Cera naczynkowa – jak o nią dbać?



Cera naczynkowa – jak o nią dbać? Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku, a także nadwrażliwość na wiatr czy saunę – to oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Jak radzić sobie z pielęgnacją tak wymagającego typu skóry i co zrobić, aby zmniejszyć widoczność nieestetycznych czerwonych znaków?

Za zimno, za gorąco

Na początku warto zaznaczyć, że cera naczynkowa nie jest chorobą i nie nabywa się jej z wiekiem. U osób posiadających ten typ skóry, naczynka znajdują się po prostu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Prawidłowa pielęgnacja pozwala opanować kaprysy cery naczynkowej oraz nie dopuścić do pogłębienia problemu.

Najważniejsze są dwie rzeczy: wystrzeganie się kontaktu z aktywatorami rumienia oraz pielęgnacja mająca na celu wzmocnienie i uszczelnienie słabych naczynek. Czego zatem powinno się unikać? Przede wszystkim nagłych zmian temperatur, czyli na przykład mycia twarzy w bardzo zimnej lub bardzo gorącej wodzie, a także ekspozycji na promieniowanie UV bez stosowania filtra ochronnego lub na mróz bez tłustego kremu. Ważne jest też to, co jemy. Unikaj ostrych przypraw, owoców cytrusowych, gorących napojów i alkoholu.

Pielęgnacja w domu

Składnikiem aktywnym przynoszącym bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji cery płytko unaczynionej jest witamina C. Nie tylko lekko rozjaśnia skórę, ale również sprawia, że naczynka krwionośne są coraz mocniejsze. Inną, niezwykle pomocną witaminą jest witamina K. Jej głównym kosmetycznym zadaniem jest niwelowanie widocznych skutków teleangiektazji: rozjaśnianie zaczerwienienia oraz ogólne poprawianie kolorytu skóry.

Niestety, witaminę tę można znaleźć tylko w nielicznych gotowych kosmetykach – w związku z tym warto postawić na kosmetyki naturalne, także wykonywane samodzielnie. Dobre efekty może przynieść stosowanie domowych maseczek na bazie awokado, które jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, oraz kosmetyków zawierających wyciągi z tego owocu. Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry można też osiągnąć dzięki regularnemu nawilżaniu oraz stosowaniu wzmacniających składników (np. witaminy B3 i aloesu).




Czy naczynka da się usunąć?

Posiadanie cery naczynkowej to kwestia w dużej mierze genetyczna, dlatego nie jest możliwa całkowita zmiana jej natury. Jeżeli natomiast naczynka są popękane na tyle, że na stałe widać to na twarzy, warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu w klinice medycyny estetycznej

– Moim pacjentom, którzy borykają się z problemami związanymi z posiadaniem cery naczynkowej, polecam zabieg z użyciem Secret RF 2.0 – mówi dr Gabriela Bogucka z Gabinetu Medycyny Estetycznej i Dietetyki Gabriela Bogucka w Bielsko-Białej.

Urządzenie posiada wiele zastosowań, m. in. odmładzanie skóry, niwelowanie zmarszczek, napięcie skóry czy redukcja rozstępów. – Secret RF posiada kilka wymiennych głowic. Jedna z nich, Smartcure, pozwala doskonale rewitalizować skórę również w przypadku tych pacjentów, którzy borykają się z cerą naczynkową czy łojotokową. Precyzyjne mikroigły wprowadzane są na regulowaną głębokość, dzięki czemu zostają zainicjowane procesy naprawcze skóry. Naczynka zamykają się, dzięki czemu są wyraźnie mniej widoczne – mówi dr Bogucka.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, rekonwalescencja jest krótka (zaczerwienienie znika po około 3-4 godzinach), a pierwsze efekty można zauważyć już po jednej sesji.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ