Smoothie z jarmużem, młodą pszenicą i daktylami



Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet – zadbaj o kondycję i dietę. Zbliżający się Dzień Kobiet to świetna okazja, aby każda kobieta zrobiła prezent samej sobie. I wcale nie musi to być nowa para butów czy torebka. Niech tegoroczny Dzień Kobiet będzie pierwszym dniem Twojego nowego stylu życia, w którym zadbasz o to co ważne, czyli zdrową dietę, kondycję i wymarzoną sylwetkę!

Kto powiedział, że postanowienia muszą być tylko noworoczne? Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, aby uczynić właśnie ten wyjątkowy dzień pierwszym dniem wprowadzania zdrowych nawyków w życiu każdej kobiety. Efekty diety bogatej w składniki i witaminy istotne dla kobiet oraz zestaw ćwiczeń na te partie ciała, które są dla nich szczególnie ważne, mogą okazać się najlepszym prezentem i gwarancją dobrego samopoczucia każdej z nas!

Dwa kwadranse dla pięknej figury

Praca, dom, zakupy, gotowanie i opieka nad dziećmi. Codzienny harmonogram większości kobiet jest wypełniony po brzegi i nic dziwnego, że trudno znaleźć w nim czas na ćwiczenia. Uwierz, że jednak warto! Nawet 30 minut aktywności fizycznej co drugi dzień pozwoli poprawić kondycję, podkręcić metabolizm i wysmuklić ciało. Masz dwa wyjścia. Możesz postawić na organizowane przez kluby fitness zajęcia grupowe (wykupiony karnet do klubu oraz wzajemne wsparcie koleżanek z grupy zajęciowej mogą być świetnym motywatorem).

Nie poprzestawaj na jednym typie zajęć. Najbardziej popularne wśród kobiet treningi typu ABT, nastawione na modelowanie mięśni brzucha, pośladów i ud, mieszaj zajęciami typu pump (ćwiczenia ze sztangą przy muzyce, kształtujące ramiona i biust), a także rozciągającym pilatesem czy jogą. Druga opcja to ćwiczenia w domu.

Wystarczy, że kilka razy w tygodniu, cztery wybrane ćwiczenia aktywujące mięśnie nóg, brzucha, pośladków i ramion wykonasz w trzech seriach (każde ćwiczenie po 40 sekund), a każdą z nich będzie przeplatać 2 minutami ćwiczeń cardio (skakanka lub klasyczne pajacyki) oraz 30 sekundami odpoczynku na łyk wody, a Twoje ciało będzie bardziej jędrne, a Ty zyskasz energię na cały dzień.

Złota trójka w kobiecej diecie

Nie od dziś wiadomo, że dieta kobiet i mężczyzn powinna się różnić. I nie chodzi tu tylko o nieco mniejsze w przypadku kobiet, zapotrzebowanie energetyczne. Wybrane witaminy czy pierwiastki są kobiecie potrzebne w większej ilości i w określonych momentach życia. Pierwsze z nich to żelazo – istotny składnik hemoglobiny, dla kobiet istotny szczególnie w czasie menstruacji, a także podczas karmienia piersią.

Bogatym źródłem żelaza jest mięso, zwłaszcza wątróbka. Miękkie cebule z farszem na bazie wątróbki i kaszy gryczanej, z dodatkiem pietruszki będą ciekawą propozycją w menu, która pozwoli dostarczyć ten istotny składnik. Bogatym źródłem żelaza są także pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe i zielone warzywa. Dzień rozpoczęty szklanką zielonego smoothie z jarmużem i szpinakiem będzie zatem świetnym pomysłem!

Zielone smoothie będzie też źródłem kolejnego, bardzo ważnego dla zdrowia kobiety składnika – kwasu foliowego. Szczególnie istotny dla prawidłowego rozwoju płodu w przypadku kobiet w ciąży, przyczynia się też do produkcji serotoniny, która wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy, pomaga też w sprawnym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Poza szpinakiem i jarmużem dobrym źródłem kwasu foliowego są cytrusy, szczególnie pomarańcze. Przykład? Dodające energii puree dyniowe z ziemniakami i pomarańczą jako dodatek do mięs na obiad.

Złotą trójkę pierwiastków niezbędnych w diecie kobiety zamyka wapń. Ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, wraz z wiekiem i zmianami hormonalnymi, które przyczyniają się do „uciekania” wapnia z kości, powinien być systematycznie dostarczany w kobiecej diecie. Jego głównym źródłem są mleko i jego przetwory jak jogurt, kefir, czy maślanka. Jogurt grecki z dodatkiem fig, jabłek z cynamonem i miodem będzie świetną alternatywą dla kubka mleka.




Smoothe z jarmużem, młodą pszenicą i daktylami

SKŁADNIKI:

· 50 g liści szpinaku, świeżych
· 100 g kostek lodu
· 80 g jarmużu
· 15 0 g jabłek, bez gniazd nasiennych, pokrojonych w ćwiartki
· 4 daktyle suszone, bez pestek (patrz wskazówka)
· 400 g wody, niegazowanej
· 200 g soku pomarańczowego, świeżo wyciśniętego (z ok. 2 pomarańczy)
· 5 g skórki otartej z cytryny, ekologicznej, bez białych błonek
· 1 – 1,5 łyżeczki młodej pszenicy – trawy sproszkowanej

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1 Do naczynia miksującego włożyć szpinak, lód, jarmuż, jabłko, daktyle, dodać wodę, sok pomarańczowy, skórkę z cytryny i młodą pszenicę. Rozdrobić 10 s/obr. 5, następnie zmiksować 2 min./ obr. 10, przelać do 4 szklanek.

2 Smoothie z jarmużem, młodą pszenicą i daktylami podawać bezpośrednio po przygotowaniu lub przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku w lodówce.

JEŚLI NIE MASZ URZĄDZENIA THERMOMIX

1 Szpinak, lód, jarmuż, jabłko, daktyle zmiksować na gładką masę z wodą, sokiem pomarańczowym, skórką z cytryny i młodą pszenicą. Przelać do 4 szklanek.

2 Smoothie z jarmużem, młodą pszenicą i daktylami podawać bezpośrednio po przygotowaniu lub przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku w lodówce.

WSKAZÓWKA:

Twarde daktyle należy uprzednio namoczyć w ciepłej wodzie przez ok. 1 godz., następnie wykorzystać w przepisie.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ