Fizjoterapia w ciąży i po porodzie – kiedy zgłosić się do specjalisty?



Fizjoterapia w ciąży i po porodzie – kiedy zgłosić się do specjalisty? Bóle kręgosłupa i stawów, napięcie mięśni, a do tego stres – ciąża niewątpliwie wpływa na życie kobiety. Niektórym dolegliwościom można jednak zaradzić, a przynajmniej je zminimalizować, decydując się na rehabilitację.

Ciąża to okres ogromnych zmian w życiu, a także w ciele kobiety. Coraz większy brzuch zmienia środek ciężkości, co stanowi niemałe obciążenie kręgosłupa, szczególnie dla jego dolnej części. Wzrastająca waga przeciąża stawy, prowadząc do obrzęków kończyn. Jeśli dodać do tego zmiany hormonalne, sugestia powinna wydawać się oczywista. W czasie ciąży warto zadbać nie tylko o zdrową dietę, bezpieczeństwo własne i dziecka, ale również o własne samopoczucie.

Kiedy rehabilitacja w ciąży?

Rehabilitacja, choć kojarzy się raczej z kontuzjami, to tak naprawdę panaceum na wiele fizycznych dolegliwości, które towarzyszą także kobiecie w okresie ciąży. Warto tu wspomnieć chociażby o najczęstszych z nich, jak bóle kręgosłupa czy stawów obwodowych, obrzęki kończyn, napięcie mięśni czy bóle karku oraz głowy. Aby je znacząco ograniczyć, warto skusić się na profesjonalną rehabilitację, przy czym w czasie ciąży stosuje się jedynie nieinwazyjne metody fizjoterapeutyczne.

– Kobietom spodziewającym się dziecka można zaproponować np. masaż, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe czy terapie tkanek miękkich . Coraz większą popularnością cieszy się też kinesiotaping – metoda plastrowania ciała, która w ciąży ma głównie za zadanie zmniejszyć obrzęki, odciążyć kręgosłup czy złagodzić jego bóle – mówi Magdalena Chmielińska, fizjoterapeutka terapii kobiet w ciąży i połogu Centrum Rehabilitacji Activ.

Wizyta u fizjoterapeuty w czasie ciąży pozwala również dobrać odpowiednie ćwiczenia, które kobiety mogą wykonywać w domu. Delikatna gimnastyka jest w stanie zredukować bóle kręgosłupa, napięcie mięśni, utrzymać sprawność fizyczną, a co najważniejsze przygotować ciało do porodu.

Przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń oraz wizytą w gabinecie fizjoterapii należy oczywiście skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Terapia i ćwiczenia są możliwe bowiem dopiero po wykluczeniu przeciwwskazań do rehabilitacji.




Po porodzie

Połóg to czas regeneracji i odnowy ciała po ciąży i porodzie. Warto wtedy skupić się nie tylko na nowonarodzonym dziecku, ale także na sobie! W ciele kobiety zachodzi wówczas wiele zmian, które przybliżają organizm do powrotu do stanu sprzed ciąży.

Ze względu na wysoki poziom relaksyn, czyli hormonów wpływających na rozluźnienie więzadeł i mięśni szczególnie brzucha i mięśni dna miednicy, ciało kobiety jest bardziej plastyczne i podatne na modelowanie. Dlatego te właściwości warto wykorzystać i wdrożyć odpowiednie działania fizjoterapeutyczne w celu eliminacji nieprawidłowości okresu okołoporodowego.

– Fizjoterapia połogowa obejmuje głównie diagnostykę, terapię i profilaktykę dolegliwości związanych z tym okresem – tłumaczy Magdalena Chmielińska z Centrum Rehabilitacji Activ. – W zależności od potrzeb, dobieramy odpowiednie leczenie. Dolegliwości z jakimi zgłaszają się młode mamy po porodzie dotyczą głównie bólów kręgosłupa, rozejścia mięśni prostych brzucha, dyskomfortu z powodu blizny po cięciu cesarskim czy nacięciu krocza, nietrzymania moczu czy obniżenia narządów. Ważnym elementem fizjoterapii poporodowej jest zastosowanie odpowiednich ćwiczeń w celu bezpiecznego powrotu do formy.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ