Rola nowoczesnych technologii w kosmetologiiRola nowoczesnych technologii w kosmetologii. Współczesna, znajdująca się na światowym poziomie kosmetologia nie mogłaby istnieć bez zabiegów opartych na najnowszych technologiach. Paleta zaawansowanych urządzeń stanowi jej integralną część i bez nich osiąganie zamierzonych efektów pielęgnacyjnych i terapeutycznych byłoby niemożliwe. Oddziaływanie urządzeń kosmetologicznych jest ograniczone do powierzchni skóry, przez co zabiegi wykonywane przy ich użyciu są bardzo mało inwazyjne i bezpieczne, ale jednocześnie dające realne efekty. To, jaką rolę spełniają nowoczesne technologie w dzisiejszej kosmetologii zdradza kosmetolog – mgr Magdalena Najbar z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Bez technologii ani rusz!

Nowoczesna kosmetologia nie ogranicza się do nakładania na twarz maseczek pielęgnacyjnych, czy oczyszczania skóry, ale posiada realne możliwości zajmowania się profilaktyką starzenia skóry i korygowania jej niewielkich defektów, a także podtrzymywania efektów mocniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jak mówi kosmetolog mgr. Magdalena Najbar z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, dzięki terapiom kosmetologicznym już we wczesnej młodości możemy zacząć przeciwdziałać procesom starzenia.

– Kosmetologia w naszej klinice jest niezbędnym elementem nie tylko pielęgnacji, ale przede wszystkim terapii anti-aging poprawiających kondycję skóry i przygotowujących ją do zabiegów medycyny estetycznej bądź przedłużających ich efekty. Dla osiągania jak najlepszych rezultatów, posiadamy pełne spektrum metod i pracujemy przy użyciu nie tylko nowoczesnych preparatów, ale i urządzeń.

Kosmetologia w ciągu ostatnich lat bardzo mocno się rozwinęła. To w dużej mierze za sprawą wprowadzenia do niej różnych technologicznych rozwiązań, które ustaliły nowe standardy skuteczności i jakości. Część społeczeństwa w dalszym ciągu postrzega kosmetologię przez pryzmat wykonywania prostych, powierzchownych zabiegów takich jak peelingi chemiczne czy maski pielęgnacyjne.

Tymczasem patrząc na pełne spektrum zabiegów kosmetologicznych, obecnie jedynie 10-20 proc. z nich wykonuje się wyłącznie na bazie preparatów i kosmetyków, bez korzystania z nowoczesnych urządzeń. Nawet zabieg nawilżenia skóry, delikatnego napięcia czy złuszczania odbywa się teraz przy wsparciu sprzętu najnowszej generacji. Wysokiej jakości, skuteczna kosmetologia nie może funkcjonować bez urządzeń nawet bardziej niż medycyna estetyczna.

Sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii

Technologie wykorzystywane w kosmetologii przede wszystkim wspomagają kosmetologa w rozwiązaniu podstawowego problemu, jakim jest słaba przepuszczalność skóry. Skóra z biologicznego punktu widzenia jest bowiem bardzo efektywną barierą ochronną. Chroni organizm przed przenikaniem z zewnątrz drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju związków chemicznych, także tych, które chcielibyśmy wprowadzić w tkankę w celu poprawy jej kondycji. I tutaj z pomocą przychodzą właśnie nowoczesne urządzenia.

– Nasze terapie polegają często na głębokim wprowadzeniu w skórę preparatów anti-aging, które po prostym zaaplikowaniu nie mają szans wniknąć w strukturę tkanki albo nie mogą zadziałać bez aktywowania ich za pomocą urządzenia. Świetnym przykładem tego typu synergii są terapie fotodynamiczne lub peeling Black Doll, który łączy ze sobą działanie maseczki węglowej oraz lasera neodymowo-YAGowego. Węgiel ma swoje właściwości wchłaniania toksyn, nadmiaru sebum oraz zrogowaciałego naskórka. Pierwiastek ten wykazuje także działanie antybakteryjnie, przeciwzapalnie, rozjaśniające i kojące. Laser powodując rozbicie cząsteczek węgla pozwala mu silniej penetrować i dodatkowo powodować mechaniczne oczyszczanie skóry, aktywując procesy regeneracyjne. Bez urządzenia zabieg nie dałby upragnionych efektów – wyjaśnia specjalistka.

Zabiegów kosmetologicznych opartych na wykorzystaniu wyłącznie nowoczesnych urządzeń również jest wiele. Służą one m.in. do napinana skóry, przeciwdziałania cellulitowi, złuszczania naskórka, modelowania sylwetki. Wszelkiego rodzaju masaże mechaniczne za pomocą urządzeń z próżnią, RF czy laserem są o wiele prostsze do wykonania i skuteczniejsze od masaży ręcznych.

Kosmetologia dysponuje również urządzeniami, które oddziałują na głębsze warstwy skóry z zewnątrz. Przez to mogą pobudzać ją do regeneracji jednocześnie nie naruszając jej ciągłości. Nowoczesne technologie do tego celu wykorzystują w bezpieczny i bezinwazyjny sposób zazwyczaj jedno z trzech zjawisk biofizycznych, takich jak prąd RF, światło czy powietrze.
Najpopularniejsze zastosowania

Jedną z najpopularniejszych metod są ultradźwięki. Z dobrodziejstw fali ultradźwiękowej korzysta się podczas zabiegów takich jak peeling kawitacyjny. Po zwilżeniu skóry wodą i przyłożeniu końcówki zachodzi zjawisko tak zwanej kawitacji – powstają pęcherzyki powietrza, które pękając oddzielają martwy naskórek i złuszczają delikatnie warstwę rogową skóry. W przeciwieństwie do wykorzystywanego w medycynie estetycznej HIFU, ultradźwięki w przypadku kosmetologii są bezinwazyjne.

Zabieg IPL wykorzystuje z kolei falę elektromagnetyczną, jaką jest światło. Wnika ono głęboko w skórę, wywołując w niej szereg reakcji, w zależności od dostarczonej energii i użytej długości fali. Wykorzystuje się tutaj zjawisko fototermolizy, czyli zamieniania światła na ciepło. Stymuluje to określone reakcje regeneracyjne i pobudzające, co poprawia jakość skóry, przeciwdziała jej starzeniu, a nawet pozwala zniknąć mniejszym przebarwieniom. Zmiany metabolizmu komórek oraz fizjologii skóry dają efekt odmłodzenia, wyrównania kolorytu, czy umożliwiają pozbycie się rumienia.

Coraz szerzej w kosmetologii wykorzystywany jest także prąd o różnej częstotliwości, chociażby w mezoterapii bezigłowej. Pod wpływem odpowiednich impulsów elektrycznych, w skórze wytwarzają się drobne kanaliki transportowe, dzięki czemu staje się ona przepuszczalna dla aż 10 razy większych molekuł kosmetyków.

Przez tak poszerzone pory możemy podać głębiej różne lecznicze, regenerujące bądź odżywcze preparaty, które inaczej by się w ogóle nie wchłonęły. Jednocześnie zabieg ten jest zupełnie bezpieczny. Stworzone przez impuls elektryczny kanaliki transportowe w błonach komórkowych otwarte są jedynie przez 2-3 minuty, co sprawia, że mezoterapia bezigłowa jest bardzo bezpieczna, a przy tym bezbolesna i bezinwazyjna.

Podczas jonoforezy bądź sonoforezy wykorzystywane jest zjawisko polaryzacji. Odpowiednio naładowane substancje są przyciągane przez skórę jak magnes.

Z innych technik wykorzystywanych w kosmetologii już od dłuższego czasu, warto wymienić mikrodermabrazję. Ta mechaniczna technika delikatnie złuszcza naskórek, przez co zwiększa jego przepuszczalność. Podobnie działa mikronakłuwanie, które powoduje, że substancje odżywcze lepiej się wchłaniają po mechanicznym wykonaniu w niej malutkich dziurek.

Bezpiecznie i skutecznie

Mgr Magdalena Najbar zaznacza również różnice w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w kosmetologii, a medycynie estetycznej. – W obu tych dziedzinach stosowane urządzenia są często oparte na wykorzystaniu tych samych zjawisk biofizycznych, jednak mają inne zastosowania i zdecydowanie inne parametry. Zabiegi kosmetologiczne mają inny cel, są delikatniejsze, działają przede wszystkim na skórę, natomiast medycyna estetyczna działa silniej i często głębiej, na tkankę podskórną, powięzi i mięśnie. Warto łączyć dobroczynne działania technologii wykorzystywanych w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Jedne działają bardziej agresywnie, a przez to realnie usuwają problem, drugie pozawalają utrzymywać efekty i przeciwdziałać pojawianiu się nowych zmian lub przygotowywać skórę do silniejszych zabiegów. Obecnie te dwie dziedziny znakomicie się uzupełniają – tłumaczy kosmetolog Triclinium.

Najnowszy sprzęt rozszerza spektrum możliwości kosmetologii, powoduje że efekty zabiegów są lepsze, a przy tym bezpieczne.

Informacje o ekspertce
Mgr Magdalena Najbar jest kosmetologiem i dietetykiem Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Stale się dokształca i zwiększa swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w konferencjach oraz blisko współpracując z dr. Markiem Wasilukiem, który mówi o niej „bez inteligencji, pracowitości, zaangażowania i pedantyzmu Magdy, Triclinium nie byłoby najbardziej przyjaznym miejscem dla pacjentów”. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.

UNICEF dostarcza ratującą życie pomoc, aby wesprzeć rodziny, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie

UNICEF dostarcza ratującą życie pomoc, aby wesprzeć rodziny, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie. Pomoc humanitarna najbardziej potrzebującym…
CZYTAJ

Objętość, elastyczność i zdrowy wygląd 3 wyzwania dla delikatnych włosów

Pielęgnacja i stylizacja włosów cienkich, delikatnych lub pozbawionych objętości to prawdziwe wyzwanie. Eksperci wskazują na perfekcyjne działanie protein, keratyny i…
CZYTAJ

Magia Kina Pokaz najnowszej kolekcji Deni Cler wiosna/lato 2023

„Magia kina” - to tytuł najnowszej kolekcji Deni Cler na sezon wiosna/lato 2023, której premiera odbyła się 26 stycznia w…
CZYTAJ

SUPER KONKURS: Wygraj kieszonkowe od MAOAM!

Marka MAOAM zaprasza wszystkich fanów soczystych i owocowych gum rozpuszczalnych do udziału w ogólnopolskim konkursie, w którym do wygrania jest…
CZYTAJ

TikTok gra razem z WOŚP!

TikTok po raz pierwszy oficjalnie dołącza do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zachęca wszystkich swoich użytkowników do wzięcia udziału…
CZYTAJ

Kurze łapki potrafią postarzyć twarz o kilka lat. Jak skutecznie im zapobiegać i się z nimi rozprawić!

Kurze łapki potrafią postarzyć twarz o kilka lat. Jak skutecznie im zapobiegać i się z nimi rozprawić, aby zachować dłużej…
CZYTAJ

Czym są suplementy diety i czy warto z nich korzystać?

Tempo naszego życia sukcesywnie wzrasta. Chronicznie cierpimy na brak czasu, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Na stan…
CZYTAJ

Uzdrowisko Ustroń na ferie– wyjątkowe połączenie przyrody, modernizmu i historii

Ustroń to miejscowość, która słynie przede wszystkim z górskich pejzaży oraz leczniczych zasobów solanki i borowiny, a wraz z nadejściem…
CZYTAJ

Czas na owoce morza! Krewetki z chorizo, pomidorami i smażone boczniaki

Czas na owoce morza! Zasmakuj krewetek w wariancie wytrawnym i na ostro. Krewetki to rarytas, który przywodzi na myśl wakacyjny…
CZYTAJ

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy…
CZYTAJ

Trendy w branży beauty – podsumowanie 2022 roku, co będzie na topie w 2023 roku

Branża beauty stanowi spory segment rynku światowego. Kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki do makijażu oraz do higieny osobistej… Nic dziwnego, że globalną wartość…
CZYTAJ

5 porad jak wybrać idealny rower dla siebie

Wybór roweru dla siebie to zadanie, które warto bardzo dokładnie przemyśleć. Przed zakupem należy zastanowić się nie tylko nad tym,…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym…
CZYTAJ

Brawura na bok, start od rozgrzewki. W te ferie na nartach jeżdżę bezpiecznie

Ferie to dla wielu z nas czas zimowego szaleństwa na nartach czy…
CZYTAJ

Babciu, Dziadku – zadbaj o swoje zdrowie, czyli o profilaktyce dla seniora

Już w najbliższy weekend, 21. i 22. stycznia obchodzimy Dzień Babci i…
CZYTAJ

Aktywność fizyczna kluczem do wzmocnienia wydajności mózgu ASICS przedstawia wyniki przełomowego eksperymentu

Badania ASICS pokazują, że regularne ćwiczenia zwiększają możliwości ludzkiego mózgu. W przełomowym,…
CZYTAJ

Sezon grypowy w pełni. Jak wzmacniać odporność organizmu? Co warto wiedzieć na temat grypy?

Jesteśmy w okres zwiększonej liczby infekcji dotyczących dróg oddechowych. W tym roku…
CZYTAJ