Zaburzenia i wady mowy o podłożu neurologicznym – jak możemy pomóc naszym dzieciom?



Zaburzenia mowy u dzieci to pewne nieprawidłowości, które powodują kłopoty z poprawnym wysławianiem się i wymawianiem poszczególnych głosek. Przypadkami tego typu zajmują się zarówno lekarze, ale także logopedzi, psychologowie czy nawet lingwiści. Czy z takich problemów się wyrasta? Specjaliści przestrzegają – z wizytą kontrolną nie należy zwlekać. Wady wymowy są bowiem często przyczyną niepowodzeń szkolnych, mogą utrudniać kontakty z rówieśnikami czy doprowadzić do dysleksji, dysgrafii czy dysortografii.

Obserwując rozwój naszego dziecka często zastanawiamy się czy przebiega on prawidłowo. Mówienie to umiejętność, którą dzieci nabywają najwolniej i najpóźniej, w porównaniu do innych zdolności motorycznych. Zazwyczaj rozwój mowy dziecka kończy się pomiędzy 5. a 6. rokiem życia. Dobra wymowa, zakres słownictwa jakim posługują się nasze pociechy, często wpływa także na ich późniejsze sukcesy szkolne i zawodowe.

Dlatego jeśli zauważamy, że nasze dzieci mówią bardzo mało, niewyraźnie lub nieskładnie, nie czekajmy aż problem „minie”. Niestety takie przeczekanie sprzyja utrwalaniu wady i powoduje, że jej likwidacja będzie wymagała więcej czasu i pracy. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i dzieci mieli świadomość konieczności walczenia z wadami wymowy w odpowiednim, czyli jak najwcześniejszym wieku.

Wady wymowy – z czego wynikają i jak się objawiają?

Do głównych przyczyn występowania wad wymowy należą zmiany anatomiczne w obrębie ust, czyli aparatu artykulacyjnego, nieprawidłowa praca narządów mowy, a nawet warunki środowiskowe, w jakich dorasta nasze dziecko. Oczywiście problemów z mówieniem możemy nie zauważyć od razu (np. u niemowlęcia trudno jest to samodzielnie określić).

Jeśli jednak obserwujemy, że nasze 3-letnie dziecko nie mówi wcale lub 4-latek mówi zdecydowanie mniej niż jego rówieśnicy, może to sygnalizować problem. Ponadto, naszą uwagę powinny zwrócić sytuacje, gdy nasze dziecko np. mówi nawykowo przez nos, zacina się, jąka czy powtarza sylaby. Do najczęściej występujących wad należy właśnie seplenienie, nieprawidłowa wymowa głoski „r”, mowa bezdźwięczna i nosowanie. O zaburzeniach może informować również zauważalny brak kontroli nad pracą buzi, czyli np. nadmierne ślinienie się.

Specjalista, pracując z dzieckiem wykonuje z nim ćwiczenia słuchowe, które polegają na poszerzaniu rozumienia słuchowego. Ponadto ważne są zajęcia, podczas których dziecko będzie miało możliwość stałego poprawiania wymowy poszczególnych głosek, wyrazów czy całych zdań – komentuje psycholog Paulina Mikołajczyk z Centrum Medycznego Damiana.




Zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym – co to oznacza?

Czasem zaburzenia w prawidłowym wymawianiu słów są związane z problemami w obrębie układu nerwowego, powstałymi na skutek różnego rodzaju uszkodzeń neurologicznych (wypadków, urazów, chorób, czynników rozwojowych i okołoporodowych), które utrudniają, a czasem uniemożliwiają opanowanie prawidłowej zdolności mowy. Wtedy, po pomoc należy udać się do neurologopedy, który zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy i języka.

Specjalista będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie dla osób (zarówno dorosłych, jak i dzieci), które cierpią na afazję, dysfazję, anartię, dyzartię, dysologię, porażenie mózgowe, autyzm czy mutyzm. Oczywiście odpowiednia metoda leczenia jest dobierania indywidualnie do każdego pacjenta. Formę terapii wyznaczają czynniki takie jak wiek dziecka oraz stopień i charakter występujących zaburzeń mowy.

Co daje terapia i jakie choroby możemy leczyć?

W codziennej pracy z pacjentami najważniejsze jest, aby odpowiednio zidentyfikować problem i na tej podstawie poprowadzić skuteczną terapię logopedyczną – udzielając przy tym niezbędnych porad i dobierając właściwy zestaw ćwiczeń. Neurologopedia zajmuje się m.in. leczeniem afazji i zaburzeń afatycznych, które najprościej oznaczają niemożność posługiwania się mową, mimo że dana osoba kiedyś posiadała tę umiejętność.

Ponadto, zajmujemy się także terapią dzieci z alalią, czyli z neurologicznymi zaburzeniami mowy, które pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem nauki mówienia. Dzięki pomocy neurologopedy możliwe jest również niwelowanie problemów związanych z autyzmem, zespołem Aspergera czy jąkaniem. Głównym celem terapii neurologopedycznej jest rozbudowanie zasobu słownictwa czynnego i biernego, usprawnienie motoryki narządów mowy, poprawienie funkcji językowej, oddechowej czy fonacyjnej. Niekiedy zdarza się, że konieczne jest wypracowanie alternatywnych sposobów komunikacyjnych – komentuje psycholog Paulina Mikołajczyk z Centrum Medycznego Damiana.

Pamiętajmy, że zaburzenia i wady mowy to nieprawidłowości, które prowadzą do trudności w komunikowaniu się, co niestety może wpływać negatywnie na komfort i jakość życia, dlatego możliwie jak najszybsze podjęcie terapii ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które często pojawiają się na przełomie jesieni i zimy.…
CZYTAJ

Nie daj się zimie – zatroszcz się o dłonie 
z nowym kremem do rąk z serii Epoch od Nu Skin®

Zima to trudny czas dla naszych dłoni. Mróz, wiatr, różnice temperatur i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powodują, że skóra…
CZYTAJ

OnlyBio otworzyła strefę fryzjerską w Be Happy Museum w Warszawie 
i Krakowie

Gdzie marzenia stają się rzeczywistością? Gdzie możemy poczuć się jak w świecie szczęścia i iluzji? Na kulturalnej mapie Warszawy i…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat…
CZYTAJ

Mapa do lepszej przyszłości

Jak grupa rodziców tworzy system wsparcia dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami i ich bliskich, pomagając im odnaleźć się w Polsce.…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych warzyw i owoców? Słońce stymuluje produkcję witaminy D,…
CZYTAJ

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do intensywnego wysiłku fizycznego, towarzyszącego maratonowi. Proces terapeutyczny jest…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, a 63% w ogóle nie monitoruje swojego cyklu…
CZYTAJ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki,…
CZYTAJ