Jak budować udane relacje międzyludzkie?



Budowanie udanych relacji z innymi jest jedną z najważniejszych umiejętności życiowych. Przydaje się ona zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jest fundamentem każdego zdrowo funkcjonującego związku, przyjaźni, rodzicielstwa, czy też pracy zespołowej w firmie. Choć na co dzień przebywamy z innymi ludźmi i wydawałoby się, że sztukę nawiązywania relacji z nimi mamy opanowaną, to jednak pozory mylą, bo z moich doświadczeń wynika, że jest to jedna z najtrudniejszych kompetencji do przyswojenia.

Budując zatem udane relacje z innymi, należy pamiętać o kilku aspektach:

1. Daj się poznać innym

Nie mam na myśli tego, żebyś była wylewna na pierwszym spotkaniu i opowiadała wszystko o sobie (zostaw coś na później), chodzi raczej o bycie sobą i pokazanie tego, kim naprawdę jesteś. Nie staraj się przypodobać innym na siłę i nie odgrywaj kogoś, kim wcale nie jesteś – ludzie wyczuwają to, jeśli ktoś jest sztuczny. Zachowuj się naturalnie i w zgodzie ze sobą.

2. Nie ufaj „na ślepo” swojemu pierwszemu wrażeniu

Zachowaj otwarty umysł i nie oceniaj innych zbyt surowo po pierwszym spotkaniu. W końcu ile razy zdarzyło Ci się, że Twoje pierwsze wrażenie było mylne? Bądź otwarta na nowe kontakty, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby poznać swojego rozmówcę i bacznie obserwuj swoje otoczenie.

3. Efektywnie komunikuj się z rozmówcą

Wyrażaj się jasno i precyzyjnie, bez zbędnego owijania w bawełnę. Mów pewnym tonem głosu, wydobywającym się prosto z przepony. Nie układaj sobie w głowie wyimaginowanych historii na temat tego, co kto miał na myśli, tylko wyciągaj wnioski z dyskusji opierając się na faktach i to właśnie na tym poziomie komunikuj się z innymi. Zadbaj też o mowę swojego ciała tak, aby była ona spójna z tym, co chcesz przekazać drugiej stronie.




4. Bądź pozytywna

Komunikując się z innymi nie narzekaj i nie użalaj się nad sobą. Postaraj się być entuzjastyczna i wraz ze swoim rozmówcą skupiajcie się na pozytywnych rzeczach. Koncentrowanie się na negatywnych kwestiach spowoduje, że obydwoje zaczniecie się niepotrzebnie tym nakręcać, a Wasze spotkanie przestanie przebiegać w przyjemnej atmosferze.

5. Poświęć uwagę swojemu rozmówcy

Szczerze zainteresuj się drugą osobą. Zachowaj kontakt wzrokowy i zadawaj pytania. A co najważniejsze – aktywnie słuchaj. Chyba znasz powiedzenie „mowa jest srebrem a milczenie złotem”? Ono świetnie się sprawdza i dzięki takiej postawie szybko zyskasz sobie sympatię i szacunek innych.

6. Bądź asertywna

W relacjach z innymi pamiętaj też o sobie samej i o tym, żebyś czuła się komfortowo w tej sytuacji. Ustal swoje granice, a kiedy zauważysz, że ktoś je przekracza, śmiało to komunikuj drugiej stronie. Jeśli czujesz, że nie powinnaś się na coś zgodzić, to nie unikaj odpowiedzi, tylko pewnie i stanowczo powiedz „nie”.

Przedstawione przeze mnie zasady są uniwersalne, a zatem możesz je stosować niezależnie od tego, z kim przyjdzie Ci się komunikować. Jeśli będziesz z nich korzystać na co dzień, to nie tylko zaczniesz budować trwałe relacje z innymi, ale też sama będziesz się w nich dobrze czuła. Co więcej, będziesz bardziej świadomie wybierać osoby, które mają należeć do Twojego otoczenia. Nie musisz przecież lubić się ze wszystkimi. Wystarczy Ci to, abyś miała w swoim gronie osoby, na których możesz polegać i którym ufasz.

Jeśli czujesz, że chciałabyś popracować nad budowaniem lepszych relacji z innymi, skontaktuj się ze mną: sylwiazuber@zubercoaching.pl – chętnie przeczytam, co masz mi do napisania i znajdziemy dla Ciebie takie rozwiązanie, żebyś była szczęśliwa.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ