Jak przygotować stopy do lata?



Jak przygotować stopy do lata? Coraz cieplejsze dni sprzyjają noszeniu lekkich i bardziej przewiewnych butów. Często się jednak okazuje, że nasze stopy są dalekie od ideału i zdecydowanie nie są gotowe na wiosenne odkrycie. Skóra nie jest tak gładka i nawilżona jakbyśmy chciały, co nie tylko wpływa na ich estetykę, ale może również pogarszać komfort chodzenia. Jednak nic straconego! Podolog z FootMedica Sylwia Śląskiewicz radzi, jak zadbać o stopy jeszcze przed wakacjami.

„Zimą nasze stopy były narażone na działanie bardzo niekorzystnych czynników, takich jak: mróz, przegrzanie czy przemoczenie. Jeśli nie aplikowaliśmy wtedy bogatych kremów i odżywczych maseczek oraz nie dbaliśmy o odpowiednią higienę i wentylacje – teraz nasze stopy mogą wymagać intensywnej i systematycznej kuracji” – mówi Sylwia Śląskiewicz, podologa z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Domowa pielęgnacja stóp

Jak często myślisz o swoich stopach? Pamiętasz, by nałożyć maseczkę po ciężkim dniu i odpowiednio nawilżyć przed snem? Jeśli nie, to jest właśnie odpowiedni moment by odwdzięczyć się swoim stopom i wspierać je w codziennym wysiłku.

Codziennie

Nakładaj krem do stóp, aby zregenerować suchą skórę. Dobry krem będzie zawierał składniki aktywne jak: aloes, mocznik, masło shea, alantoina, D-pantenol, witamina A oraz E. Równie pomocnymi składnikami będą olejki z drzewa herbacianego czy też z lawendy. W przypadku widocznie wysuszonej skóry, polecane jest nakładanie grubszej warstwy bogatego kremu na stopy, a następnie założenie bawełnianych skarpetek i zostawienie preparatu na noc.

Używaj antyperspirantów, jeśli masz problemy z nadmiernie pocącymi się stopami. Wybierz te specjalnie przeznaczone do tej części ciała.

2-3 razy w tygodniu rób kąpiele stóp z olejkami natłuszczającymi – np. olejkiem cynamonowym, który zmiękczy zrogowaciały naskórek. Powinny trwać ok. 10-15 minut.

Jeśli masz problem z nadpotliwością stóp:

Stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych – np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej.

Raz w tygodniu rób peeling stóp – pozwala na bieżąco ścierać martwy naskórek. Poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu nabiera ona znacznie zdrowszego wyglądu i staje się bardziej elastyczna. Ponadto oczyszczając skórę z zanieczyszczeń i obumarłego naskórka, przygotowujemy ją do lepszego wchłaniania się maski lub kremu nawilżającego.

Nakładaj maseczkę na stopy – mocno wysuszona skóra to zadanie dla maski z cząsteczkami mikrosrebra, olejem bawełnianym, witaminą E, masłem shea, mocznikiem oraz lanoliną. Te składniki zapewniają doskonałe nawilżenie skóry i jej regenerację. Z kolei mikrosrebro i pathenol działają łagodząco. Maskę nakłada się bezpośrednio na skórę stóp, które następnie owija się folią i pozostawia na 15 minut. Taki zabieg najlepiej stosować po wykonaniu peelingu. 




Pielęgnacja stóp w gabinecie podologicznym

Czasami domowa pielęgnacja może okazać się niewystarczająca lub nawet niewskazana. Gdy Twoje stopy wymagają pomocy specjalisty lub po prostu chcesz zapewnić im fachową regenerację – podpowiadamy, za jakie zbiegi Twoje stopy będą Ci wdzięczne.

Na piękne i gładkie stopy oraz zmiany skórne, jak odciski i modzele wybierz:

pedicure podologiczny – jest zabiegiem pielęgnacyjno-leczniczym przeznaczonym zarówno dla stóp ze zmianami, jak i zupełnie zdrowych. Jest to pedicure bardziej specjalistyczny niż ten wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Korzystając z profesjonalnych narzędzi, np. skalpela, dłuta lub odpowiednio dobranych frezów, będących uzupełnieniem frezarki podologicznej, podolog usuwa wszelkie zmiany oraz złuszcza naskórek.

Na zniszczone paznokcie lub grzybicę paznokci wybierz:

laserową regenerację paznokci – osłabiona, przebarwiona i wysuszona płytka paznokci może potrzebować regeneracji. Nakładanie warstw kolorowego lakieru może w tym wypadku tylko zaszkodzić. Jeżeli potrzebujemy szybkiego wzmocnienia, warto udać się na laserową regenerację paznokci laserem LUNULA, który pobudza procesy immunologiczne organizmu, sprawiając, że paznokieć staje się mocny i mniej podatny na wpływ czynników zewnętrznych. Natomiast w przypadku grzybicy już 4 zabiegi mogą wystarczyć, by bez uszkodzenia paznokcia pozbyć się schorzenia.

Na pękające pięty wybierz:

wizytę u podologa – jeżeli na piętach powstają szczeliny sięgające głębiej niż pierwsze partie naskórka lub pojawia się ból przy chodzeniu – należy bezzwłocznie udać się do gabinetu podologicznego. Poprzez uszkodzony naskórek mogą również przenikać bakterie i wirusy.

Specjalista usuwa warstwy zrogowaciałej skóry, a następnie wykonuje opatrunek z maścią regenerująca lub, jeśli zachodzi potrzeba i pęknięcia są głębokie, przy pomocy preparatów przeznaczonych do gojenia ran. Zabezpiecza również pięty materiałami odciążającymi, co umożliwi pełną regenerację tego miejsca.

Na nadpotliwość stóp wybierz:

jonoferezę –jest to bezbolesna terapia zmniejszająca aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Jeden zabieg trwa ok. 20 min i wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu.

„Pamiętajmy, że ogromny wpływ na skórę naszych stóp ma również obuwie, w jakim chodzimy. Kupując buty, zwracajmy uwagę na to, by były wyprodukowane z naturalnych materiałów, jak skóra czy płótno oraz były dobrze dopasowane. Jest to szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, kiedy to stopy częściej się pocą, a w zbyt dopasowanych butach narażone są na otarcia i tworzenie się pęcherzy” – przestrzega Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ