Co można wyczytać z naszej krwi?



Co można wyczytać z naszej krwi? W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5-7 litrów krwi. Jej dokładna ilość uzależniona jest m.in. od wagi (80 miligramów na kilogram masy ciała) oraz płci (mężczyźni posiadają jej więcej niż kobiety). Do głównych funkcji krwi należy transport tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu, ochrona przed infekcjami oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała.

Dodatkowo, stanowi również niezwykle ważne źródło wiedzy o stanie naszego zdrowia, pozwalając wykryć pierwsze symptomy rozwijającej się choroby. Kiedy powinniśmy udać się na badania krwi i jakie informacje mogą nam one dostarczyć? Na te pytania odpowiada lek. med. Jarosław Stobiecki, lekarz medycyny rodzinnej, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Masz to we krwi!

Rozwój medycyny pozwala na wykonanie wielu specjalistycznych badań krwi, które dają szansę na wykrycie i rozpoznanie różnych chorób, a w efekcie do wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Wciąż jednak wielu z nas nie posiada podstawowej wiedzy o tym, jakie badania (i jak często) powinniśmy wykonywać, aby odpowiednio dbać o zdrowie. Tymczasem mogą one dostarczyć nawet od 60 do 90 proc. informacji, niezbędnych do wyboru właściwego sposobu leczenia.

Badania krwi to jedno z podstawowych czynności, którą powinniśmy wykonywać podczas diagnostyki większości chorób. Lista chorób i schorzeń, które możemy z pomocą ich pomocą diagnozować, jest bardzo duża, a należą do nich m.in.:

– wszelkiego rodzaju infekcje i stany zapalne obecne w organizmie (np. stawów, gardła)

– anemia lub nadkrwistość

– niedobory witamin i składników mineralnych (np. witaminy B, kwasu foliowego)

– nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy

– cukrzyca

– zbyt duża ilość złego cholesterolu

– badania krwi mogą być również punktem wyjścia do dalszej diagnozy choroby nowotworowej – lekarz specjalista zleci nam dalsze diagnostykę np. w sytuacji, gdy nie będzie istniało inne medyczne uzasadnienie dla zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu leukocytów lub płytek krwi.

Dodatkowo, wyniki nie wpisujące się w normy medyczne, nie zawsze muszą sugerować choroby – wśród kobiet może być to oznaka ciąży, a u mężczyzn intensywnego zmęczenia.

Zachowaj zimną krew – przygotuj się do badania

Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę u specjalisty w celu wykonania badań, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby uzyskany wynik był jak najbardziej wiarygodny. Jak zatem możemy się do nich przygotować?

1. Zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń – jednak tylko 24 godziny przez wykonaniem badania, aby Twój organizm zdążył odpocząć przez badaniem.

2. Wyśpij się – odpowiednia dawka snu, aby zregenerować nasz organizm. Zmęczenie może bowiem wpłynąć na wyniki badań (np. na zawartość krwinek białych).

3. Nie pal papierosów – godzinę przed wizytą w laboratorium nie powinniśmy również dostarczać do organizmu nikotyny.

4. Przyjdź wcześniej na badanie – mimo że pobranie krwi zajmuje zazwyczaj kilka minut, nie należy pojawiać się „na ostatnią chwilę”. Jeszcze przed wyjściem z domu należy wypić dwie szklanki wody, aby rozrzedzić krew i ułatwić jej pobranie. U specjalisty warto pojawić się kwadrans przed wyznaczoną godziną badania, które powinno być wykonane najlepiej w godzinach 7-10.

5. Bądź na czczo – pamiętaj, że na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, a przed jej wykonaniem poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach.




Niech wejdzie Ci to w krew!

Badania krwi dają szansę na wykrycie wielu chorób i skuteczną diagnostykę. Pamiętajmy jednak, że należy traktować je również jako część naszej profilaktyki zdrowia. Te dwie funkcje badań krwi, pomagające nam zachować dobrą formę, powinny zatem skłonić nas do regularnych wizyt w laboratorium. Jak często?

W wykonywaniu badań profilaktycznych najważniejszą kwestią jest ich regularność, nie oznacza to jednak, że badania należy wykonywać bardzo często. Jeżeli nie istnieją żadne medyczne wskazania, na badanie ogólne krwi, czyli morfologię, należy zgłosić się raz w ciągu roku. W tym przypadku istotne jest również, abyśmy wyniki skonsultowali ze specjalistą w gabinecie lekarskim, a nie szukali odpowiedzi na nurtujące nas pytania np. w Internecie.

Drugim badaniem, które również należy wykonywać systematycznie (najlepiej raz w ciągu roku) jest określenie poziomu witamin i mikroelementów w naszym organizmie. Dobrym przykładem jest badanie krwi pod kątem niedoboru witaminy D, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy np. nie możemy „przyjmować” jej w naturalnej formie, dzięki intensywnym promieniom słonecznym. Jeżeli wyniki wykażą niedobór, możemy wówczas odpowiednio dobrać formę suplementacji lub urozmaicić dietę produktami, które zawierają witaminę D –
komentuje lek. med. Jarosław Stobiecki, lekarz medycyny rodzinnej, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ