Cała prawda o piegach!
Cała prawda o piegach! Jedni je kochają, inni nienawidzą – temat piegów powraca jak bumerang, szczególnie przed nadejściem lata, kiedy ów problem daje najczęściej o sobie znać. Co powoduje powstawanie piegów i jak temu zapobiegać i czy w ogóle jest to możliwe?
Piegi to nic innego jak zaburzenie rozłożenie barwnika w skórze, spowodowane szybką syntezą melatoniny przez melanocyty. Małe, jasnobrązowe piegi mogą być widoczne cały czas, natomiast te większe, ciemniejsze i o nieregularnych brzegach pojawiają się zwykle wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skłonność do pojawiania się piegów ma podłoże genetyczne i ujawnia się dopiero u kilkuletnich dzieci lub nawet później. Statystycznie najczęściej występuje ona u osób o jasnej karnacji, rudnych włosach i zielonych oczach.
Jak zapobiegać piegom?
Nadzwyczaj często piegi ciemnieją, gdy promienie słoneczne pobudzają melanocyty do bardziej wytężonej pracy. Z tego też powodu zapobieganie tej przypadłości polega głównie na stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. Osoby o jasnej karnacji zmagające się z piegami, szczególnie, że występuje u nich też wyższe ryzyko chorób nowotworowych skóry, powinny unikać przebywania na słońcu w samo południe, nosić kapelusz z dużym rondem, a także stosować kremy przeciwsłoneczne z SPF 30 lub jeszcze lepiej – SPF 50.
Sposoby na usuwanie piegów
Piegi mogą, ale nie muszą ciemnieć pod wpływem ekspozycji na słońce. Tym trudniejsze bywa ich wyeliminowanie. Nie jest ono jednak niemożliwe, ponieważ skuteczne jest już nawet kilkumiesięczne stosowanie kremów z rozjaśniającymi kwasami, niekiedy połączone z terapią retinoidami. Osoby traktujące piegi jako mankament urody coraz częściej poszukują też pomocy w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie jednym z wykorzystywanych rozwiązań jest fototerapia z zastosowaniem światła LED.
Laser na piegi – jaki?
Od lat za najskuteczniejszą metodę usuwania piegów uchodzi laseroterapia Nd:Yag. Laser neodymowo-yagowy wysyłka pulsującą wiązkę promieniowania podczerwieni bezpośrednio do obszarów poddanych leczeniu, podgrzewając barwnik i prowadząc do jego rozbicia. Jeszcze lepsze efekty daje połączenie technologii Nd:Yag z falą aleksandrytową, jak to ma miejsce w laserze Sandro Dual. Dwie długości fal zapewniają większą skuteczność i wyższe bezpieczeństwo.
I po piegach
– Laser Sandro Dual umożliwia wykonywanie zabiegów w trybie Hybrid Mode Technology, czyli łączenie dwóch długości fal, aleksandrytowej i neodymowoyagowej, z wybranym interwałem czasowym, dostosowanym m.in. do fototypu skóry oraz zawartości melaniny w skórze. Możliwość doboru czasu trwania impulsu czy częstotliwości ich powtarzania pozwala osiągnąć lepsze rezultaty przy zachowaniu wyższego bezpieczeństwa – mówi dr Wojciech Drzazga z Kliniki Pawlikowski.
Terapie laserowe wymagają oczywiście wykonania serii zabiegów, jednak dobierając odpowiednie urządzenie, można ją znacząco skrócić. Lekarz zapytany o usuwanie piegów może również zaproponować terapie łączone, np. zastosowanie wspomnianej już fototerapii i peelingu chemicznego. Najważniejsze, by niezależnie od zastosowanej metody, pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – zabiegi estetyczne przez jakiś czas uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, które są w końcu przyczyną ciemnienia piegów.