Cera naczynkowa – jak o nią dbać?



Cera naczynkowa – jak o nią dbać? Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku, a także nadwrażliwość na wiatr czy saunę – to oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Jak radzić sobie z pielęgnacją tak wymagającego typu skóry i co zrobić, aby zmniejszyć widoczność nieestetycznych czerwonych znaków?

Za zimno, za gorąco

Na początku warto zaznaczyć, że cera naczynkowa nie jest chorobą i nie nabywa się jej z wiekiem. U osób posiadających ten typ skóry, naczynka znajdują się po prostu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Prawidłowa pielęgnacja pozwala opanować kaprysy cery naczynkowej oraz nie dopuścić do pogłębienia problemu.

Najważniejsze są dwie rzeczy: wystrzeganie się kontaktu z aktywatorami rumienia oraz pielęgnacja mająca na celu wzmocnienie i uszczelnienie słabych naczynek. Czego zatem powinno się unikać? Przede wszystkim nagłych zmian temperatur, czyli na przykład mycia twarzy w bardzo zimnej lub bardzo gorącej wodzie, a także ekspozycji na promieniowanie UV bez stosowania filtra ochronnego lub na mróz bez tłustego kremu. Ważne jest też to, co jemy. Unikaj ostrych przypraw, owoców cytrusowych, gorących napojów i alkoholu.

Pielęgnacja w domu

Składnikiem aktywnym przynoszącym bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji cery płytko unaczynionej jest witamina C. Nie tylko lekko rozjaśnia skórę, ale również sprawia, że naczynka krwionośne są coraz mocniejsze. Inną, niezwykle pomocną witaminą jest witamina K. Jej głównym kosmetycznym zadaniem jest niwelowanie widocznych skutków teleangiektazji: rozjaśnianie zaczerwienienia oraz ogólne poprawianie kolorytu skóry.

Niestety, witaminę tę można znaleźć tylko w nielicznych gotowych kosmetykach – w związku z tym warto postawić na kosmetyki naturalne, także wykonywane samodzielnie. Dobre efekty może przynieść stosowanie domowych maseczek na bazie awokado, które jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, oraz kosmetyków zawierających wyciągi z tego owocu. Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry można też osiągnąć dzięki regularnemu nawilżaniu oraz stosowaniu wzmacniających składników (np. witaminy B3 i aloesu).




Czy naczynka da się usunąć?

Posiadanie cery naczynkowej to kwestia w dużej mierze genetyczna, dlatego nie jest możliwa całkowita zmiana jej natury. Jeżeli natomiast naczynka są popękane na tyle, że na stałe widać to na twarzy, warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu w klinice medycyny estetycznej

– Moim pacjentom, którzy borykają się z problemami związanymi z posiadaniem cery naczynkowej, polecam zabieg z użyciem Secret RF 2.0 – mówi dr Gabriela Bogucka z Gabinetu Medycyny Estetycznej i Dietetyki Gabriela Bogucka w Bielsko-Białej.

Urządzenie posiada wiele zastosowań, m. in. odmładzanie skóry, niwelowanie zmarszczek, napięcie skóry czy redukcja rozstępów. – Secret RF posiada kilka wymiennych głowic. Jedna z nich, Smartcure, pozwala doskonale rewitalizować skórę również w przypadku tych pacjentów, którzy borykają się z cerą naczynkową czy łojotokową. Precyzyjne mikroigły wprowadzane są na regulowaną głębokość, dzięki czemu zostają zainicjowane procesy naprawcze skóry. Naczynka zamykają się, dzięki czemu są wyraźnie mniej widoczne – mówi dr Bogucka.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, rekonwalescencja jest krótka (zaczerwienienie znika po około 3-4 godzinach), a pierwsze efekty można zauważyć już po jednej sesji.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ