Burger czy falafel? A trzeba wybierać?



Burger czy falafel? A trzeba wybierać? Są takie dni, kiedy marzysz tylko o tym, by zatopić zęby w soczystym burgerze. Jednocześnie tęsknisz za smakiem klasycznego falafela, z jego orientalnymi przyprawami i dodatkiem orzeźwiającej pietruszki. Jak pogodzić te dwa pragnienia? Przyrządzając falafelowego burgera!

Choć zazwyczaj ukrywa się w picie pełnej warzyw i sosów, falafel to potrawa o ogromnym potencjale. Spotkać go można zarówno w formie niewielkich, „odręcznie” toczonych kuleczek, jak i równiutkich talarków prosto z foremki. To oczywiście doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią jedzenie na jeden kęs, dostosowane rozmiarem do możliwości aparatu gębowego przeciętnego człowieka. Dla ambitnych, których przed jedzeniem nie powstrzymują gabaryty ani chwilowa niewygoda, stworzono burgery!

Przemiana falafeli w burgery skutkuje nie tylko pysznym, sycącym daniem, łączącym cenne wartości odżywcze z uwielbianym na całym świecie smakiem. Zyskamy także dużą oszczędność czasu! W końcu uformowanie czterech dużych kotletów jest dużo mniej czasochłonne, niż pieczołowite turlanie niewielkich kuleczek. Jeśli przezornie zaopatrzyliśmy się w gotową mieszankę do smażenia falafeli, jak Falafel Mix od Jasmeen, czas przygotowania tego wyjątkowego burgera skraca się o kolejne cenne chwile. Wystarczy wymieszać miks z wodą i pozwolić mące z ciecierzycy i orientalnym przyprawom wchłonąć wilgoć i osiągnąć właściwą konsystencję.

Masa, z której powstają falafele, różni się od mikstury, z której przyrządzana jest większość warzywnych burgerów. Podczas gdy kotlet z fasoli lub buraka wymaga dodatku spoiwa w postaci jajka lub siemienia lnianego, odpowiednio przygotowana masa z ciecierzycy gwarantuje, że nasz burger utrzyma właściwy kształt. Podobnie jak w przypadku falafeli w standardowym rozmiarze, możemy go usmażyć w dużej ilości oleju. Jeśli zdecydujemy się przygotować burgery w wersji fit, wystarczy lekko naoliwić kotlety i papier, na którym będą rumienić się w piekarniku.

Ponieważ przyrządzenie burgera z Falafel Miksu jest dziecinnie proste, warto poświęcić trochę zaoszczędzonego czasu na skomponowanie doskonałego sosu, który zwiąże smakiem wszystkie składniki.




Harissa Mayo

Składniki:

– ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
– 3 czubate łyżki majonezu
– 3 łyżeczki harissy, np. od Jasmeen
– Pół łyżeczki kuminu/kminu rzymskiego
– 1 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Przygotowanie:

Podczas gdy na patelni lub w piekarniku złocą się falafelowe burgery, przygotuj dodatki. Jeśli znajduje się wśród nich ser, nałóż go na burgery na chwilę przed wyjęciem ich z piekarnika lub zdjęciem z patelni, aby zdążył się lekko roztopić. Pozostałe dodatki powinny uwzględniać coś chrupiącego, coś soczystego i… wszystko, co lubisz najbardziej.

Kluczem do komponowania idealnego burgera jest kolejność, w której te wszystkie składniki układać będziesz na bułce. Na początku, na spodniej części pieczywa powinna wylądować porcja przygotowanego zawczasu pikantnego majonezu. Następnie zdrowa dawka zieleniny – jarmuż, szpinak lub rukola, a na nich – świeżo upieczony lub wysmażony burger – serem do góry.

Bezpośrednio na burgerze nie kładziemy wilgotnego pomidora – lepiej sprawdzą się tam krążki cebuli, pieczarki czy plastry kiszonych ogórków. Na nich ląduje kolejna warstwa zieleniny, soczysty pomidor i chrupiące kiełki. Kompozycję powinna zamknąć hojnie wysmarowana keczupem lub majonezem bułka. Smacznego!

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ