Jak budować udane relacje międzyludzkie?



Budowanie udanych relacji z innymi jest jedną z najważniejszych umiejętności życiowych. Przydaje się ona zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jest fundamentem każdego zdrowo funkcjonującego związku, przyjaźni, rodzicielstwa, czy też pracy zespołowej w firmie. Choć na co dzień przebywamy z innymi ludźmi i wydawałoby się, że sztukę nawiązywania relacji z nimi mamy opanowaną, to jednak pozory mylą, bo z moich doświadczeń wynika, że jest to jedna z najtrudniejszych kompetencji do przyswojenia.

Budując zatem udane relacje z innymi, należy pamiętać o kilku aspektach:

1. Daj się poznać innym

Nie mam na myśli tego, żebyś była wylewna na pierwszym spotkaniu i opowiadała wszystko o sobie (zostaw coś na później), chodzi raczej o bycie sobą i pokazanie tego, kim naprawdę jesteś. Nie staraj się przypodobać innym na siłę i nie odgrywaj kogoś, kim wcale nie jesteś – ludzie wyczuwają to, jeśli ktoś jest sztuczny. Zachowuj się naturalnie i w zgodzie ze sobą.

2. Nie ufaj „na ślepo” swojemu pierwszemu wrażeniu

Zachowaj otwarty umysł i nie oceniaj innych zbyt surowo po pierwszym spotkaniu. W końcu ile razy zdarzyło Ci się, że Twoje pierwsze wrażenie było mylne? Bądź otwarta na nowe kontakty, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby poznać swojego rozmówcę i bacznie obserwuj swoje otoczenie.

3. Efektywnie komunikuj się z rozmówcą

Wyrażaj się jasno i precyzyjnie, bez zbędnego owijania w bawełnę. Mów pewnym tonem głosu, wydobywającym się prosto z przepony. Nie układaj sobie w głowie wyimaginowanych historii na temat tego, co kto miał na myśli, tylko wyciągaj wnioski z dyskusji opierając się na faktach i to właśnie na tym poziomie komunikuj się z innymi. Zadbaj też o mowę swojego ciała tak, aby była ona spójna z tym, co chcesz przekazać drugiej stronie.




4. Bądź pozytywna

Komunikując się z innymi nie narzekaj i nie użalaj się nad sobą. Postaraj się być entuzjastyczna i wraz ze swoim rozmówcą skupiajcie się na pozytywnych rzeczach. Koncentrowanie się na negatywnych kwestiach spowoduje, że obydwoje zaczniecie się niepotrzebnie tym nakręcać, a Wasze spotkanie przestanie przebiegać w przyjemnej atmosferze.

5. Poświęć uwagę swojemu rozmówcy

Szczerze zainteresuj się drugą osobą. Zachowaj kontakt wzrokowy i zadawaj pytania. A co najważniejsze – aktywnie słuchaj. Chyba znasz powiedzenie „mowa jest srebrem a milczenie złotem”? Ono świetnie się sprawdza i dzięki takiej postawie szybko zyskasz sobie sympatię i szacunek innych.

6. Bądź asertywna

W relacjach z innymi pamiętaj też o sobie samej i o tym, żebyś czuła się komfortowo w tej sytuacji. Ustal swoje granice, a kiedy zauważysz, że ktoś je przekracza, śmiało to komunikuj drugiej stronie. Jeśli czujesz, że nie powinnaś się na coś zgodzić, to nie unikaj odpowiedzi, tylko pewnie i stanowczo powiedz „nie”.

Przedstawione przeze mnie zasady są uniwersalne, a zatem możesz je stosować niezależnie od tego, z kim przyjdzie Ci się komunikować. Jeśli będziesz z nich korzystać na co dzień, to nie tylko zaczniesz budować trwałe relacje z innymi, ale też sama będziesz się w nich dobrze czuła. Co więcej, będziesz bardziej świadomie wybierać osoby, które mają należeć do Twojego otoczenia. Nie musisz przecież lubić się ze wszystkimi. Wystarczy Ci to, abyś miała w swoim gronie osoby, na których możesz polegać i którym ufasz.

Jeśli czujesz, że chciałabyś popracować nad budowaniem lepszych relacji z innymi, skontaktuj się ze mną: sylwiazuber@zubercoaching.pl – chętnie przeczytam, co masz mi do napisania i znajdziemy dla Ciebie takie rozwiązanie, żebyś była szczęśliwa.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ