Cała prawda o piegach!



Cała prawda o piegach! Jedni je kochają, inni nienawidzą – temat piegów powraca jak bumerang, szczególnie przed nadejściem lata, kiedy ów problem daje najczęściej o sobie znać. Co powoduje powstawanie piegów i jak temu zapobiegać i czy w ogóle jest to możliwe?

Piegi to nic innego jak zaburzenie rozłożenie barwnika w skórze, spowodowane szybką syntezą melatoniny przez melanocyty. Małe, jasnobrązowe piegi mogą być widoczne cały czas, natomiast te większe, ciemniejsze i o nieregularnych brzegach pojawiają się zwykle wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skłonność do pojawiania się piegów ma podłoże genetyczne i ujawnia się dopiero u kilkuletnich dzieci lub nawet później. Statystycznie najczęściej występuje ona u osób o jasnej karnacji, rudnych włosach i zielonych oczach.

Jak zapobiegać piegom?

Nadzwyczaj często piegi ciemnieją, gdy promienie słoneczne pobudzają melanocyty do bardziej wytężonej pracy. Z tego też powodu zapobieganie tej przypadłości polega głównie na stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. Osoby o jasnej karnacji zmagające się z piegami, szczególnie, że występuje u nich też wyższe ryzyko chorób nowotworowych skóry, powinny unikać przebywania na słońcu w samo południe, nosić kapelusz z dużym rondem, a także stosować kremy przeciwsłoneczne z SPF 30 lub jeszcze lepiej – SPF 50.

Sposoby na usuwanie piegów

Piegi mogą, ale nie muszą ciemnieć pod wpływem ekspozycji na słońce. Tym trudniejsze bywa ich wyeliminowanie. Nie jest ono jednak niemożliwe, ponieważ skuteczne jest już nawet kilkumiesięczne stosowanie kremów z rozjaśniającymi kwasami, niekiedy połączone z terapią retinoidami. Osoby traktujące piegi jako mankament urody coraz częściej poszukują też pomocy w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie jednym z wykorzystywanych rozwiązań jest fototerapia z zastosowaniem światła LED.




Laser na piegi – jaki?

Od lat za najskuteczniejszą metodę usuwania piegów uchodzi laseroterapia Nd:Yag. Laser neodymowo-yagowy wysyłka pulsującą wiązkę promieniowania podczerwieni bezpośrednio do obszarów poddanych leczeniu, podgrzewając barwnik i prowadząc do jego rozbicia. Jeszcze lepsze efekty daje połączenie technologii Nd:Yag z falą aleksandrytową, jak to ma miejsce w laserze Sandro Dual. Dwie długości fal zapewniają większą skuteczność i wyższe bezpieczeństwo.

I po piegach

– Laser Sandro Dual umożliwia wykonywanie zabiegów w trybie Hybrid Mode Technology, czyli łączenie dwóch długości fal, aleksandrytowej i neodymowoyagowej, z wybranym interwałem czasowym, dostosowanym m.in. do fototypu skóry oraz zawartości melaniny w skórze. Możliwość doboru czasu trwania impulsu czy częstotliwości ich powtarzania pozwala osiągnąć lepsze rezultaty przy zachowaniu wyższego bezpieczeństwa – mówi dr Wojciech Drzazga z Kliniki Pawlikowski.

Terapie laserowe wymagają oczywiście wykonania serii zabiegów, jednak dobierając odpowiednie urządzenie, można ją znacząco skrócić. Lekarz zapytany o usuwanie piegów może również zaproponować terapie łączone, np. zastosowanie wspomnianej już fototerapii i peelingu chemicznego. Najważniejsze, by niezależnie od zastosowanej metody, pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – zabiegi estetyczne przez jakiś czas uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, które są w końcu przyczyną ciemnienia piegów.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ