Cera naczynkowa – jak o nią dbać?



Cera naczynkowa – jak o nią dbać? Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku, a także nadwrażliwość na wiatr czy saunę – to oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Jak radzić sobie z pielęgnacją tak wymagającego typu skóry i co zrobić, aby zmniejszyć widoczność nieestetycznych czerwonych znaków?

Za zimno, za gorąco

Na początku warto zaznaczyć, że cera naczynkowa nie jest chorobą i nie nabywa się jej z wiekiem. U osób posiadających ten typ skóry, naczynka znajdują się po prostu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Prawidłowa pielęgnacja pozwala opanować kaprysy cery naczynkowej oraz nie dopuścić do pogłębienia problemu.

Najważniejsze są dwie rzeczy: wystrzeganie się kontaktu z aktywatorami rumienia oraz pielęgnacja mająca na celu wzmocnienie i uszczelnienie słabych naczynek. Czego zatem powinno się unikać? Przede wszystkim nagłych zmian temperatur, czyli na przykład mycia twarzy w bardzo zimnej lub bardzo gorącej wodzie, a także ekspozycji na promieniowanie UV bez stosowania filtra ochronnego lub na mróz bez tłustego kremu. Ważne jest też to, co jemy. Unikaj ostrych przypraw, owoców cytrusowych, gorących napojów i alkoholu.

Pielęgnacja w domu

Składnikiem aktywnym przynoszącym bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji cery płytko unaczynionej jest witamina C. Nie tylko lekko rozjaśnia skórę, ale również sprawia, że naczynka krwionośne są coraz mocniejsze. Inną, niezwykle pomocną witaminą jest witamina K. Jej głównym kosmetycznym zadaniem jest niwelowanie widocznych skutków teleangiektazji: rozjaśnianie zaczerwienienia oraz ogólne poprawianie kolorytu skóry.

Niestety, witaminę tę można znaleźć tylko w nielicznych gotowych kosmetykach – w związku z tym warto postawić na kosmetyki naturalne, także wykonywane samodzielnie. Dobre efekty może przynieść stosowanie domowych maseczek na bazie awokado, które jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, oraz kosmetyków zawierających wyciągi z tego owocu. Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry można też osiągnąć dzięki regularnemu nawilżaniu oraz stosowaniu wzmacniających składników (np. witaminy B3 i aloesu).




Czy naczynka da się usunąć?

Posiadanie cery naczynkowej to kwestia w dużej mierze genetyczna, dlatego nie jest możliwa całkowita zmiana jej natury. Jeżeli natomiast naczynka są popękane na tyle, że na stałe widać to na twarzy, warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu w klinice medycyny estetycznej

– Moim pacjentom, którzy borykają się z problemami związanymi z posiadaniem cery naczynkowej, polecam zabieg z użyciem Secret RF 2.0 – mówi dr Gabriela Bogucka z Gabinetu Medycyny Estetycznej i Dietetyki Gabriela Bogucka w Bielsko-Białej.

Urządzenie posiada wiele zastosowań, m. in. odmładzanie skóry, niwelowanie zmarszczek, napięcie skóry czy redukcja rozstępów. – Secret RF posiada kilka wymiennych głowic. Jedna z nich, Smartcure, pozwala doskonale rewitalizować skórę również w przypadku tych pacjentów, którzy borykają się z cerą naczynkową czy łojotokową. Precyzyjne mikroigły wprowadzane są na regulowaną głębokość, dzięki czemu zostają zainicjowane procesy naprawcze skóry. Naczynka zamykają się, dzięki czemu są wyraźnie mniej widoczne – mówi dr Bogucka.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, rekonwalescencja jest krótka (zaczerwienienie znika po około 3-4 godzinach), a pierwsze efekty można zauważyć już po jednej sesji.

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ