Alzheimer – choroba na którą zapada cała rodzina



Alzheimer – choroba na którą zapada cała rodzina.Jak nauczyć się na nowo komunikować z chorym?Choroba Alzheimera przebiega w kilku etapach, stopniowo siejąc coraz większe spustoszenie w umyśle chorego i życiu jego najbliższych. Kolejne objawy zmieniają najbliższą osobę, co dla rodziny jest niezwykle trudne. Nie tylko dlatego, że chory zatraca zdolność do samodzielnego funkcjonowania, ale również dlatego, że na rodzinę spada opieka i odpowiedzialność za bezpieczne funkcjonowanie ukochanej osoby. Jak się przygotować do roli opiekuna osoby chorej na Alzheimera?

Nie bój się prosić o pomoc

Trzeba zdawać sobie sprawę, że Alzheimer to choroba wyjątkowo trudna i wymagająca nieustającego zaangażowania. Dla rodziny może oznaczać bardzo duże obciążenie, często trudne do pogodzenia z obowiązkami. Na szczęście można liczyć na profesjonalną pomoc w organizowaniu opieki. Dzięki temu, rodzina zyskuje pewność, że najbliższa osoba ma dokładnie to, co w danej chwili jest dla niej najlepsze.

Po diagnozie postawionej przez lekarza, warto zapoznać się z możliwościami wsparcia, odpowiednimi dla kolejnych etapów choroby. Istotne jest zaplanowanie opieki długofalowo. Da nam to poczucie bezpieczeństwa i pozwoli reagować od razu na zmieniającą się sytuację. Będąc opiekunem, łatwo zacząć definiować swoje życie przez pryzmat opieki nad chorym. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które w dłuższej perspektywie może prowadzić do chronicznego przemęczenia. Nie pozostawiając sobie przestrzeni na odpoczynek, opiekun prędzej czy później będzie miał poczucie ogromnego obciążenia i zmęczenia, a to może prowadzić go do chorób czy depresji.

Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Senior

Szukaj wsparcia

Pierwszymi zadaniami, przed którymi staje rodzina po zdiagnozowaniu choroby Alzheimera u jednego z jej członków, są zazwyczaj konsultacje lekarskie, ustalenie przebiegu terapii, dobór leków, przystosowanie domu, szukanie funduszy, ustalenie logistyki rodzinnej. Te podstawowe aspekty to – wbrew pozorom – najłatwiejszy element przeorganizowania życia.

Możliwość uzyskania porady czy wymiany doświadczeń z innymi staje się niezwykle ważna i pomocna w zrozumieniu tego, co nas spotyka. Dzięki rozmowom można się przekonać, że nie jesteśmy osamotnieni w swoich emocjach. Dlatego gorąco zachęcam:  warto już na początku poszukać grup wsparcia działających w okolicy lub – jeśli nie ma takiej możliwości – analogicznych form przez telefon lub w Internecie (portale informacyjne, strony www instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się tematem i  dedykowane telefony zaufania, grupy na Facebooku czy fora tematyczne). Świetnie mogę się sprawdzić także blogi. Każdy rodzaj kontaktu z innymi osobami w podobnej sytuacji, będzie dla opiekunów nieocenioną pomocą. A będzie ona bardzo potrzebna, ponieważ porozumienie się z chorym z czasem będzie coraz trudniejsze.

Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Senior




Jak się komunikować z chorym?

Jak odnaleźć się w nowej sytuacji i zrozumieć, dlaczego bliski reaguje zniecierpliwieniem, zdenerwowaniem, a nawet agresją w zwyczajnych – wydawałoby się – sytuacjach? Oto kilka rad na udaną komunikację:

1. Mów spokojnie, powoli i wyraźnie. Bądź cierpliwy – osoby chore na Alzheimera często zadają te same pytania, mają też trudność w rozumieniu poleceń i znaczenia słów. Bardzo ważny jest sposób w jaki do nich mówimy – podniesiony ton wypowiedzi może chorego zdenerwować.

2. Nie zaprzeczaj wersji zdarzeń chorego, nie wyprowadzaj go na siłę z błędu. Osoby chore na Alzheimera zapominają, dlatego nie chcąc doprowadzać do kryzysu, najlepiej odpowiadać wymijająco, albo odwrócić uwagę chorego od tematu.

3. Udzielaj konkretnych informacji i unikaj pytań otwartych. Im prostsze komunikaty tym łatwiej będzie uzyskać zamierzony efekt.

4. Nie dyskutuj – odwracaj uwagę. Jeżeli chory próbuje zrobić coś, co może okazać się dla niego niebezpieczne, najlepiej przekierować jego zainteresowanie na inny temat. Jak to zrobić? Zamiast zwracać mu uwagę, że nie może sam wychodzić, spróbuj powiedzieć: „Zanim wyjdziesz czy mogłabyś posegregować pranie?”

Pamiętajmy, że mimo choroby i coraz większej liczby ograniczeń, chory chce się czuć samodzielny. Dlatego, w miarę możliwości, warto pozostawić mu wybór, choćby w prostych kwestiach. Druga zasada, którą warto się kierować, to skupienie się na mocnych stronach – nie pokazujmy seniorowi tego, czego już nie potrafi wykonać – lepiej skupić się na tym, z czym wciąż sobie radzi.

Paulina Mikołajczyk, psycholog z Medicover Senior

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ