Zdrowe zęby biorą się z diety! Sekret tkwi w witaminie K2



Zdrowe zęby biorą się z diety! Sekret tkwi w witaminie K2. Jak się okazuje witamina K2 nie tylko chroni przed osteoporozą kości, chorobami układu krążenia, ale też … próchnicą. Zapobiega kruszeniu się zębów i wzmacnia uzębienie. Możesz ją znaleźć w kiszonkach i fermentowanym nabiale lub suplementach diety.

Zdrowe zęby bez szczotkowania

Badania naukowe ADA (American Dental Association) przeprowadzone przez dra Westona A. Price’a w latach 20-tych i 30-tych udowodniły, że dieta znacząco wpływa na choroby sercowo-naczyniowe, osteoporozę, cukrzycę, a także próchnicę.

Price badał ludy prymitywne żyjące z dala od cywilizacji. Wyniki swoich obserwacji zebrał w książce „Odżywianie, a degeneracja fizyczna”. Wykazują one, że członkowie plemion nie mają żadnych problemów z zębami. Mało tego, są całkowicie zdrowi i pełni energii. Warto zauważyć, że w tradycyjnych plemionach nie praktykowano szczotkowania zębów, a mimo to ludność nie narzekała na choroby jamy ustnej.

Dlaczego? Ich dieta była oparta na mleku, jajach zwierząt karmionych trawą, mięsie i bakteriach natto. We wszystkich tych produktach występuje… witamina K2! Dzięki spożywaniu określonych pokarmów i dostarczeniu organizmowi tłuszczu, który jest potrzebny do rozpuszczania witamin m.in. D i K można uchronić się przed próchnicą.

Nowe podejście do stomatologii

Badania Price’a są punktem wyjścia do rozwoju stomatologii w kierunku wpływu witamin na ograniczenie ryzyka chorób zębów. Do tej pory medycyna zakładała, że próchnica powstaje, ponieważ (na ogół po zjedzeniu produktów bogatych w węglowodany) bakterie gromadzą się na powierzchni zęba w postaci płytki nazębnej. Ząb pod wpływem wysokiego spożycia cukru jest bardziej podatny na działanie bakterii, które wytwarzają kwas demineralizujący powierzchnię szkliwa i stan zapalny.

– Chcąc uniknąć próchnicy, skupiamy się na szczotkowaniu i nitkowaniu zębów oraz ograniczeniu słodyczy. Jak pokazują statystyki – nic się nie zmienia. Próchnica nadal jest poważnym problemem, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wprowadzenie do diety witaminy K2 może dać lepsze rezultaty – komentuje lek. med. lek. dent.  Adam Balczyński, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej w Scandinavian Clinic.

Nowy kierunek rozwoju stomatologii zakłada, że spożywane węglowodany wpływają nie tylko na ciało, ale też na układ hormonalny i podwzgórze. Ustalenie, jak dokładnie składniki odżywcze wpływają na organizm mogłoby pomóc w zapobieganiu próchnicy. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że skuteczne w walce z chorobami są przeciwutleniacze, jak np. zielona herbata. Podobnie może działać witamina K2.




Witamina K2 szansą na zdrowe zęby

Badania z użyciem witaminy K2 wykazały, że ślina pacjentów z próchnicą wypłukuje z zębów minerały (po zmieszaniu śliny z chorą zębiną minerały przenosiły się do śliny). Badanych pacjentów suplementowano przez pół roku witaminą K2. Udowodniono, że ślina w takim przypadku zachowuje się zupełnie inaczej. To ona przekazuje minerały do tkanki kostnej.

– Witamina K2 jest zaangażowana w proces zmian składu śliny, dzięki czemu jest istotnym czynnikiem w procesie mineralizacji, a nawet może stworzyć środowisko pro-mineralizacji. To jednak nie jedyne plusy witaminy K2. Dzięki niej wapń jest dostarczane do organizmu dokładnie tam, gdzie powinno (zęby, kości). Dlatego nazywa się ją nośnikiem wapnia – wyjaśnia Katarzyna Maresz, prezes Międzynarodowej Fundacji na Rzecz Promocji Zdrowia i Rozwoju Nauki, która specjalizuje się w tematyce witaminy K2.

Właściwe odżywianie wpływa na równowagę hormonalną i wzmacnia ochronę zębów przed próchnicą. Witaminę K2 można znaleźć w serach, jogurtach, kefirach, kiszonej kapuście, ogórkach kiszonych, wątróbce i japońskiej potrawie natto z fermentowanych ziaren soi. Niestety, procent wchłanialności witaminy K2 z pożywienia nie jest znany.

Do codziennej diety warto włączyć suplementację preparatami zawierającymi witaminę K2, najlepiej w połączeniu z witaminą D3. Warto tym bardziej, że witamina K2 zapobiega również chorobom układu krążenia i osteoporozie, a także przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi.

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ