Karmienie piersią w miejscach publicznych



Karmienie piersią w miejscach publicznych- materiał Aliny Jedlińskiej, ambasadorki kampanii „Położna na medal”. Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym procesem żywieniowym niemowlęcia, a jednak wzbudza ogromne kontrowersje jeśli odbywa się ono w miejscach publicznych. Kobiety w dzisiejszych czasach są bardziej odważne niż kiedyś, znają swoje prawa i potrafią o nie walczyć. O karmieniu piersią w miejscach publicznych opowie Alina Jedlińska, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Prawa kobiet karmiących

Wiedzą, że polskie prawo nie zabrania karmienia w restauracjach czy też centrach handlowych lub komunikacji miejskiej, nie wstydzą się nakarmić swoje dziecko w miejscu publicznym, a wręcz stało się to bardzo normalną i naturalną formą. Przedsiębiorcy i właściciele restauracji czy jakichkolwiek obiektów publicznych, którzy wywierają presję na matce karmiącej, aby zmieniła miejsce bądź opuściła dany lokal, działają bezprawnie. Kobieta karmiąca ma prawo w tym momencie odmówić, zostać w tym miejscu, w którym przebywa i dochodzić odszkodowania od właściciela danego miejsca.

Nadal dziwi nas takie zachowanie, dlaczego ludzi to odstręcza, odpycha, budzi zdziwienie lub zgorszenie, skoro najprawdopodobniej większość z nas była karmiona piersią, ma rodzinę, posiada dziecko lub ktoś z grona naszych znajomych, przyjaciół i kolegów z pracy przerabiał ten temat. Często przekonujemy się o tym, jak sami zostajemy rodzicami.




Jak karmić w miejscach publicznych

Noworodki muszą być przystawiane do piersi bardzo często, nawet co godzinę czy też 30 minut. Gdy nadejdzie czas karmienia mama musi nakarmić swojego malucha i wtedy nie powinna się krępować, kobiety karmiące w miejscach publicznych nie robią tego specjalnie czy też ostentacyjnie. Każda mama jest odpowiednio przygotowana do karmienia, ma ubrany specjalny biustonosz do karmienia piersią, czy też rozpinaną bluzkę. Często mamy okrywają pierś np. pieluchą lub apaszką.

Każda z nas ma prawo czuć się godnie, zjeść w normalnych warunkach jak inni i nakarmić swojego brzdąca w wygodnym miejscu, a nie w toalecie, jak proponują niektóre restauracje, aby uniknąć „problemu”.

Warto również, zanim zdecydujemy się na wyjście z dzieckiem, sprawdzić listę miejsc, które sprzyjają karmieniu piersią i są odpowiednio do tego przygotowane. Coraz częściej w centrach handlowych i restauracjach znajdują się zaciszne miejsca, które zapewnią komfortową atmosferę zarówno dla mamy jak i maluszka.

Pamiętaj!

Niestety, w Polsce karmienie piersią w miejscach publicznych nie jest problemem prawnym lecz tylko społecznym i należy z tym walczyć. Mamy karmiące – róbcie swoje, to Wy najlepiej czujecie, co jest dobre dla waszych maluchów i pamiętajcie, że mleko mamy ma największą MOC!

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ