Burger czy falafel? A trzeba wybierać?



Burger czy falafel? A trzeba wybierać? Są takie dni, kiedy marzysz tylko o tym, by zatopić zęby w soczystym burgerze. Jednocześnie tęsknisz za smakiem klasycznego falafela, z jego orientalnymi przyprawami i dodatkiem orzeźwiającej pietruszki. Jak pogodzić te dwa pragnienia? Przyrządzając falafelowego burgera!

Choć zazwyczaj ukrywa się w picie pełnej warzyw i sosów, falafel to potrawa o ogromnym potencjale. Spotkać go można zarówno w formie niewielkich, „odręcznie” toczonych kuleczek, jak i równiutkich talarków prosto z foremki. To oczywiście doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią jedzenie na jeden kęs, dostosowane rozmiarem do możliwości aparatu gębowego przeciętnego człowieka. Dla ambitnych, których przed jedzeniem nie powstrzymują gabaryty ani chwilowa niewygoda, stworzono burgery!

Przemiana falafeli w burgery skutkuje nie tylko pysznym, sycącym daniem, łączącym cenne wartości odżywcze z uwielbianym na całym świecie smakiem. Zyskamy także dużą oszczędność czasu! W końcu uformowanie czterech dużych kotletów jest dużo mniej czasochłonne, niż pieczołowite turlanie niewielkich kuleczek. Jeśli przezornie zaopatrzyliśmy się w gotową mieszankę do smażenia falafeli, jak Falafel Mix od Jasmeen, czas przygotowania tego wyjątkowego burgera skraca się o kolejne cenne chwile. Wystarczy wymieszać miks z wodą i pozwolić mące z ciecierzycy i orientalnym przyprawom wchłonąć wilgoć i osiągnąć właściwą konsystencję.

Masa, z której powstają falafele, różni się od mikstury, z której przyrządzana jest większość warzywnych burgerów. Podczas gdy kotlet z fasoli lub buraka wymaga dodatku spoiwa w postaci jajka lub siemienia lnianego, odpowiednio przygotowana masa z ciecierzycy gwarantuje, że nasz burger utrzyma właściwy kształt. Podobnie jak w przypadku falafeli w standardowym rozmiarze, możemy go usmażyć w dużej ilości oleju. Jeśli zdecydujemy się przygotować burgery w wersji fit, wystarczy lekko naoliwić kotlety i papier, na którym będą rumienić się w piekarniku.

Ponieważ przyrządzenie burgera z Falafel Miksu jest dziecinnie proste, warto poświęcić trochę zaoszczędzonego czasu na skomponowanie doskonałego sosu, który zwiąże smakiem wszystkie składniki.




Harissa Mayo

Składniki:

– ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
– 3 czubate łyżki majonezu
– 3 łyżeczki harissy, np. od Jasmeen
– Pół łyżeczki kuminu/kminu rzymskiego
– 1 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Przygotowanie:

Podczas gdy na patelni lub w piekarniku złocą się falafelowe burgery, przygotuj dodatki. Jeśli znajduje się wśród nich ser, nałóż go na burgery na chwilę przed wyjęciem ich z piekarnika lub zdjęciem z patelni, aby zdążył się lekko roztopić. Pozostałe dodatki powinny uwzględniać coś chrupiącego, coś soczystego i… wszystko, co lubisz najbardziej.

Kluczem do komponowania idealnego burgera jest kolejność, w której te wszystkie składniki układać będziesz na bułce. Na początku, na spodniej części pieczywa powinna wylądować porcja przygotowanego zawczasu pikantnego majonezu. Następnie zdrowa dawka zieleniny – jarmuż, szpinak lub rukola, a na nich – świeżo upieczony lub wysmażony burger – serem do góry.

Bezpośrednio na burgerze nie kładziemy wilgotnego pomidora – lepiej sprawdzą się tam krążki cebuli, pieczarki czy plastry kiszonych ogórków. Na nich ląduje kolejna warstwa zieleniny, soczysty pomidor i chrupiące kiełki. Kompozycję powinna zamknąć hojnie wysmarowana keczupem lub majonezem bułka. Smacznego!

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ