kładź dziecko na brzuszku – jest teraz silniejsze, więc nie będzie się buntowało, a inna perspektywa widzenia na pewno go zainteresuje.

Miłej przygody!

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli jednak zauważymy, że takie sytuacje – zwłaszcza u…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około jedna piąta wszystkich pasażerów samolotów zapadła na infekcje…
CZYTAJ

Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze…
CZYTAJ

Cyfrowa krzywda – realne wołanie o pomoc

Krzywda wyrządzona w sieci boli tak samo, jak ta wyrządzona w realu. Nastolatki zdają się być mistrzami w wyrządzaniu sobie…
CZYTAJ

Rower a nawierzchnia, czyli jak znaleźć idealne połączenie? Zainspiruj się marką STORM

Rower to coraz chętniej wybierany środek transportu, ale też sposób na aktywność fizyczną czy krajoznawcze wycieczki. Zanim jednak wyruszysz w…
CZYTAJ

Czym różnią się szampony do świadomej pielęgnacji włosów od OnlyBio?

Marka OnlyBio znana z zaawansowanych produktów do świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy w swoim asortymencie ma szeroki wybór produktów…
CZYTAJ

Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy.…
CZYTAJ

Unikalny design w klasycznej kolorystyce – Gatta z nową kolekcją rajstop wkracza na salony!

Do casualowej, bardziej sportowej, czy też eleganckiej stylizacji - rajstopy w każdym wydaniu prezentują się zjawiskowo. Ten element garderoby urozmaici…
CZYTAJ

Śródziemnomorskie kalmary na ostro – panierowane krążki kałamarnicy MarNatura od PESCA NORD

Aromatyczna kuchnia Morza Śródziemnego zachwyca przede wszystkim wyrazistym smakiem. Opiera się głównie na owocach morza, a jednymi z najpopularniejszych są…
CZYTAJ

Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie…
CZYTAJ

Wrogowie urody – jakie czynniki mają destrukcyjny wpływ na skórę i kolagen?

Pielęgnując urodę często skupiamy się na rozwiązaniach, które mają pomóc w odzyskaniu młodego wyglądu. Poszukujemy coraz to nowych składników aktywnych,…
CZYTAJ

Powrót do pracy – z Sinsay na pewno będzie stylowy!

Powrót do biura po udanych wakacjach nie jest tym, na co czekamy z niecierpliwością, ale dzięki odświeżonej szafie na pewno…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około…
CZYTAJ

Problem z zajściem w ciążę? Przyczyną może być endometrioza

W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co trzeciej kobiety zgłaszającej…
CZYTAJ

Innowacyjne testy na endometriozę łatwiej dostępne

Nie lata, a od kilku do kilkunastu dni – tyle wystarczy, by…
CZYTAJ

Pierwszy na świecie test na endometriozę – od teraz w InviMed Warszawa!

Prawie 94% skuteczności wykrycia endometriozy w organizmie kobiety – mowa 
o pierwszym…
CZYTAJ