Rola nowoczesnych technologii w kosmetologii



Rola nowoczesnych technologii w kosmetologii. Współczesna, znajdująca się na światowym poziomie kosmetologia nie mogłaby istnieć bez zabiegów opartych na najnowszych technologiach. Paleta zaawansowanych urządzeń stanowi jej integralną część i bez nich osiąganie zamierzonych efektów pielęgnacyjnych i terapeutycznych byłoby niemożliwe. Oddziaływanie urządzeń kosmetologicznych jest ograniczone do powierzchni skóry, przez co zabiegi wykonywane przy ich użyciu są bardzo mało inwazyjne i bezpieczne, ale jednocześnie dające realne efekty. To, jaką rolę spełniają nowoczesne technologie w dzisiejszej kosmetologii zdradza kosmetolog – mgr Magdalena Najbar z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Bez technologii ani rusz!

Nowoczesna kosmetologia nie ogranicza się do nakładania na twarz maseczek pielęgnacyjnych, czy oczyszczania skóry, ale posiada realne możliwości zajmowania się profilaktyką starzenia skóry i korygowania jej niewielkich defektów, a także podtrzymywania efektów mocniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jak mówi kosmetolog mgr. Magdalena Najbar z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, dzięki terapiom kosmetologicznym już we wczesnej młodości możemy zacząć przeciwdziałać procesom starzenia.

– Kosmetologia w naszej klinice jest niezbędnym elementem nie tylko pielęgnacji, ale przede wszystkim terapii anti-aging poprawiających kondycję skóry i przygotowujących ją do zabiegów medycyny estetycznej bądź przedłużających ich efekty. Dla osiągania jak najlepszych rezultatów, posiadamy pełne spektrum metod i pracujemy przy użyciu nie tylko nowoczesnych preparatów, ale i urządzeń.

Kosmetologia w ciągu ostatnich lat bardzo mocno się rozwinęła. To w dużej mierze za sprawą wprowadzenia do niej różnych technologicznych rozwiązań, które ustaliły nowe standardy skuteczności i jakości. Część społeczeństwa w dalszym ciągu postrzega kosmetologię przez pryzmat wykonywania prostych, powierzchownych zabiegów takich jak peelingi chemiczne czy maski pielęgnacyjne.

Tymczasem patrząc na pełne spektrum zabiegów kosmetologicznych, obecnie jedynie 10-20 proc. z nich wykonuje się wyłącznie na bazie preparatów i kosmetyków, bez korzystania z nowoczesnych urządzeń. Nawet zabieg nawilżenia skóry, delikatnego napięcia czy złuszczania odbywa się teraz przy wsparciu sprzętu najnowszej generacji. Wysokiej jakości, skuteczna kosmetologia nie może funkcjonować bez urządzeń nawet bardziej niż medycyna estetyczna.

Sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii

Technologie wykorzystywane w kosmetologii przede wszystkim wspomagają kosmetologa w rozwiązaniu podstawowego problemu, jakim jest słaba przepuszczalność skóry. Skóra z biologicznego punktu widzenia jest bowiem bardzo efektywną barierą ochronną. Chroni organizm przed przenikaniem z zewnątrz drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju związków chemicznych, także tych, które chcielibyśmy wprowadzić w tkankę w celu poprawy jej kondycji. I tutaj z pomocą przychodzą właśnie nowoczesne urządzenia.

– Nasze terapie polegają często na głębokim wprowadzeniu w skórę preparatów anti-aging, które po prostym zaaplikowaniu nie mają szans wniknąć w strukturę tkanki albo nie mogą zadziałać bez aktywowania ich za pomocą urządzenia. Świetnym przykładem tego typu synergii są terapie fotodynamiczne lub peeling Black Doll, który łączy ze sobą działanie maseczki węglowej oraz lasera neodymowo-YAGowego. Węgiel ma swoje właściwości wchłaniania toksyn, nadmiaru sebum oraz zrogowaciałego naskórka. Pierwiastek ten wykazuje także działanie antybakteryjnie, przeciwzapalnie, rozjaśniające i kojące. Laser powodując rozbicie cząsteczek węgla pozwala mu silniej penetrować i dodatkowo powodować mechaniczne oczyszczanie skóry, aktywując procesy regeneracyjne. Bez urządzenia zabieg nie dałby upragnionych efektów – wyjaśnia specjalistka.

Zabiegów kosmetologicznych opartych na wykorzystaniu wyłącznie nowoczesnych urządzeń również jest wiele. Służą one m.in. do napinana skóry, przeciwdziałania cellulitowi, złuszczania naskórka, modelowania sylwetki. Wszelkiego rodzaju masaże mechaniczne za pomocą urządzeń z próżnią, RF czy laserem są o wiele prostsze do wykonania i skuteczniejsze od masaży ręcznych.

Kosmetologia dysponuje również urządzeniami, które oddziałują na głębsze warstwy skóry z zewnątrz. Przez to mogą pobudzać ją do regeneracji jednocześnie nie naruszając jej ciągłości. Nowoczesne technologie do tego celu wykorzystują w bezpieczny i bezinwazyjny sposób zazwyczaj jedno z trzech zjawisk biofizycznych, takich jak prąd RF, światło czy powietrze.




Najpopularniejsze zastosowania

Jedną z najpopularniejszych metod są ultradźwięki. Z dobrodziejstw fali ultradźwiękowej korzysta się podczas zabiegów takich jak peeling kawitacyjny. Po zwilżeniu skóry wodą i przyłożeniu końcówki zachodzi zjawisko tak zwanej kawitacji – powstają pęcherzyki powietrza, które pękając oddzielają martwy naskórek i złuszczają delikatnie warstwę rogową skóry. W przeciwieństwie do wykorzystywanego w medycynie estetycznej HIFU, ultradźwięki w przypadku kosmetologii są bezinwazyjne.

Zabieg IPL wykorzystuje z kolei falę elektromagnetyczną, jaką jest światło. Wnika ono głęboko w skórę, wywołując w niej szereg reakcji, w zależności od dostarczonej energii i użytej długości fali. Wykorzystuje się tutaj zjawisko fototermolizy, czyli zamieniania światła na ciepło. Stymuluje to określone reakcje regeneracyjne i pobudzające, co poprawia jakość skóry, przeciwdziała jej starzeniu, a nawet pozwala zniknąć mniejszym przebarwieniom. Zmiany metabolizmu komórek oraz fizjologii skóry dają efekt odmłodzenia, wyrównania kolorytu, czy umożliwiają pozbycie się rumienia.

Coraz szerzej w kosmetologii wykorzystywany jest także prąd o różnej częstotliwości, chociażby w mezoterapii bezigłowej. Pod wpływem odpowiednich impulsów elektrycznych, w skórze wytwarzają się drobne kanaliki transportowe, dzięki czemu staje się ona przepuszczalna dla aż 10 razy większych molekuł kosmetyków.

Przez tak poszerzone pory możemy podać głębiej różne lecznicze, regenerujące bądź odżywcze preparaty, które inaczej by się w ogóle nie wchłonęły. Jednocześnie zabieg ten jest zupełnie bezpieczny. Stworzone przez impuls elektryczny kanaliki transportowe w błonach komórkowych otwarte są jedynie przez 2-3 minuty, co sprawia, że mezoterapia bezigłowa jest bardzo bezpieczna, a przy tym bezbolesna i bezinwazyjna.

Podczas jonoforezy bądź sonoforezy wykorzystywane jest zjawisko polaryzacji. Odpowiednio naładowane substancje są przyciągane przez skórę jak magnes.

Z innych technik wykorzystywanych w kosmetologii już od dłuższego czasu, warto wymienić mikrodermabrazję. Ta mechaniczna technika delikatnie złuszcza naskórek, przez co zwiększa jego przepuszczalność. Podobnie działa mikronakłuwanie, które powoduje, że substancje odżywcze lepiej się wchłaniają po mechanicznym wykonaniu w niej malutkich dziurek.

Bezpiecznie i skutecznie

Mgr Magdalena Najbar zaznacza również różnice w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w kosmetologii, a medycynie estetycznej. – W obu tych dziedzinach stosowane urządzenia są często oparte na wykorzystaniu tych samych zjawisk biofizycznych, jednak mają inne zastosowania i zdecydowanie inne parametry. Zabiegi kosmetologiczne mają inny cel, są delikatniejsze, działają przede wszystkim na skórę, natomiast medycyna estetyczna działa silniej i często głębiej, na tkankę podskórną, powięzi i mięśnie. Warto łączyć dobroczynne działania technologii wykorzystywanych w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Jedne działają bardziej agresywnie, a przez to realnie usuwają problem, drugie pozawalają utrzymywać efekty i przeciwdziałać pojawianiu się nowych zmian lub przygotowywać skórę do silniejszych zabiegów. Obecnie te dwie dziedziny znakomicie się uzupełniają – tłumaczy kosmetolog Triclinium.

Najnowszy sprzęt rozszerza spektrum możliwości kosmetologii, powoduje że efekty zabiegów są lepsze, a przy tym bezpieczne.

Informacje o ekspertce
Mgr Magdalena Najbar jest kosmetologiem i dietetykiem Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Stale się dokształca i zwiększa swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w konferencjach oraz blisko współpracując z dr. Markiem Wasilukiem, który mówi o niej „bez inteligencji, pracowitości, zaangażowania i pedantyzmu Magdy, Triclinium nie byłoby najbardziej przyjaznym miejscem dla pacjentów”. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ