Cała prawda o solach aluminium



Cała prawda o solach aluminium. Każdego dnia sięgamy po kosmetyki chroniące nas przed potem lub jego nieprzyjemnym zapachem. Większość z nas wybiera antyperspiranty, zawierające sole aluminium. Badania jednak wykazują toksyczne właściwości tego kontrowersyjnego składnika i jego negatywny wpływ na zdrowie. Podejrzewa się, że wysoka zawartość aluminium w organizmie może przyczyniać się do rozwoju raka piersi i choroby Alzheimera.

Antyperspiranty i dezodoranty to najpopularniejsze produkty służące ochronie przed przykrym zapachem potu. Co jednak różni z pozoru podobne do siebie kosmetyki? Dezodorant działa na powierzchni skóry, a jego głównym zadaniem jest zwalczanie bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Antyperspirant zaś zapobiega wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry. Dzieje się tak ze względu na zawartość soli aluminium, które wnikają w kanaliki gruczołów potowych i je blokują.

Sole aluminium – czyli?

Sole aluminium występujące w kosmetykach jako chlorowodzian glinu (ACH) to składniki aktywne, które blokują gruczoły potowe. Przypuszcza się, że tworzą tak zwany korek, który składa się z wytrąconych soli oraz uszkodzonych komórek. Taka mechaniczna bariera jest nie tylko zagrożeniem dla naturalnych procesów wymiany ciepła pomiędzy ciałem a otoczeniem, ale przede wszystkim może zapoczątkować procesy nowotworzenia.

Glin jest pierwiastkiem, który, gdy dostanie się do organizmu człowieka, ulega akumulacji. Podejrzewa się, że jego gromadzenie się w komórkach może doprowadzić do zmian prowadzących do powstawania raka piersi bądź choroby Alzheimera. Sole glinu mogą występować w kosmetykach w wysokich stężeniach pod takimi nazwami jak: chlorek glinu (aluminium chloride), chlorowodorek glinu (aluminium chlorhydrate), tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy GLY (aluminium zirconium tetrachlorohydrex), chlorek glinu (aluminium chloride), siarczan glinu (aluminium sulphate) i fenosiarczan glinu (aluminium phenosulphate).

Dr Philppy Darbre z brytyjskiego University of Reading, prowadząca badania nad solami aluminium w antyperspirantach, uważa, że jednym z czynników przypuszczalnie przyczyniającym się do rozwoju raka piersi może być długotrwała i regularna aplikacja różnych składników chemicznych wykazujących toksyczność w obszarze piersi i pach1.

Nowotwór powstaje w wyniku genetycznych zmian w komórkach piersi, głównie w komórkach nabłonkowych przewodów sutka. Prowadzi to do spadku kontrolowanego wzrostu w zaatakowanych komórkach. Jeśli składniki toksyczne, m.in. takie jak sole aluminium biorą udział w tym procesie, mogą mieć szkodliwy wpływ na komórki DNA oraz zakłócanie prawidłowego wzrostu regulacyjnych sieci nerwów przekazujących informacje.

Naukowcy twierdzą, że używanie antyperspirantów na i dookoła piersi daje podstawy do uznania tych miejsc za szczególnie narażone na działanie glinu. Dr Darbre w swoich badaniach twierdzi, że regularne stosowanie ich na skórę sprawia, że mogą po prostu wnikać w nią i powodować miejscowe zapalenia.




Dodatkowo aluminium jest podejrzewane o wywoływanie zaburzeń w strukturze i czynnościach mózgu, a wdychanie jego związków może mieć istotny wpływ na rozwój choroby Alzheimera1. Choroba Alzheimera zaczyna się od zaburzeń pamięci, a następnie zaburza całą aktywność intelektualną, włączając w to poprawną ocenę sytuacji, obliczenia oraz mowę. Zaobserwowano, że podczas wdychania związków soli aluminium zwiększa się nie tylko masa ciała człowieka, ale również masa jego mózgu.

Naukowcy radzą, aby ograniczyć stosowanie kosmetyków zawierających sole aluminium, co umożliwia zminimalizowanie ich kontaktu z organizmem. W tym celu zaleca się stosowanie na co dzień dezodorantu, mającego na celu zniwelowanie przykrego zapachu potu, zaś raz na tydzień antyperspirantu.

Marka CD oferuje dezodoranty w trzech formach: spray, deo-atomiera i roll onu, w trzech wersjach zapachowych: lilia wodna, owoc granatu oraz grejpfrut z imbirem.

1. P.D. Darbre: Aluminium, antiperspirants and breast cancer. W: Journal of Inorganic Biochemistry. Science Direct, 2005, s. 1912-1919
2. hydropure.com.pl/i-wybrane-pierwiastki-zwizki-chemiczne-i-substancje-wystpujce-w-wodzie-pitnej-toksyczne-dla-org,82?PHPSESSID=e7c838741eb736cf427fadcc857da114

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ