Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać?



Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać? Aktywność fizyczna stała się czymś więcej niż dbałością tylko o zdrowie i sylwetkę. Można już mówić o aktywnym stylu życia – coraz więcej dowiadujemy się o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach i sposobach na poprawę jego jakości. Niestety zapał szybko opada, gdy dochodzi do pierwszych kontuzji. Jak ich uniknąć?

Odpowiednia rozgrzewka

Rozgrzewka jest najważniejszym elementem każdego treningu, niezależnie od jego rodzaju i intensywności. – Często wydaje nam się, że gdy nie podejmujemy się regularnych treningów lub wybieramy mniej obciążające dyscypliny sportowe, to rozgrzewka nie jest konieczna. To bardzo błędne myślenie – mówi fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga przygotowania, które poprawia krążenie, znosi napięcia mięśniowe i dotlenia organizm przed wysiłkiem. Co ważne, podczas rozgrzewki mamy szansę zauważyć ewentualne dolegliwości bólowe, zanim przystąpimy do treningu właściwego – dodaje ekspert.

Przygotowanie organizmu do ćwiczeń to nie tylko podniesienie temperatury ciała, ale także dotlenienie mięśni, przyspieszenie czasu reakcji, zmniejszenie sztywności stawów oraz aktywowanie przemian metabolicznych.

Rozciągaj się!

To drugi, zaraz po rozgrzewce, najważniejszy etap treningu. Dobrze przeprowadzone rozciąganie pozwala zapobiec przykurczom mięśni oraz zmniejsza ryzyko bolesnych przeciążeń i powstawania tzw. zakwasów. Rozciąganie powinno odbywać się po każdym treningu – zarówno siłowym, jak i wytrzymałościowym. Dzięki niemu mięśnie wydłużają się, a zakres ruchu ciała się zwiększa, co pomaga podczas kolejnych treningów.




Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób się nad tym nie zastanawia. Ćwiczenie w domu to coraz popularniejszy trend, który niejednokrotnie może przysporzyć więcej kłopotu, niż pożytku.

– Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci z urazami po domowych treningach. Wydaje im się, że jeśli kupią płytę z treningiem popularnego trenera, to jego wskazówki z ekranu telewizora wystarczą, aby wykonać go poprawnie. – tłumaczy fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Niestety, bez odpowiedniej wiedzy, samodzielnie trudno jest uniknąć kontuzji. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty: fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera personalnego, który da niezbędne wskazówki i pokaże właściwy sposób wykonywania każdego ćwiczenia.

Mierz siły na zamiary

Niektóre dyscypliny sportowe lub ćwiczenia wydają nam się łatwiejsze, niż są w rzeczywistości. Zdarza się, że podejmujemy się ich bez większego zastanowienia i bez rozważenia, czy odpowiadają one naszym możliwościom. Warto dostosować typ treningu oraz ilość wykonywanych powtórzeń i serii do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.

Rodzaj aktywności fizycznej dobrany pod kątem poziomu sprawności pomoże uniknąć sytuacji kontuzjogennych. Do wykonywania każdego elementu treningu należy podchodzić ostrożnie i słuchać komunikatów naszego ciała, które często sygnalizują stan naszego zdrowia.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ