Rola nowoczesnych technologii w kosmetologii



Rola nowoczesnych technologii w kosmetologii. Współczesna, znajdująca się na światowym poziomie kosmetologia nie mogłaby istnieć bez zabiegów opartych na najnowszych technologiach. Paleta zaawansowanych urządzeń stanowi jej integralną część i bez nich osiąganie zamierzonych efektów pielęgnacyjnych i terapeutycznych byłoby niemożliwe. Oddziaływanie urządzeń kosmetologicznych jest ograniczone do powierzchni skóry, przez co zabiegi wykonywane przy ich użyciu są bardzo mało inwazyjne i bezpieczne, ale jednocześnie dające realne efekty. To, jaką rolę spełniają nowoczesne technologie w dzisiejszej kosmetologii zdradza kosmetolog – mgr Magdalena Najbar z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Bez technologii ani rusz!

Nowoczesna kosmetologia nie ogranicza się do nakładania na twarz maseczek pielęgnacyjnych, czy oczyszczania skóry, ale posiada realne możliwości zajmowania się profilaktyką starzenia skóry i korygowania jej niewielkich defektów, a także podtrzymywania efektów mocniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jak mówi kosmetolog mgr. Magdalena Najbar z Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, dzięki terapiom kosmetologicznym już we wczesnej młodości możemy zacząć przeciwdziałać procesom starzenia.

– Kosmetologia w naszej klinice jest niezbędnym elementem nie tylko pielęgnacji, ale przede wszystkim terapii anti-aging poprawiających kondycję skóry i przygotowujących ją do zabiegów medycyny estetycznej bądź przedłużających ich efekty. Dla osiągania jak najlepszych rezultatów, posiadamy pełne spektrum metod i pracujemy przy użyciu nie tylko nowoczesnych preparatów, ale i urządzeń.

Kosmetologia w ciągu ostatnich lat bardzo mocno się rozwinęła. To w dużej mierze za sprawą wprowadzenia do niej różnych technologicznych rozwiązań, które ustaliły nowe standardy skuteczności i jakości. Część społeczeństwa w dalszym ciągu postrzega kosmetologię przez pryzmat wykonywania prostych, powierzchownych zabiegów takich jak peelingi chemiczne czy maski pielęgnacyjne.

Tymczasem patrząc na pełne spektrum zabiegów kosmetologicznych, obecnie jedynie 10-20 proc. z nich wykonuje się wyłącznie na bazie preparatów i kosmetyków, bez korzystania z nowoczesnych urządzeń. Nawet zabieg nawilżenia skóry, delikatnego napięcia czy złuszczania odbywa się teraz przy wsparciu sprzętu najnowszej generacji. Wysokiej jakości, skuteczna kosmetologia nie może funkcjonować bez urządzeń nawet bardziej niż medycyna estetyczna.

Sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii

Technologie wykorzystywane w kosmetologii przede wszystkim wspomagają kosmetologa w rozwiązaniu podstawowego problemu, jakim jest słaba przepuszczalność skóry. Skóra z biologicznego punktu widzenia jest bowiem bardzo efektywną barierą ochronną. Chroni organizm przed przenikaniem z zewnątrz drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju związków chemicznych, także tych, które chcielibyśmy wprowadzić w tkankę w celu poprawy jej kondycji. I tutaj z pomocą przychodzą właśnie nowoczesne urządzenia.

– Nasze terapie polegają często na głębokim wprowadzeniu w skórę preparatów anti-aging, które po prostym zaaplikowaniu nie mają szans wniknąć w strukturę tkanki albo nie mogą zadziałać bez aktywowania ich za pomocą urządzenia. Świetnym przykładem tego typu synergii są terapie fotodynamiczne lub peeling Black Doll, który łączy ze sobą działanie maseczki węglowej oraz lasera neodymowo-YAGowego. Węgiel ma swoje właściwości wchłaniania toksyn, nadmiaru sebum oraz zrogowaciałego naskórka. Pierwiastek ten wykazuje także działanie antybakteryjnie, przeciwzapalnie, rozjaśniające i kojące. Laser powodując rozbicie cząsteczek węgla pozwala mu silniej penetrować i dodatkowo powodować mechaniczne oczyszczanie skóry, aktywując procesy regeneracyjne. Bez urządzenia zabieg nie dałby upragnionych efektów – wyjaśnia specjalistka.

Zabiegów kosmetologicznych opartych na wykorzystaniu wyłącznie nowoczesnych urządzeń również jest wiele. Służą one m.in. do napinana skóry, przeciwdziałania cellulitowi, złuszczania naskórka, modelowania sylwetki. Wszelkiego rodzaju masaże mechaniczne za pomocą urządzeń z próżnią, RF czy laserem są o wiele prostsze do wykonania i skuteczniejsze od masaży ręcznych.

Kosmetologia dysponuje również urządzeniami, które oddziałują na głębsze warstwy skóry z zewnątrz. Przez to mogą pobudzać ją do regeneracji jednocześnie nie naruszając jej ciągłości. Nowoczesne technologie do tego celu wykorzystują w bezpieczny i bezinwazyjny sposób zazwyczaj jedno z trzech zjawisk biofizycznych, takich jak prąd RF, światło czy powietrze.




Najpopularniejsze zastosowania

Jedną z najpopularniejszych metod są ultradźwięki. Z dobrodziejstw fali ultradźwiękowej korzysta się podczas zabiegów takich jak peeling kawitacyjny. Po zwilżeniu skóry wodą i przyłożeniu końcówki zachodzi zjawisko tak zwanej kawitacji – powstają pęcherzyki powietrza, które pękając oddzielają martwy naskórek i złuszczają delikatnie warstwę rogową skóry. W przeciwieństwie do wykorzystywanego w medycynie estetycznej HIFU, ultradźwięki w przypadku kosmetologii są bezinwazyjne.

Zabieg IPL wykorzystuje z kolei falę elektromagnetyczną, jaką jest światło. Wnika ono głęboko w skórę, wywołując w niej szereg reakcji, w zależności od dostarczonej energii i użytej długości fali. Wykorzystuje się tutaj zjawisko fototermolizy, czyli zamieniania światła na ciepło. Stymuluje to określone reakcje regeneracyjne i pobudzające, co poprawia jakość skóry, przeciwdziała jej starzeniu, a nawet pozwala zniknąć mniejszym przebarwieniom. Zmiany metabolizmu komórek oraz fizjologii skóry dają efekt odmłodzenia, wyrównania kolorytu, czy umożliwiają pozbycie się rumienia.

Coraz szerzej w kosmetologii wykorzystywany jest także prąd o różnej częstotliwości, chociażby w mezoterapii bezigłowej. Pod wpływem odpowiednich impulsów elektrycznych, w skórze wytwarzają się drobne kanaliki transportowe, dzięki czemu staje się ona przepuszczalna dla aż 10 razy większych molekuł kosmetyków.

Przez tak poszerzone pory możemy podać głębiej różne lecznicze, regenerujące bądź odżywcze preparaty, które inaczej by się w ogóle nie wchłonęły. Jednocześnie zabieg ten jest zupełnie bezpieczny. Stworzone przez impuls elektryczny kanaliki transportowe w błonach komórkowych otwarte są jedynie przez 2-3 minuty, co sprawia, że mezoterapia bezigłowa jest bardzo bezpieczna, a przy tym bezbolesna i bezinwazyjna.

Podczas jonoforezy bądź sonoforezy wykorzystywane jest zjawisko polaryzacji. Odpowiednio naładowane substancje są przyciągane przez skórę jak magnes.

Z innych technik wykorzystywanych w kosmetologii już od dłuższego czasu, warto wymienić mikrodermabrazję. Ta mechaniczna technika delikatnie złuszcza naskórek, przez co zwiększa jego przepuszczalność. Podobnie działa mikronakłuwanie, które powoduje, że substancje odżywcze lepiej się wchłaniają po mechanicznym wykonaniu w niej malutkich dziurek.

Bezpiecznie i skutecznie

Mgr Magdalena Najbar zaznacza również różnice w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w kosmetologii, a medycynie estetycznej. – W obu tych dziedzinach stosowane urządzenia są często oparte na wykorzystaniu tych samych zjawisk biofizycznych, jednak mają inne zastosowania i zdecydowanie inne parametry. Zabiegi kosmetologiczne mają inny cel, są delikatniejsze, działają przede wszystkim na skórę, natomiast medycyna estetyczna działa silniej i często głębiej, na tkankę podskórną, powięzi i mięśnie. Warto łączyć dobroczynne działania technologii wykorzystywanych w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Jedne działają bardziej agresywnie, a przez to realnie usuwają problem, drugie pozawalają utrzymywać efekty i przeciwdziałać pojawianiu się nowych zmian lub przygotowywać skórę do silniejszych zabiegów. Obecnie te dwie dziedziny znakomicie się uzupełniają – tłumaczy kosmetolog Triclinium.

Najnowszy sprzęt rozszerza spektrum możliwości kosmetologii, powoduje że efekty zabiegów są lepsze, a przy tym bezpieczne.

Informacje o ekspertce
Mgr Magdalena Najbar jest kosmetologiem i dietetykiem Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Stale się dokształca i zwiększa swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w konferencjach oraz blisko współpracując z dr. Markiem Wasilukiem, który mówi o niej „bez inteligencji, pracowitości, zaangażowania i pedantyzmu Magdy, Triclinium nie byłoby najbardziej przyjaznym miejscem dla pacjentów”. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ